15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:31

Balmumu Faydaları Neler Ne İşe Yarar Kullanım Alanları

Balmumu Faydaları Neler Ne İşe Yarar Kullanım Alanları

Bal mumu genç arıların yaptığı doğal bir maddedir. Balmumunu internet üzerinden, arıcılıkla uğraşan kişilerden satın alabilirsiniz. Balmumu binbir derde devadır. Balmumundan cilt maskesi yapılabilir, mobilya cilalamakta kullanılabilir hatta balmumu

Bal mumu genç arıların yaptığı doğal bir maddedir. Balmumunu internet üzerinden, arıcılıkla uğraşan kişilerden satın alabilirsiniz. Balmumu binbir derde devadır. Balmumundan cilt maskesi yapılabilir, mobilya cilalamakta kullanılabilir hatta balmumu oyuncak bebek yapımı sanayisinde de kullanılabilir.

Balmumu Ne İşe Yarar

 1. Balmumu A vitamini içerir. Bu nedenle cilde canlılık verir. Cildi yumuşatıp nemlendirerek ona ihtiyacı olan suyu ve parlaklığı kazandırır.Bu nedenle cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılır.
 2. Nemlendirici rujların içeriğinde de yer alan balmumu kış mevsiminde dudakların çatlaması ve soyulması gibi problemler yaşayanların imdadına yetişir. Dudakların soğuk ile temas etmesini önleyerek nem dengesini yeniden kurar.
 3. Balmumu erkeklerde bıyıkları şekillendirmek, yumuşatmak ve beslemek için kullanılabilir.
 4. Balmumu ahşap mobilyaları cilalamak, parlatmak için geçmişten günümüze kullanılmaya devam etmektedir.
 5. Balmumu yüzyıllardır oyuncak bebek yapımında da kullanılmaktadır.1700 yılların sonundan itibaren oyuncak bebek yapımında balmumu kullanılması yaygın bir hâl almıştır.
 6. Balmumu birçok cilt rahatsızlığı için mükemmel bir çözümdür. Pişik, sedef hastalığı ve egzama tedavisinde bal, balmumu ve zeytinyağı karışımı kullanılabilir.
 7. Balmumu, cildi nemlendirmenin harika bir yoludur ve genellikle cilt bakım ürünlerinde ve kozmetiklerde bulunur. Kuru veya çatlamış cildin korunmasına ve onarılmasına yardımcı olabilir çünkü nemi cilde hapsedebilme özelliğine sahiptir.
 8. Balmumu, sivilce için en iyi bilinen ev ilaçlarından biridir . Güçlü antiseptik, iyileştirici ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir, özellikle A vitamini içerdiği için akne tedavisinde etkili kılar.
 9. Balmumundaki doğal nemlendiriciler onu mükemmel bir dudak kremi yapar. Çatlamış veya kuru dudaklardan muzdaripseniz balmumu ile dudak kremi yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, bal, E vitamini yağı ve portakal, nane, lavanta veya limon gibi en sevdiğiniz uçucu yağlarla balmumunun karıştırıp kendi dudak kremini yapabilirsiniz.
 10. Balmumu cildi yumuşak, nemli yapar ve hatta kırışıklıkların görünümünü azalttığı bildirilmiştir.
 11. Sivilce için yüzünüzde balmumu da kullanabilirsiniz. Antiseptik ve anti enflamatuar özellikleri, yüksek A vitamini ile birleştiğinde akne ve hatta egzama tedavisi için idealdir.
 12. Balmumu, asi saçları yumuşatmak ve kontrol altına almak için harika bir yoldur. Balmumu, gür, kıvırcık saçlı olanlar için de son derece faydalıdır. Balmumundaki cildinize iyi gelen esterler ve yağ asitleri saçınıza da faydalıdır.
 13. Balmumunun faydaları saçlı deri üzerinde de kendini göstermektedir. Saç derisinde sedef, egzama, kepek gibi sorunlardan kaynaklanan kaşıntı, kuruluk ve benzeri şikayetlere doğal bir çözümdür. Saç derisini, saç köklerini ve tellerini yumuşatan balmumu saçlara ve saç derisine nem kazandırır. Ayrıca saçların uzamasına destek olur.
 14. Balmumu tüketmek de oldukça yararlıdır. Örneğin balmumu yutmanın kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. İçerisinde alkollerin ve uzun zincirli yağların bulunduğu bu madde; iyi kolesterolün dostu, kötü kolesterolün düşmanıdır. Öte yandan balmumu karaciğer için de faydalıdır. İhtiva ettiği maddelerle karaciğer işlevlerinin düzenlenmesinde rol oynayan balmumu karaciğer yağlanmasının tedavisinde de etkilidir.
 15. Balmumunun kullanım alanlarından biri de marangozculuktur. Hammaddesi ağaç olan ürünleri parlatmak ve parke verniği yapmak için tercih edilen bu madde boya endüstrisinde de muhtelif amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Biblo ve küçük heykel yapımı, şişe kapaklarının, madeni kapların, dudak boyalarının ve mumların üretiminde de balmumundan yararlanılmaktadır. Aynı zamanda bu madde parfümeri endüstrisinin ve kozmetik sektörünün de vazgeçilmezlerindendir.
 16. Ayakkabıcılık işlerinde de karşımıza çıkan balmumu; suya dayanıklı ipliklerin, su geçirmez çadırların ve çeşitli malzemelerin imalatında kullanılır. Dişçilik gibi bazı tıp dallarında ve daha nice alanlarda kendisinden faydalanılan balmumunun kullanım alanları oldukça geniştir. Merhem ve benzeri ilaçların ve yüz kremlerinin formülünde de balmumunu görmek mümkündür.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT