10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:51

Çay Ağacı Yağı Nedir Fiyatı Ne Kadar Kullanımı Nasıldır

Çay Ağacı Yağı Nedir Fiyatı Ne Kadar Kullanımı Nasıldır

Melaleuca yağı olarak da bilinen çay ağacı yağı, melaleuca alternifolia bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir.  Bakteri, virüs, mantar ve mikrop önleyici

Melaleuca yağı olarak da bilinen çay ağacı yağı, melaleuca alternifolia bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir.  Bakteri, virüs, mantar ve mikrop önleyici özellikleri sayesinde sağlığa çok faydalı bir yağ çeşididir. Bu muhteşem yağ sivilce tedavisinden, mantar tedavisine kadar birçok problemin geçmesi amaçlı kullanılabilmektedir. Aşağıda çay ağacı yağının sağlığa faydalarından bahsedeceğiz.

Sivilceleri Geçirir

Çay ağacı sivilceleri geçirmekte çok etkilidir. Hatta yapılan araştırmalarda bu yağın sivilce kremlerinin ham maddesi olan benzoil peroksit kadar etkili olduğu görülmüştür. 2 tatlı kaşığı bala 5 damla çay ağacı yağı katıp karıştırın. Sivilce olan yere sürüp 1 dakika bekletip suyla durulayın.

Egzema Ve Sedefi Tedavi Eder

Çay ağacı yağı iltihap giderici özelliği sayesinde sedef ve egzama tedavisinde etkili rol oynar. Bu amaçla kullanmak için; 1 tatlı kaşığı katı haldeki Hindistan cevizi yağı ile 5 damla çay ağacı yağı ve 5 damla lavanta yağını karıştırın. Bu karışımı sedef olan yere sürün.

Tırnak Mantarına Şifadır

Bakteri ve mantar önleyici özellikleri sayesinde çay ağacı yağı, tırnaklarda oluşan mantarı  doğal yoldan tedavi eder. Bu mantarı öldürerek, iltihaplanma, şişme, sararma ve tırnağın kalınlaşması gibi sorunları çözer.

 1. 1-2 damla çay ağacı yağını doğrudan mantarlı tırnağa damlatın. Tırnağın etrafına nazikçe sürün. Enfeksiyon geçene kadar her gün tekrar edin.
 2. Ayrıca mantar hangi bölgenizdeyse örneğin ayaklarınızı veya ellerinizi sokabileceğiniz bir kap içerisine 3-4 damla çay ağacı yağı damlatarak, ılık su ile doldurun. 15 dakika boyunca bu karışım içerisine mantarlı olan parmaklarınızı sokup, çıkardıktan sonra iyice kurulayın. Bu yöntemi de günde bir defa uygulayın.

Kötü Vücut Kokusunu Yok Eder

Çay ağacı yağı ayrıca çok yaygın görülen bir problem olan vücuttaki kötü kokuyu da yok eder. Mikrop önleyici özellikleri vardır ve bu sayede vücutta kokuya sebep olan bakteriyi öldürür. Buna ek olarak ter önleyici olarak, vücuttaki terlemeyi önler.

 1. İki yemek kaşığı su içerisine, iki damla çay ağacı yağı ekleyin.
 2. Bir pamuk parçası kullanarak bu sıvıyı terlediğiniz bölgelere sürün.
 3. Bu yöntemi her gün kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Cilde Peeling Uygular

Çay ağacı yağı cilde peeling özelliği sayesinde cildi ölü hücrelerden arındırıp pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Yarım olgun avokado, üç yemek kaşığı yulaf, iki yemek kaşığı su, üç damla çay ağacı yağı, bir damla limon yağı ve bir tatlı kaşığı sütü güzelce karıştırın. Bu karışımı tüm cildinize dikkatlice yayın. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra da ovarak çıkarın. Son derece etkili olan bu karışım cildinizde peeling etkisi sağlayacaktır. ve ölü derinizden kurtulmanızı sağlayacaktır. Arrdından da cilt tipinize uygun bir nemlendirici krem sürün.

Siğili İyileştirir

Çay ağacı yağı kullanarak siğillerin geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu ufak çıkıntılar cildin en üst tabakasındaki bir virüs enfeksiyonu sonucu oluşurlar. Bu yağın virüs ve mikrop önleyici etkileri, siğile sebep olan virüsü yok etmeye yardımcı olurlar.

 1. 4-5 damla çay ağacı yağını, bir yemek kaşığı zeytinyağı veya badem yağı ile karıştırın.
 2. Bu yağ karışımını siğillerin üzerine sürün.
 3. Birkaç saat boyunca bırakıp, sıcak su ile yıkayın.
 4. Birkaç hafta boyunca günde bir veya iki kere uygulayın.

Çay ağacı yağı genital siğilleri tedavi etmede bile başarılıdır.

Vajinal Enfeksiyonu Önler

Bu yağın çok güçlü bakteri ve mantar önleyici özellikleri vardır ve bu sayede vajinit, bakteriyel vajinozis ve mantar enfeksiyonları gibi sorunları yok etmek için kullanılabilir. Hatta kötü vajinal kokuyu yok etmeye bile yardımcı olabilir.

 1. Küçük bir kase sıcak suya, 2-3 damla çay ağacı yağı damlatıp iyice karıştırın. Bu karışımı birkaç hafta boyunca her gün bir defa vajinanızı yıkamak için kullanın.
 2. Alternatif olarak, bir küvet dolusu ılık su içerisine, 3 bardak beyaz sirke ve 3-4 damla çay ağacı yağı ekleyin. Alt vücudunuzun tamamını bu su içerisine sokarak 20-30 dakika bekleyin. İki günde bir bu yöntemi uygulayın.

Not: Hamile kadınlar çay ağacı yağı kullanmamalıdır.

Çay Ağacı Yağının Zararları

 1. Alerjiye neden olup ciltte döküntü ve kızarıklığa yol açabilir.
 2. Erkeklerde göğüslerde büyümeye neden olabilir.
 3. İshal yapabilir.
 4. Burun akıntısına sebep olabilir.

Kantaron Yağının Cilde Yüze Faydaları, Kantaron Yağı Yüze Sürülür mü? Tıklayınız 

Argan Yağının Cilde, Yüze Faydaları, Argan Yağı Yüze Sürülürmü? Tıklayınız 

Susam Yağının Saça Ve Cilde Faydaları, Cilde Nasıl Uygulanır? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT