05 Aralık 2021, Pazar 17:59

Altın Yüzük, Bilezik Ve Takılar Nasıl Temizlenir, Parlatılır?

Altın Yüzük, Bilezik Ve Takılar Nasıl Temizlenir, Parlatılır?

Değerli metaller kolye, küpe, yüzük gibi çeşitli şekil ve boyutlarda takı yapmak için kullanılabilir. Metal, gümüş, bakır hatta altın takının periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Altın nasıl parlatılır? resimli anlatım makalemizde altın takılarınızı temizlemeye ve parlatmaya yardımcı yöntemlere yer verdik.

Amonyakla altın parlatma

 1. Amonyak
 2. Küçük kase
 3. Kupa
 4. Bulaşık deterjanı
 5. Yumuşak kıllı diş fırçası
 6. Yumuşak bir bez
 7. Takı parlatma bezi

Ayda 1 kez yüzüklerinizi temizleyip, parlatabilirsiniz. Amonyak güçlü bir kimyasaldır, aşındırıcı özelliktedir, sık kullanılmamalıdır. 1 birim amonyakla, 6 birim suyu hafifçe karıştırın. (birim miktarı parlatacağınız altın miktarına bağlıdır, mesela 1 çay kaşığı amonyakla, 6 çay kaşığı su gibi) Amonyak güçlü bir aşındırıcı olduğundan yüzüklerinizi bir dakikadan daha fazla amonyaklı su içinde bekletmeyin. Süre dolunca yüzüğünüzü yıkayıp havluyla kurulayın.

Diş macunu ile altın yüzük veya altın takı parlatma

 1. Diş macunu
 2. Diş fırçası

Bir kasede biraz diş macunu ile suyu karıştırın. Yumuşak uçlu diş fırçası ile altın yüzüğünüzü fırçalayın. Ardından su ile yıkayın.

Bulaşık deterjanıyla altın parlatma

 1. Bulaşık deterjanı
 2. Kase

Bir kase ılık suya bir kaç damla bulaşık deterjanı katıp, karıştırın. Normal su kullanabileceğiniz gibi sodyum içermeyen maden suyu ile daha güzel sonuçlar elde edersiniz. Altın takılarınızı bu suda 15 dk bekletin. Yumuşak uçlu diş fırçası ile fırçalayın. Su ile durulayıp havluyla kurutun.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT