24 Eylül 2020, Perşembe 22:27

Elma Çekirdeği Nasıl Ekilir Çimlendirilir Püf Noktaları Ne

Elma Çekirdeği Nasıl Ekilir Çimlendirilir Püf Noktaları Ne

Adım Adım Evde Elma Çekirdeği Çimlendirme Yöntemi

Elma, besin değeri çok yüksek olan çok sağlıklı bir meyvedir. Bağışıklığı güçlendirir, bağırsakları çalıştırır, baş ağrısını giderir, elmanın daha başka sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Elmayı manavdan, pazardan satın almak yerine, evinizde kendi elma ağacınızı dikebilirsiniz.

1.Adım

Elmayı ortadan ikiye keselim, çekirdeğini dikkatli bir şekilde çıkaralım. Zarar vermemeye özen gösterelim.

2.Adım

Çekirdeği bir havlu kağıdın veya peçetenin içine koyalım. Fakat çok ince peçetelerden kullanmayalım. Birkaç kat katlayıp o şekilde kullanabiliriz.

3. Adım

Çekirdeği koyduktan sonra peçeteyi yeniden katlayalım, çekirdek peçetenin içinde kalmalıdır.

4.Adım

Sonra bu peçetenin iki tarafını da suyla çok az ıslatalım. Peçeteden su akmaması gerekiyor.

5.Adım

Islak peçeteyi buzdolabı poşetine yerleştirip ağzını bağlayalım. Oda sıcaklığında güneş görmeyen bir yerde 20 gün bekletelim. Süre dolunca poşeti ışığa doğru tutarak çimlenme olduğunu gözlemleyebiliriz. Çekirdeklerin bazılarında yeşillenme olmamakta yani çimlenme tutmamaktadır. Aynı işlemleri birkaç tane çekirdek ile tekrarlarsak başarılı olma ihtimalimiz yükselir.

6.Adım

Evet, çekirdeklerimiz çimlendi. Şimdi onları toprağa ekme zamanı! Bunun için şeffaf bir plastik bardak kullanabilir ya da saksıya koyabiliriz. Plastik bardağa toprak dolduralım.

7.Adım

Çimlenen çekirdeğimiz şimdi toprakla buluşacak! Kök kısmını alta getirerek toprağa ekelim. Üzerini de toprakla kapatalım. Çok bastırmayalım ki çekirdeğimiz zarar görmesin. Sulamak çok önemlidir. Az miktarda sulayalım.

8.Adım

Bunu güneş gören bir yere koyalım. Oda sıcaklığında olursa daha iyi olur. Her gün ya da 2 gün arayla yine az miktarda su verelim. Sonra çimlenen çekirdeklerin nasıl fidana dönüştüğünü keyifle izleyelim! Artık siz de bir fidan sahibisiniz! Umarız bu fidan büyür, büyür ve kocaman bir ağaç olur.

Elmanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

  1. Çok fazla elma tüketmek ishal yapabilir. Elma şekerli bir meyve olduğundan fazla tüketilirse vücuttaki şeker miktarı artar. Bu da kilo vermeyi zorlaştırır.
  2. Elmanın çekirdekleri yenmemelidir. Çünkü elma çekirdeklerinde siyanür vardır. Tabii ki birkaç tane elma çekirdeği yemenin zararı olmaz fakat aşırı miktarda yenirse zehirlenmeye sebep olur.

Elmanın Zararları Nelerdir Ve Elma Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Elma Kaç Kalori, Elma Zayıflatırmı Yoksa Kilo Yaparmı? Tıklayınız

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? Güneşte Ve Fırında Elma Kurutma Yöntemi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT