15 Ağustos 2022, Pazartesi 07:10

Adetliyken Saç Boyası Tutar mı, Regl Döneminde Saç Boyanır mı?

Adetliyken Saç Boyası Tutar mı, Regl Döneminde Saç Boyanır mı?

Adet döneminde saça boya yaptırılabilir, ancak bu dönemlerinde saç boyasında istenilen rengi tutturmak biraz zorlaşmaktadır.

Adet dönemlerinde saça elbette boya yaptırılabilir, bunun herhangi bir mahsuru yoktur, ancak bu dönemde hangi saç boyasını kullanırsak kullanalım, çok kaliteli bir boya tercih etsek de saç boyasında istenilen rengi tutturmak biraz zorlaşacaktır. Saç renginiz çok koyuysa ve regl iken saçınızı açık renklerle boyarsanız, saçınızda kızıllaşmalar meydana gelebilecektir, bunun sebebi vücut ısısı adet dönemlerinde daha yüksek ve kan dolaşımı daha hızlı olduğu için saçların bu durumdan olumsuz etkilenmesidir, hayz halindeyken vücut ısısından dolayı boyanın kimyasında bir takım değişimler meydana gelir, dolayısıyla saçlarda istenilen sonuç elde edilemeyebilir.

Özellikle röfle, balyaj gibi açıcılarla yapılan işlemleri, saçı platine boyamayı regl iken yapmamak en doğrusudur. Vücut ısısından dolayı saç ile ciltte çeşitli tahribatlar oluşabilir. Fakat sürekli yaptırılan dip boyalarda hiç bir problem söz konusu değildir.

Özetle adetliyken normal boyama işlemlerine devam edilebilir, ancak uzman kuaförler bu dönemde saçta belirgin renk değişimlerinden uzak durmayı ve kuvvetli ürünler kullanmamayı tavsiye ediyor.

Tarçınla Saç Rengi Açma Yöntemi Resimli Anlatım Tıklayınız

Sual: Âdetliyken [regl halindeyken] saç boyanırmı, bu işin dini boyutu nedir?
CEVAP
Türkiye Gazetesi yazarlarından ilahiyatçı Osman Ünlü'nün cevabı: (Âdetliyken de kadınlar saçlarını boyayabilirler efendim. Ayrıca saç boyaları kına gibi olup altına su geçirdiğinden abdeste de gusle de mani değildir.)

Aspirin Adet Söktürürmü Yoksa Adet Keser mi? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Tarçın Adeti Keser mi Ve Tarçın Adet Geciktirirmi? Tıklayınız

Saç Açıcı Şampuan Ve Saç Rengi Açıcı Sprey Markaları Ve Fiyatları Tıklayınız

Yüzdeki Saç Boyası Nasıl Çıkar Tıklayınız

Saç Boyasının Akmaması İçin Ne Yapmalı? 10 Uzman Tavsiyesi Tıklayınız

Adet Gecikmesi Neden Olur? Adet Gecikmesinin 20 Nedeni Ve Tedavisi Tıklayınız

Saç Boyası Elden Nasıl Çıkar? 7 Pratik Yöntem Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Melek

    Arkadaşlar herkese öncelikle merhaba ben bu konu hakkında 4 aylık bir tecrübeye sahibim sizlerle bu olumlu deneyimi paylaşmak istedim umarım yardımcı olabilirim. Öncelikle ben doğal saç rengimden sıkıldığım için saç açıcı sprey ile saçlarımı açtım. İlk başlarda beğenmeme rağmen sonra çevredem gelen tepkilerle yeniden eski haline dönmek istedim ama imkansızdı çünkü açıcılı saçın üzerine boya tutmuyor ne yazık ki. En sonunda kına yakmaya karar verdim kahverengi kına ile yaptım bu işlemi fakat üzerinde yazan renklere aldırış etmeyin çünkü bildiğiniz kızıl oldu. Güneşte ise iğrenç bir turuncuydu. 1 ay bu şekilde durduktan sonra akıtma yollarını aradım denedim zeytinyağıdır beyaz sabunudur cartıdır curtudur sadece havluda leke bırakacak kadar aktı ve saçımda gözle görülür bir değişme olmadı. Çok araştırdım kına nasıl saçtan çıkar açılır mı kuaförlere sordum fakat sonuç olumsuzdu. Ama bu şekilde gezmektense daha ne kadar kötü olabilir diyerek saçlarımı evde açmaya karar verdim. Bunun için neva color 12.1 süper açıcıyı kullandım saçlarım omzumun altınsa ve seyrek olduğu için 2.5 tüp yeterli oldu. Saçlarım güzel bir şekilde açıldı kızıllıktan tam anlamıyla olmasa da %90 oranında kurtuldum. Ertesi gün neva color 9.1 8.1'in tamamı ve 7.1'in çok az bir kısmını karıştırarak saçlarımı boyadım. Ama inanılmaz şekilde saç diplerim acıdı yıkadıktan sonra sonuç güzeldi fakat 1 ay boyunca saç derim kendini yenilemek adına döküldü kepekli görünüm oldu. Ayrıca saçlarımı her gün düzleştiren birisiydim bu işlemden sonra düzleştirmeyi bıraktım çünkü saçlarımı yıkadığım zaman çok fazla yıprandığını anladım ve ısı işlemi uygularsam gerçekten çok daha kötü bir duruma geleceği için ısıyı bırakmak zorundaydım. Şu an saçlarımı boyayalı 1 ayı geçiyor ve gerçekten çok sağlıklı haftada 1 kez yağ karışımları ile takviye yapıyorum eski haline getirmeye çalışıyorum ve kesinlikle saçlarınızı boyamanızı tavsiye etmiyorum gerçekten birine en çok yakışan saç kendi saçıymış bu süreçte bunu anladım tekrardan söylüyorum umarım bu yazım size yardımcı olur :)

  2. Beyza

    Ya nasıl tutmuyor anlamadım çok saçma bazıları tutar bazıları tutmaz diyor of kafam karıştı bugün 3. günü kuaföre gidip gitmemekte kararsızım

  3. Efendim uzmanlar regl döneminde saçta belirgin renk değişikliklerinden uzak durmayı öneriyor. Size tavsiyemiz, biraz sabredin, hayz zamanınız bitsin, regl bittikten sonra saçınızı boyayın.

 
 
KAPAT