Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Saçlar neden iki kez yıkanmalı? Dermatologlar açıklıyor

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Saçlar neden iki kez yıkanmalı? Dermatologlar açıklıyor

Çoğu insan saçlarını bir kez şampuan ve saç kremi ile yıkar. Peki, iki kez şampuanlama saçlara faydalı mı?

Saçlar neden iki kez yıkanmalı? Dermatologlar açıklıyor

Saç bakımı konusunda sıkça karşılaştığımız bir soru, saçların ne sıklıkta yıkanması gerektiğidir. Dermatolog Brendan Camp'a göre, saçlarınızı günde iki kez şampuanlamak, kafa derisindeki ölü hücrelerin ve istenmeyen kokuların giderilmesine yardımcı olabilir. Ancak, saçlarınızı sık sık yıkamanız gerekiyorsa dikkat etmeniz gereken nokta kurutucu etkilerden kaçınmaktır. Saç sağlığı için uygun şampuan seçimi ve düzenli bakım rutini de önemlidir.

SAÇI İKİ KEZ ŞAMPUANLAMAK GEREKİR Mİ? 

Dermatolog ve kozmetik cerrahı olan Melanie Palm, saç bakımı konusunda çok değerli tavsiyelerde bulundu. Saçınızı doğru şekilde yıkamak, kişisel ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterebilir. Saç tipiniz, günlük aktivite düzeyiniz ve genel saç sağlığınız bu konuda belirleyici faktörlerdir. Melanie Palm, saçınızı ne sıklıkta yıkamanız gerektiği hakkında daha bilinçli kararlar almanız için bu faktörleri dikkate almanız yönünde. Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için doğru şampuanlama rutini büyük önem taşıyor.

Kafa derisi ve saç sağlığı için önemli bir adım olan çift şampuanlama, özellikle yağlı saç derisine sahip olanlar için harika bir çözüm olabilir. Bu yöntem aşırı sebumun, yağın ve diğer döküntülerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca düzenli egzersiz yapan bireylerde terleme sonucu oluşan sorunları da hafifletebilir. Saçlarınızın ve saç derinizin daha sağlıklı görünmesini istiyorsanız, çift şampuanlama yöntemini deneyebilir ve farkı siz de hissedebilirsiniz.

Saçlar neden iki kez yıkanmalı? Dermatologlar açıklıyor

 

ÖZEL OLARAK FORMÜLE EDİLMİŞ ŞAMPUANLAR

İki kez şampuan kullanmak, özellikle özel formüle edilmiş şampuanları tercih etmek, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu bakımı sağlayabilir. Örneğin, sedef hastalığı gibi belirli durumlar için ilaçlı şampuanlar veya havuz kimyasallarını temizlemek için özel şampuanlar, saçlarınızı korumak için gereklidir. 

ÇİFT ŞAMPUANLAMANIN ZARARLARI

Saç bakımında çift şampuanlama yöntemi, her ne kadar bazı faydalar sağlasa da hassas saç derisine sahip kişiler için dikkat edilmesi gereken noktalar barındırabilir. Uzmanlara göre, bu yöntem sürekli olarak kullanıldığında saç derisinin kurumasına, kepeğe veya pullanmaya yol açabilir. Bu sebeple herkesin kendi saç tipine ve ihtiyaçlarına uygun bir şampuanlama rutini belirlemesi önemlidir. Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak adına, doğru ürünleri seçmek ve düzenli olarak bakım yapmak büyük önem taşıyor.

SAÇ KREMİNİ İKİ KEZ KULLANMAYIN

Saç bakım rutininizde çift şampuanlama yönteminin saç ve saç derisindeki yağ ve kirleri temizler. Çift yıkama işlemini iki kez yaparken, saç kremi uygulamasını ise iki kez yapmayın. Uzmanlar, saç kremini tavsiye edilen süre olan 3 ila 5 dakika boyunca saçınızda tutmanın daha etkili olduğunu belirtiyor. Bu yüzden bir gün içerisinde saç bakımınızı iki kez yapmak yerine, doğru şekilde uyguladığınızda tek seferlik kullanımın daha ekonomik ve etkili olabilir. Saçlarınıza gereken özeni göstermek için en uygun yöntemleri deneyerek sağlıklı ve parlak görünümlerine kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Saçlar neden iki kez yıkanmalı? Dermatologlar açıklıyor

SAÇ YIKAMA VE SAÇ SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLER 

Saç bakımı, her bireyin dikkat etmesi gereken önemli bir konudur. Saçınızı doğru şekilde şampuanlamanız, saç derinizin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Saç uzmanlarına göre, saç yıkama sıklığı kişisel faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Günlük spor yapanlar veya aktif dış mekân aktivitelerinde bulunanlar saçlarını daha sık yıkamak zorunda olabilirler. Daha az hareketli olanlar ise için haftada birkaç kez şampuan kullanmak yeterli olabilir. Asıl dikkat edilmesi gereken nokta ise saç bakım rutininizi belirlerken kendi ihtiyaçlarınıza ve yaşam tarzınıza uygun şekilde hareket etmek en önemlisidir.

Diğer yandan saç tipinize göre doğru ürünleri seçmek, saçlarınızın ihtiyacı olan bakımı sağlayacaktır. Düz saçlara sahip olanlar, saçlarını iki ila üç günde bir yıkaması gerekiyor. Saçları yıkamadığınız zaman yağlanma daha hızlı gerçekleşebilir. Kıvırcık, kaba veya kıvrımlı saçlara sahip olanlar ise dört ila yedi günde bir şampuan kullanması yeterli olabilir.

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN YAPMANIZ GEREKEN EN İYİ UYGULAMALAR

İnsanların sağlıklı saçlar elde etmelerine yardımcı olabilecek birçok yöntem, saçlarını düzenli olarak yıkamanın ötesinde mevcuttur. Bunlar:

  • Saçlarınıza nazik olun

Saçınıza fazla gerilim uygulayacak saç modellerinden kaçının. Örneğin, saçlarınızı çekmek, at kuyruğu yapmak ya da sıkı topuz kullanmak gibi. Bu tür modeller saç kırılmasına yol açabilirler.

  • Isı kullanımını sınırlayın

Saçınıza zarar verebilecek ısı miktarını azaltmak için saç kurutma makineleri, saç maşaları, düzleştiriciler ve benzeri ısıtma cihazlarından uzak durun. Bu aletler saçın gücünü azaltabilir ve hasara neden olabilir.

  • Saçlarını tara

Saçınızı yıkamadan önce tarayarak dolaşmayı ve çekilmeyi azaltmaya çalışın. Ayrıca saçınızı nazikçe fırçaladığınızdan emin olun. Saçınızı sürterek çekmek saç dökülmesine yol açabilir.

  • Saç derinize masaj yapın

Duş alırken saç derisine masaj yapmanız büyük bir fayda sağlar. Şampuan veya saç kremi gibi ürünleri eşit şekilde dağıtarak cildin nazikçe pul pul dökülmesine yardımcı olur. Saç derisine düzenli olarak masaj yapmanın, saçlı derideki kan dolaşımını ve saç foliküllerini uyarır.

Kaynak : Mavi Kadın, health.com
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...