05 Ağustos 2021, Perşembe 02:00

Aralıkta Ayında Yenecek En Lezzetli Balıklar Listesi

Aralıkta Ayında Yenecek En Lezzetli Balıklar Listesi

Her balığın kendine özgü lezzeti ve faydası vardır. Her balık kendi mevsiminde daha fazla yağ verir ve bu yağıyla balık lezzetine lezzet katmış olur.  Aralık ayının yağlı ve lezzetli balıkları hamsi, uskumru, lüfer, palamut ve tekir balığıdır. Mevsimine uygun balık tüketmek ve bu alışkanlığı yaşamımıza entegre etmek vücut sağlığımız için en doğru tercih olacaktır.

Balık A ve D vitaminleri, omega3, protein, kalsiyum, selenyum, fosfor, iyot ve B1, B3, B6, B9 ve B12 vitaminleri yönünden zengindir. Balığın taze olup olmadığını anlamak için elinizle balığın gövdesine bastırıp çekin ve eğer göçük oluşmuyorsa taze balıktır. Taze balığın pulları sıkı ve kuyruğu dik olur. Aynı zamanda gözleri parlak ve dışa çıkık, solungaçları kırmızı renklidir.

Aralık Ayında Hangi Balıklar Tazedir?

  • Hamsi
  • Tekir
  • Uskumru
  • Lüfer
  • Palamut

Aralık Ayında Tüketilen Balıkların Faydaları Nelerdir?

Hamsi;

Karadeniz insanı için vazgeçilmez bir balık olan hamsi, birçok kişi tarafından en sık tercih edilen balıklardandır. Hem taze hem de lezzetli hamsiyi Aralık ayında bulabilirsiniz. Hamsi bünyesinde; A, B, B2, B6, B12, ve D vitaminleri bulundurur. Omega-3 yağı bakımından da zengin olan hamsi, kalbip-damar sağlığını korur. Hamsi balığı hazmetmesi en kolay balık çeşididir. Aynı zamanda iyot içeriği sayesinde vücudun doğal tuz ihtiyacını da karşılamaktadır. Hamsi, gelişim çağındaki çocukların zihnini geliştirir. Bununla birlikte kas-kemik gelişimine de yardımcı olarak osteoporoz gibi kemik hastalıkları riskini en aza indirir.

Tekir;

Tekir balığını tüm mevsim boyunca balık hallerinde bulmanız mümkündür. Ancak en taze olduğu zaman Aralık ayıdır. Kırmızımsı turuncu bir renge sahip olup oldukça lezzetli bir balıktır. Tekir balığı, vücuttaki kanser hücrelerine karşı savaş açar ve kanser hastalığı riskini en aza indirir. Tekir balığı vücuda oksijen vererek astım ve üst solunum hastalarına iyi gelmektedir. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirir, vücudu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korur.

Uskumru;

Gümüş renge, yoğun bir lezzete sahip olan uskumru balığı Aralık ayında sık tercih edilen balıklardandır. Omega-3 yağı içeriği sayesinde beyin hücrelerini güçlendirir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkabilecek unutkanlık, Alzheimer hastalığı riskini en aza indirir ve zihni kuvvetlendirir. Yapılan araştırmalar sonucu uskumru balığının cilt sağlığına da olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Cilt hücrelerini tazeleyerek, cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca içerdiği aminoasitler sayesinde anemi yani kansızlık probleminin önüne geçer. Bilhassa hamilelik döneminde yaşanan kansızlık sorunu, düzenli olarak uskumru balığı tüketilerek tedavi edilebilir.

Lüfer;

Marmara ve Karadeniz bölgesinde yetişen lüfer balıkları Aralık ayında çok taze ve lezzetli olurlar. İçerisinde magnezyum minerali sayesinde kan akışına yardımcı olur ve kalp ritmini düzenler. B12 vitamini açısından oldukça zengindir ve hafızayı güçlendirir, unutkanlığı giderir. Yorgunluğu giderir, bedenin sıhhatini arttırır.   

Palamut;

Palamut balığı Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde yaşar. Aralık ayında yağlı ve lezzetli olur. İçerisindeki D vitamini sülfür ve fosfor sayesinde Açık yaraların kapanma süresini hızlandırır, cildi onarır ve hücreleri yeniler. Kalp krizi riskini azaltır ve kolesterolü dengeler. Kemik ve göz sağlığı için çok besleyici faydalı besin içeriğine sahiptir.  

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT