2023-01-31 13:38:49 | Son Güncelleme : 2023-01-31 15:20:18

Az parayla dev alışveriş: Alışveriş sitelerinden indirim kuponu alma taktikleri! Koda tıkla anında indirim yakala

Günler öncesinden yapılan alışveriş sepetlerinde indirimden yararlanmak isteyen kullanıcılar indirim kuponu hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. İndirim dönemleri dışında indirim sağlayan kuponlar, istediğiniz ürünü orijinal perakende fiyatından daha düşük fiyata satın almanızı sağlıyor. Peki indirim kodu nedir, nasıl kullanılır? İndirim kodu ücretli mi? İndirim kuponu alma taktikleri neler?

İndirim kodu, alışverişinizin toplam tutarı üzerine indirim uygulamak için oluşturulmuş bir kod sistemidir.
İndirim kodu, alışverişinizin toplam tutarı üzerine indirim uygulamak için oluşturulmuş bir kod sistemidir.

İndirim kodu, satıcının indirim veya başka promosyon teklifi ile kullanılabileceği özel bir kupon türü olarak karşımıza çıkıyor. Kupon kodları veya promosyon kodları olarak da adlandırılan indirim kuponu sayesinde daha uygun fiyata alışveriş yapmanız mümkün. Giyimden elektroniğe, ev eşyalarına ve yemek siparişine kadar her türlü kategoride tasarruf sağlıyor. Hatta bazı mağazalar indirim kodu kullandığınızda ücretsiz kargo imkânı bile sunuyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki o da kuponların zamanını kaçırmamak. İndirim kuponu hakkında merak edilenleri derledik.

İNDİRİM KODU NEDİR?

İndirim kuponu siteye ilk üyelik yapılan tarih veya doğum günü gibi belli başlı zamanlarda verilen kupon türüdür. Ücretsiz indirim kuponu olasılığı sunan sitelerin üyeleri için vermiş olduğu kuponlarda vardır. Bu kodlar üyeye özel olabilirken bazen de bütün üyeleri kapsayabilir. Bazı kullanıcılar internet üzerinden ‘indirim kuponu’ gibi aramalar gerçekleştirseler de hile ile indirim kodu alınması mümkün değildir. İndirim kodları konusunda kampanya düzenleyen firmalardan iki türlü indirim alabilirsiniz, bunlar sabit indirim ve yüzde indirim olmak üzere iki çeşittir:

SABİT İNDİRİM

Sabit indirim, indirim kuponunun lira cinsinden indirim oranıdır. Örneğin 100 TL tutarında bir alışverişe 25 TL indirim kuponu eklemeniz durumunda, son tutar 75 TL olur. Buradaki 25TL oranında indirim kodu sabit indirim olarak geçer.

YÜZDE İNDİRİM

Yüzde indirim, sepet tutarının yüzdesel olarak indirilmesine verilen addır. Örneğin 100 TL tutarında bir alışverişe %50 indirim uygulanırsa sepet tutarınız 50 TL olur. Bu durumda %50 indirim yüzdesel olarak sepet tutarını düşer.

İNDİRİM KUPONU ALMA TAKTİKLERİ

İndirim kodu edinmek için yapılması gerekenleri sıralayalım:

 • İçerik üreticileri ile anlaşma yapan firmalar içerik üreticisi adına kişisel kuponlar oluşturur. İnfluencerları takip ederek onların paylaşacağı kodları kullanabilirsiniz.
 • Özel günleri takip edin. Pek çok firma belirli özel günlerde indirim kodu paylaşıyor. Böylece alışverişinizi daha tasarruflu hale getirebilirsiniz.
 • Alışverişlerinizde belirli bir tutarı geçerseniz bir sonraki alışverişinizde size özel kupon tanımlanabilir.
 • Instagram, Twitter gibi popüler sosyal mecralarda takipçisi yüksek bazı sayfalar, firmalardan reklam alıyor. Markaların onlara özel oluşturduğu kuponları sayfalarında paylaşıyor. Bu fırsatı kaçırmayın.
 • Zaman zaman yaptığınız alışveriş sıklığına ve genel olarak aldığınız ürünlere göre kişiye özel kupon kazanabilirsiniz.
 • Son olarak bazı markalar kendi arasında anlaşma sağlayabiliyor. Bir markadan yaptığınız alışveriş başka bir markada kullanılmak üzere kupon kazandırabilir.

İNDİRİM KODU NASIL KULLANILIR?

İndirim kodu uygulanması siteden siteye farklılık gösterse de genel olarak indirim kodu kullanımı şu şekildedir:

 • Öncelikle kodun kullanılacağı kategorideki seçtiğiniz ürünleri sepete ekleyin.
 • “Sepetim” sayfasını açarak genellikle ürünlerin altında bulunan indirim kodu sütununa tıklayın.
 • Kodu sütuna doğru biçimde girdiğinizden emin olduktan sonra “uygula” kısmına basın.
 • Kod geçerliyse, otomatik olarak kuponun uygulandığı bilgisi ekranda fiyattan düşmüş olarak görünecek.
 • Son olarak ödeme işlemini indirimli fiyattan emin olduktan sonra onaylayın.

İNDİRİM KUPONU NASIL TOPLANIR?

Kullanıcılar alışveriş sitesi mobil uygulamalarından her gün yalnızca 5 adet kupon hak kazanır. Toplanan kuponlar yalnızca mobil uygulamada geçerlidir. Kupon içerikleri, geçerli oldukları kategori ve/veya ürünler ve geçerlilik süreleri kuponlarda belirtilmekte olup toplanan kuponlara göre farklılık gösterebilir.

İNDİRİM KODU KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İndirim kodlarını doğru zamanda ve doğru şekilde kullanmak önemli bir kriter. İndirim kodu kullanırken dikkat etmeniz gereken maddeleri sıralayalım:

 • İndirim kodunuzu doğru girdiğinizden emin olmalısınız. Küçük, büyük harflere dikkat etmelisiniz.
 • İndirim kodlarının belirli bir süre zarfında geçerli. İndirim kodlarının süresinin geçmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Kuponlar tek seferlik kullanıma mahsus olabilir. Kuponun tek seferlik olup olmadığını kontrol etmeli ve terk seferlik kuponlarda parça parça alışveriş yapmamalısınız.
 • Bazen indirim kodunun geçersiz olma durumu olabilir. Sepetinizde ürünün fiyatının düştüğünden emin olmadan ödemeyi tamamlamamalısınız.
 • İndirim kodları ödeme işleminden önce uygulanmalı. Kupon ödeme ekranında uygulandığında bilgi olarak gözükür. Kontrol ettikten sonra ödeme işlemini yapınız.
 • Belirli indirim kodlarının kullanımı için şartları olabilir. Belirli bir tutarı aşmak, belirli kategorilerden alışveriş yapmak gibi durumlar olabilir. Kuponun kullanma koşullarına uygun ürünleri seçmeniz gerekir.
 • Birden fazla indirim kodu olabilir ancak çoğu sitede birlikte kullanılamazlar. Alışverişiniz için en avantajlı indirim kodunu uyguladığınızdan emin olmalısınız.
 • Son olarak eğer bunları yaptığınızdan eminseniz ve kuponunuz hala indirim uygulamıyorsa ilgili sitenin müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Yaşam
|
17 Ocak 2023 - 15:41
Yoldan geçenler parfümünüzü soracak: En beğenilen Bargello parfüm kodları
Dünyaca ünlü parfümlerin muadili Bargello parfüm, etkileyici kokusu ve kalıcılığıyla adından söz ettiriyor. Farklı koku denemek isteyenler, parfümlerin içeriğini ve en çok satan bargello kadın parfüm kodlarını araştırıyor. Peki, en çok satan bargello kadın parfüm kodları neler? Bargello kadın parfüm kodları neler?
Yaşam
|
07 Şubat 2023 - 15:45
2 dakikada fay hattı sorgulama: Evimin altından fay hattı geçiyor mu?
Fay hattı sorgulama ekranı, meydana gelen depremin ardından gündemde en önemli konular arasında yer aldı. Vatandaşlar yaşadığınız bölgede fay hattının bulunup bulunmadığını ve bölgenin deprem riskini araştırıyor. Malatya, Gaziantep, Osmaniye, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin, Adıyaman başta olmak üzere tüm illerde fay hatlarının sorgulanması artmış durumda. Peki, e devlet fay hattı sorgulama nasıl yapılır? Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Hangi bölgelerden fay hattı geçiyor? İşte, 2023 fay hattı sorgulama e devlet ekranı…
Yaşam
|
11 Şubat 2023 - 13:27
Enkaz altında sağ kalma rekoru! Film değil gerçek
Asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin sancıları devam ediyor. Arama kurtarma ekipleri aralıksız bir ‘can’ daha kurtarabilmek için zamanla yarışırken, enkaz altında mahsur kalanların zamanı daralıyor. Endişe içinde beklenirken daha önce yaşanan depremlerde enkaz altında kalan insanların kaç saat, kaç gün yaşayabildikleri merak kazandı.