Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

AK Parti Kocaeli başkanı Tahir Büyükakın'ın eşi Filiz Büyükakın biyografisi

Mavi Kadın>Biyografi>AK Parti Kocaeli başkanı Tahir Büyükakın'ın eşi Filiz Büyükakın biyografisi

AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın'ın eşi Figen Büyükakın, yerel seçim sürecinde gündeme geldi. Peki Filiz Büyükakın kimdir? Filiz Büyakakın akademisyen kimliği ile biliniyor. İşte Filiz Büyükakın'ın biyografisinden detaylar...

AK Parti Kocaeli başkanı Tahir Büyükakın'ın eşi Filiz Büyükakın biyografisi

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan başkanı olan Tahir Büyükakın'ın eşi Filiz Büyükakın'ın hayatı, biyografisi de merak edildi. Mavi Kadın editörü Filiz Büyükakın'ın biyografisini derledi. 

FİGEN BÜYÜKAKIN KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Figen Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi'nde Öğretim Üyesidir. Figen Büyükakın'ın Tahir Büyükakın ile olan evliliğinden 3 çocuğu bulunuyor. Mehmet Seyfettin Büyükakın, Cemre Dilşad Büyükakın ve Azra Hatice Büyükakın çocuklarının ismidir. Eşinin Kocaeli Valisi olduğu dönemde şehit ailelerini ziyaret etti. 

FİGEN BÜYÜKAKIN NEREDE ÇALIŞIYOR?

Figen Büyükaakın Kocaeli Üniversitesi'nde Doçent Doktor olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü'nde çalışıyor. Doçentlik statüsüne yükseldiğinde cübbesini eşi Tahir Büyükakın giydirdi. 

AK Parti Kocaeli başkanı Tahir Büyükakın'ın eşi Filiz Büyükakın biyografisi

FİGEN BÜYÜKAKIN'IN SOSYAL MEDYA HESAPLARI NELERDİR?

Figen Büyükakın'ın kullandığı herhangi bir Instagram ya da X hesabı bulunmuyor. Fakat akademik olarak gelişmeleri Kocaeli Üniversitesinin akademik sisteminde bulunabilir. 

TAHİR BÜYÜKAKIN KİMDİR?

Tahir Büyükakın 1969 yılında Kocaeli'nin Derince ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Derince İlkokulu'nda okudu. Ortaokulu İzmit İmamhatip Ortaokulu'nda okuyan Tahir Büyükakın, liseyi İzmit Endüstri Meslek lisesi'nde okudu. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamladı. Üniversiteden mezun olduğunda 1993 yılında Kocaeli Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı.

Araştırma görevlisi görevini sürdürürken İstanbul Üniversitesi'nde 1995 ve 2001 yıllarında sırasıyla yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 2007 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde genel sekreter olarak çalışmaya başladı. 2017 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Bilecik'e vali olarak atandı. Belediye Başkanlığı'na aday olmak için buradaki görevinden istifa etti. 2019 seçimlerinde seçilerek AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başkanı olan oldu.2024 yerel seçimlerinde tekrar seçimi kazandı.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...