21 Nisan 2021, Çarşamba 17:51

Buzluktaki Donmuş Kıyma Kaç Saatte Çözülür

Buzluktaki Donmuş Kıyma Kaç Saatte Çözülür

Kıymayı 'başka zaman kullanırız' diyerek derin dondurucuya atıyoruz. Fakat ihtiyacımız olduğu zaman çıkardığımızda hemen kullanamıyoruz. Çözülmesi için saatlerce beklememiz gerekiyor. Bu süre zarfında yemek yapmak için geç kalabiliyoruz ve işler sarpa sarabiliyor. Peki ne yapmalıyız ki kıymamızın buzu çabucak çözülsün?

Buzluktan çıkardığımız donmuş kıymanın çözülmesi 7-8 saati bulabilir. Bu kadar süre beklemek yerine aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Kıyma Nasıl Çözülür?

Buzdolabında Çözdürün

Uzmanlar, kıymanın dondurucudan çıkarıldıktan sonra buzdolabına koyulmasını önermekte; o ortamda daha hızlı çözüleceğini bildirmektedir. Kıymayı kullanacağımız günün öncesinde akşamleyin çıkarıp buzdolabına indirmemiz en doğrusudur. Böylece etin içinde bakteriler oluşmayacak, buzlar yavaş yavaş eriyecektir. Kıymanın besin değeri de olumsuz etkilenmeyecektir.

Mikrodalga Kullanın

Mikro dalga fırınınız mevcutsa kıymayı çözdürmek sizin için çocuk oyuncağı! Dondurucudan çıkardığınız buz tutmuş kıymanızı mikro dalgaya koyun. Buz çözdürme moduna getirip birkaç dakika bekletin. Hepsi bu kadar!

Pratik Yöntem

Su ve iki tencereyle de kıyma çözdürme işlemini kolayca halledebilirsiniz. Bunu nasıl mı yapacaksınız? Şöyle ki; bir çelik tencereyi ters çevirip üstüne kıymayı yerleştirin. Bir başka çelik tencereye de oda sıcaklığında iki litre su doldurun. Bu tencereyi kıymanın üstüne oturtarak 5 dakika beklemeye bırakın. Bu kadar kısa bir süre içerisinde kıymanız tam olarak çözülecek ve kullanıma hazır hâle gelecektir. Fakat muhakkak çelik tencere kullanmaya, suyun kesinlikle oda ısısında olmasına özen gösterilmelidir. Bir de kıyma mümkünse ince bir şekilde dondurulmuş olmalıdır. Kalınlığı arttıkça çözülmesi de gecikecektir.

Soğuk Suda Çözdürün

Soğuk suda kıymayı çözdürebilirsiniz. Kıymayı bir poşete koyup ağzını bağlayın ve büyük bir soğuk su kabına koyun. Suyu her 30 dakikada bir değiştirin.

Ilık Suda Çözdürün

Kıymanın buzunu çözmek için kullanabileceğiniz sağlıklı, pratik ve hızlı bir diğer yöntem de budur. Donmuş vaziyetteki kıyma, ağzı kilitli bir poşete koyulur. Etin üzerini geçecek kadar ılık su eklenir. Hızlıca çözülecektir.

Kıymanın Çabuk Çözülmesi İçin Ne Yapmalıdır?

İstiyoruz ki kıymanın buzu çözülsün diye uzun uzun beklemeyelim, acelemiz de varsa bu bizim için daha önemli bir sorun oluyor. Donmuş kıymayı kullanılabilecek duruma getirmek için önlemimizi başından almamız gerekiyor. Yani kıymayı derin dondurucuya atmadan önce doğru hazırlamalıyız. Kıyma parçalarının toplar veya kalın bloklar hâlinde olması çözülme süresini de uzatacaktır. Onun için elimizle bastırmalı, biftek kalınlığında şekillendirip buzdolabı poşetine böyle koymalıyız. Başka bir deyişle kıymaları yatay bir şekilde dondurmalıyız. Böylece oda sıcaklığında ya da buzdolabında çözülmesi daha kolay olacaktır.

Donmuş Kıyma Hemen Pişirilir mi?

Kıyma tamamen çözülmeden kullanılmamalıdır. Donuk haldeyken pişirilirse bir tarafı çiğ kalacaktır. Bu da yapılan yemeğin lezzetini ve kıvamını bozacaktır. Üstelik dondurulmuş gıdalar çözülmeden pişirildiği zaman kendi tadı da fazla hissedilmez. Bundan dolayı iyisi mi biz yemeğimizi riske atmayalım ve yukarıda bildirilen yöntemlerden faydalanarak kıymamızı rahatça çözdürelim.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT