Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2017-11-02 23:07:40 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:48

Bıldırcın Yumurtası Fiyatı Çiğ İçilirmi Kilo Aldırırmı? Zararları

Google News

Bıldırcın yumurtası en sağlıklı besinlerdendir; Bağışıklık sistemini güçlendirir, astım ve öksürüğü giderir, alerjik hastalıkları önler, enerji verir,

Bıldırcın Yumurtası Fiyatı Çiğ İçilirmi Kilo Aldırırmı? Zararları

Bıldırcın yumurtası en sağlıklı besinlerdendir; Bağışıklık sistemini güçlendirir, astım ve öksürüğü giderir, alerjik hastalıkları önler, enerji verir, metabolizmayı hızlandırır.. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasında 8 kat fazla demir minerali, 5 kat daha fazla fosfor, 6 kat fazla B1, 15 kat fazla B2 vitamini ve 9 kat fazla protein içerir. Bıldırcın yumurtasının 12 tanesi  4,25 TL’dir.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir, Nasıl Pişirilir, Kaç Dakika Haşlanır?

Bıldırcın yumurtası haşlanarak aynı yumurta pişirir gibi yenilmelidir. Bıldırcın yumurtalarını dikkatli bir şekilde yıkayın. Ardından küçük bir tencereye veya cezveye koyup üzerine su ekleyin. Su kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika boyunca yumurtalar kaynatılıp, ocaktan alınır. Çiğ bıldırcın yumurtasında salmonella bakterisi riski yüksek olduğu için çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmez.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemi virüs, bakteri, mantar gibi hastalık yapan mikroorganizmaları yok eden, vücudun sağlığını koruyan bir sistemdir. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar hastalıklara daha kolay ve çabuk yakalanır, hastalıklardan iyileşme süreleri de uzun sürer. Bıldırcın yumurtası antioksidan açısından zengin içeriği sayesinde vücuttaki zararlı serbest radikallerle savaşıp bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kansızlığı Önler

Bıldırcın yumurtası demir minerali açısından zengin içeriği sayesinde kansızlığı önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, oksijenin vücuttaki organlara, dokulara hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur. Demir aynı zamanda kan dolaşımınızı artıran RBC (kırmızı kan hücresi) üretiminde de önemli rol oynar. Bıldırcın yumurtasında bulunan potasyum minerali de kan üretimi için gerekli bir mineraldir.

Bıldırcın Yumurtası Vitamin Ve Mineral Deposudur

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre daha besleyici ve sağlıklıdır. 1 adet bıldırcın yumurtasında, günlük önerilen protein ihtiyacının %13'den fazlasını karşılar. Bıldırcın yumurtası B vitaminleri açısından özellikle zengindir, bıldırcında günlük önerilen B1 Vitaminin % 140'ından fazlasında bulunur. Bu miktar tavuk yumurtasından % 80'inden daha yüksek B1 vitamini değeridir

Hastalıklara Şifadır

Bıldırcın yumurtası öksürük ve astımı dahil pek çok hastalığa şifadır. Eski uygarlıklarda, bıldırcın yumurta sarısı sedef hastalığı ve egzama tedavisinde kullanmıştır.

Terminal (Ölümcül) Hastalıklara Yakalanmayı Önler

Vücudunuzdaki potasyum oranı düşükse bu durum kalp hastalığı, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, felç, kanser ve sindirim bozuklukları yaşama riskinizi çok artırır. Bıldırcın yumurtası potasyum açısından zengin içeriği sayesinde potasyum seviyenizi yükseltip sizi bu hastalıklardan korur.

Böbrek, Safra Kesesi Ve Mesane Taşını Düşürür

Bıldırcın yumurtası böbrek, karaciğer ve safra kesesi sağlığınız için de çok faydalıdır. Bıldırcın yumurtası mesane taşlarının oluşumunu engeller ve mevcut taşları parçalamaya da yardımcı olur. Bıldırcın yumurtası mesane taşlarının parçalanmasında etkili olan lesitin maddesi bakımından zengindir

Cinsel İsteği Artırır

Bıldırcın yumurtaları pek çok besin maddeleri içerir. Fosfor, proteinler ve vitaminler bıldırcın yumurtasında bulunan bazı temel unsurlardır. Bu hayati besinler libidonuzu yani cinsel isteği artırmaya yardımcı olur.

Bıldırcın Yumurtası Göz Sağlığına İyi Gelir

Bıldırcın yumurtası A vitamini çok yüksek besinler arasında yer alır.  A vitamininin antioksidan etkisi sayesinde göz sağlığı korur, görme duyusunu keskinleştirir, katarak gelişimini önler ve böylece uzun seneler gözlük kullanmanıza gerek kalmadan iyi görmenize yardımcı olur.

Bıldırcın Yumurtası Kandaki LDL Kötü Kolesterolü Düşürür

Bıldırcın yumurtasında kalp ve damar sağlığı için faydalı olan pek çok sağlıklı yağ asidi bulunur. Bıldırcın yumurtası bu özelliği sayesinde kötü kolesterolü yani LDL'yi düşürüp, HDL iyi kolesterolin artmasına yardımcı olur. HDL bıldırcın yumurtasındaki yağın% 60'ından fazlasını oluşturur. Bununla birlikte, yüksek kolestrol hastasıysanız,  bıldırcın yumurtasını büyük miktarlarda beslenmenize eklemek sizin için uygun olmayacaktır, zira her bir bıldırcın yumurtasında kabaca % 13-14 doymuş yağ bulunur.

Bıldırcın Yumurtası Çocukların Hızlı Büyümesine Yardımcı Olur

Tavuk yumurtasında olduğu gibi bıldırcın yumurtası da protein açısından zengin bir besindir. Protein minerali büyüme ve gelişmede rol oynayan en etkili vitaminlerdendir. Proteinler sayesinde yeni hücre, doku, kan, kas ve kemik oluşumu gerçekleşir. Dana eti, süt ve balık da diğer protein kaynaklarıdır.

Bıldırcın Yumurtası Yüksek Tansiyonu Düşürmekte Etkilidir

Bıldırcın potasyum dahil pek çok vitamin ve mineral içeren harika bir besindir. Bıldırcın içeriğindeki potasyum minerali sayesinde kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.  Zira bu mineral bir vazodilatatör (damar genişletici etkiye sahip ilaç), gibi etki gösterip atardamarlardaki ve kan damarlarındaki stres ve baskıyı giderip kan akışını kolaylaştırır. Böylece tansiyonun yükselmesini önler, tansiyon seviyesini dengede tutar.

Bıldırcın Yumurtası Detoks Yiyeceklerdendir

Vücudumuzda zamanla zararlı toksinler, ağır metaller birikir. Detoksifikasyon ise bu zararlı maddelerden kurtulma işlemidir ve bu işlem detoks etkili yiyecekler sayesinde gerçekleşir. Bıldırcın yumurtasının sağlık için en önemli faydalarından biri de vücudu detoksize etmesidir. Vücudu temizler, böylece hastalıkları önler, mevcut hastalıkları hızlı bir şekilde şifaya kavuşturur.

Bıldırcın Yumurtası Alerjiden Korunmaya Yardımcı Olur

Bıldırcın yumurtaları ovomukoid ismindeki protein açısından zengindir. Bu madde anti-alerjik içeriği sayesinde alerjiyle savaşır, alerji belirtilerini önler.

Bıldırcın Yumurtası Enerji Seviyelerini Arttırmaya Yardımcı Olur

Bıldırcın yumurtasının en önemli faydalarından biri, bu yumurtanın enerji düzeylerini yükselmesine yardımcı olmasıdır. Bıldırcın yumurtasının bu özelliği, halsizlikten muzdarip olanlara müjde gibidir. Bıldırcın yumurtasında bulunan çok sayıda mineral ve mikro besin öğeleri enerji seviyenizi yükseltir, gün boyu enerjik kalmanızı sağlar.

Bıldırcın Yumurtası Kanseri Önler

Antioksidanlar insan sağlığının önemli bileşenleridir, çünkü sürekli olarak kronik hastalık ve kansere neden olan serbest radikallerle mücadele ederler.  Bıldırcın yumurtası, bu serbest radikalleri nötralize etmeye ve genel sağlığınızı korumaya yardımcı olabilecek önemli miktarda C vitamini ve A vitamini antioksidanları içerir. Böylece kanser dahil ciddi hastalıklara yakalanmanızı önler.

Bıldırcın Yumurtası Şeker Hastalığına Şifadır

Şeker hastalığı, glukoz olarak da adlandırılan kan şekerinin kanda çok yüksek miktarda bulunduğunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan şekeri enerjinin ana kaynağıdır ve yediğimiz gıdalardan temin edilir. Bıldırcın yumurtası düşük karbonhidrat ve düşük kalori içeriği sayesinde kan şekerini ve kolestrolü dengede tutmaya yardımcı olur. Böylece şeker hastalığını önler.

Bıldırcın Yumurtası Sinir Sistemini Güçlendirir

Sinir sistemi vücudumuzdaki en önemli sistemlerdendir.  Sinir sistemi insan vücudundaki tüm sinir hücrelerinden oluşur. Sinir sistemi vasıtasıyla dış dünyayla ve vücudumuzda diğer sistemlerle iletişim kurarız.  Bıldırcın yumurtası vitamin ve mineral açısından zengin içeriği sayesinde beynin daha iyi çalışmasını ve hafızayı güçlendirir.  Düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketimi kişiyi sakinleştirir, sinirleri kuvvetlendirir, böylece stresle mücadele etmek için stres toleransını arttırır.

Kilo Almanıza Yardımcı Olur

100 gram kadar bıldırcın yumurtası 158 kalori, 10 gramı ise 15 kalori içerir. Bıldırcın yumurtası yüksek protein içeriğiyle kilo almaya yardımcı olabilir. Özellikle süt ve balla karıştırılıp yenildiğinde kilo almakta önemli rol oynar.

Bıldırcın Yumurtasının Zararları

  1. Östrojen içeriği ile erken ergenliğe neden olabilir.
  2. Protein birikmesine yol açabilir.
  3. Alerjiye neden olabilir.
  4. Böbrek rahatsızlığını artırabilir.
  5. Bağırsak enfeksiyonunu tetikleyebilir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Bıldırcın Yumurtası İle Saç Bakım Maskesi

Yarım adet olgun avokadoyu, 3 adet bıldırcın yumurtası, 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı zeytinyağlıyla birlikte blenderdan geçirin. Bu karışımı saç diplerinizden uçlarına doğru masaj uygulayarak sürün. En az 2 saat beklettikten sonra yıkanın. Bu formülden haftada 1 kez yararlanın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Bıldırcın Yumurtası İle Saç Uzatma Maskesi

Bir avokado yarısını, iki adet bıldırcın yumurtasını, iki çorba kaşığı susam yağını karıştır ve boya sürer gibi saçına sür. En az iki saat strech filme sarılı halde beklet. Dikkat avokado yumuşak olsun.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Bıldırcın Yumurtası İle Sivilce Lekelerini Yok Eden Maske Tarifi

1 tutam menekşeyi sıcak suda demleyip süzün. Her gün yüzünüzü bununla temizleyip sabah-akşam tekrarlayın. 1 tutam gül yaprağı, 1 tutam maydanoz ve yarım adet kabuklu salatalığı robottan geçirin. 2 bıldırcın yumurtası akını ilave edip karıştırın. Bu kremi lekelere sürüp masaj yapın. 20 dakika bekletip yıkayın.

Evde Kaz Yumurtası Tatlısı Nasıl Yapılır? Tıklayınız

Nar Kabuğunun Saça Faydaları Ve Nar Kabuğu İle Saç Maskesi Tarifi Tıklayınız

Isırgan Otunun, Isırgan Çayının, Tohumunun Faydaları Ve Zararları Tıklayınız 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.