28 Ekim 2020, Çarşamba 19:30

Elma Nasıl Kurutulur? Güneşte Ve Fırında Elma Kurutma Resimli Anlatım

Elma Nasıl Kurutulur? Güneşte Ve Fırında Elma Kurutma Resimli Anlatım

Elma yaz kış her zaman bulunabilen vitamin dolu bir meyvedir. Elma kurusu nasıl yapılır? makalemizde bu işlemi yapmak isteyenlere  güneşte ve fırında elma kurutma yöntemini bildirdik.

Fırında elma kurusu nasıl yapılır, fırında elma nasıl kurutulur?

 1. Elmaları güzelce yıkayın, kabuklarınızı soymanızı gerek yok, kabuklu kurutulmuş elmalar daha lezzetlidir ve lif deposudur. Elmayı kabuklu yahut kabuksuz kurutumak tercihinize kalmış. İnce dilimler halinde elmayı kesin, çekirdekleri kalabilir yahut çıkarabilirsiniz.
 2. 1 litre suya 1 su bardağı limon suyunu katıp, elmaları bu limon suda bekletin. Bekletme süreniz 10 dakikayı geçmemeli. Ardından üzerine Hindistan cevizi yahut tarçın serpebilirsiniz.Tercihinize kalmış. 
 3. Fırını 93 derece ayarlayın. Fırın tepsisine fırın kağıdını serin, birbirine değmeyecek şekilde elma dilimlerini yerleştirin. 
 4. Fırına fırın tepsisini yerleştirin ve her iki tarafıda en az bir saat için elmaları pişirin.1 saat geçince elma dilimlerini ters çevirip, 1 saat daha pişirin. Yani toplam 2 saatte kurutma işlemi gerçekleşmelidir.
 5. Elmaların daha çıtır olmalarını isterseniz, pişirme süresini uzatabilirsiniz. Sadece her iki tarafında eşit dk'da pişmesine dikkat edin. 
 6. Fırında elma kuruturken dikkat edin. Tüm fırınlar farklı özelliktedir, bazı fırınlar daha çabuk pişirebilir, elmalarınız yanmasın.

Güneşte elma nasıl kurutulur, güneşte elma kurusu nasıl yapılır?

 1. Fırın tepsisine fırın kağıdını serin ve dilimlenmiş elmaları parşömen kağıdına aralıklı olarak dizin.
 2. Güneş alan bir yere koyup, güneşte kurutmaya bırakın, üstünü tülbentle örterek elmaları böceklerden koruyabilirsiniz. 
 3. En az bir gün sonra  elmaları ters çevirin ve alt kısımlarının da kurumasını sağlayın. 3-5 gün boyunca güneşte kurutun.
 4.  Fırın tepsisi kullanmak yerine elmaları dilimledikleten sonra pamuklu kalın ipliği iğneye geçirip, resimdeki gibi elmaları ipliğe de asabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken havanın 3-5 gün boyunca güneşli olacağı günleri seçmelisiniz.

Elmanın Zararları Nelerdir Ve Elma Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Elma Kurusu Kaç Kalori, Faydaları Neler? Kuru Elma Kompostosu Tarifi Tıklayınız

Domates Nasıl Kurutulur, Kurutulmuş Domates Nasıl Saklanır? Tıklayınız

Erik Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Şeftali Nasıl Kurutulur? 3 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Patlıcan Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Armut Kurusu Nasıl Yapılır? Güneşte Ve Fırında Armut Kurutma Yöntemi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Hatice

  Ürün tam istediğimiz gibi geldi Teşekkür ederiz

 
 
KAPAT