Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

En erken, en bariz ve basit 15 hamilelik belirtisi

Mavikadin>Anne çocuk>En erken, en bariz ve basit 15 hamilelik belirtisi

Hamilelik döneminde vücudumuz, anne karnında oluşan, büyüyen fetüsü desteklemek için hormonlarda büyük değişiklikler, özellikle östrojen ve progesteron artışları yaşar. Uzmanlar erken hamilelik belirtilerinin hormonlarda meydana gelen bu değişim sonucunda ortaya çıktığı söylüyor. Gebeliğin en erken ve en bariz 15 belirtisi şunlardır:

Fotoğraf:Freepik
Fotoğraf:Freepik

Hamileliğin ilk ve en erken belirtisi adet gecikmesi sayılıyor. Beklenen adet tarihinde regl olmadıysanız, regliniz birkaç gün geciktiyse gebe kalmış olabilirsiniz. Kesin olarak hamile kalıp kalmadığını öğrenmenin tek yolu gebelik testi yaptırmaktır. Ancak test yapmak için henüz çok erkense, erken belirtilerine bakarak da gebelik var mı yok mu tespit edebilirsiniz. İşte gebeliğin en erken 15 işareti:

HAMİLELİĞİN EN ERKEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hamilelik bazı kadınlar için sabırsızlıkla bekledikleri, sevinçle karşılayacakları bir olay iken, bazı kadınlar için maalesef kötü bir süpriz olabiliyor. Gebe olup olmadığını tespit etmekte erken hamilelik belirtileri yol gösterici sayılabiliyor. Erken gebelikte karşılaşılan belirtiler şunlardır:

BAŞ DÖNMESİ VE BAYILMA

Baş dönmesi ve bayılma hissi yaygın karşılaşılan erken gebelik belirtilerinden. Hamilelik sırasında hormonlara bağlı olarak kan akışı arttıkça kan basıncı yani tansiyon da düşebiliyor, tansiyon düşüklüğü de belirti olarak baş dönmesi ve bunun yanı sıra bayılma da yapabiliyor.

MİDE BULANTISI VE KUSMA

Mide bulantısı, gebeliğin en erken, en bilinen ve en sık karşılaşılan belirtisi. Bu belirti hamileliğin oluşmasından itibaren görülebiliyor. Tıpta bu durum sabah bulantısı olarak geçiyor. Ancak ismine rağmen sabah bulantısı aslında günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabiliyor.

KOKU HASSASİYETİ

Koku hassasiyeti de gebeliğin erken ve bariz belirtilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.Kadınların üçte ikisi hamilelik sırasında etraflarındaki kokulara karşı daha duyarlı veya tepkisel hale geliyor. Bu durum mide bulantısı, yemeklerin kokusunu alıp yemekten hoşlanmama, iştah kaçması gibi semptomlara da neden olabiliyor.

En erken, en bariz ve basit 15 hamilelik belirtisi

BAŞ AĞRISI

Baş ağrısı çoğu kişi için hayatın olağan rutinin bir parçası. Stres, yorgunluk, migren, soğuk algınlığı... baş ağrısına yol açan o kadar çok neden var ki. Baş ağrısının bir sebebi de gebelik. Hamileliğin erken dönemlerinde artan kan hacmi ve hormonal değişikliklerden dolayı baş ağrıları meydana gelebiliyor. Mide bulantısı nedeniyle susuz kalırsanız da baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

BURUN TIKANIKLIĞI

Pek çok kişi burun tıkanıklığının erken hamilelik belirtisi olduğunu muhtemelen duymamıştır. Hamilelikteki hormonal değişimler, vücudunuzdaki artan kan akışını ve burun mukozalarını etkiliyor. Bu durum kan damarlarının şişmesine neden olarak burunda tıkanıklığa, akıntıya ve hatta hapşırmaya da neden olabiliyor.

RUH HALİNDE DEĞİŞİKLİKLER

Erken gebelik belirtilerinden biri de ruh hali değişiklikleri. Hamilelik sırasında ruh halindeki değişiklikler, bir an üzüntülü hissederken bir an sanki mutluluktan ayağı yere basmamak gibi ani duygusal değişimler çok yaygın. Gebelikte östrojen ve progesteron artışına bağlı durumun buna neden olduğu düşünülüyor.

AREOLARIN KOYULAŞMASI

Hamileyken areolalarınız (göğüs uçlarınızın etrafındaki alanlar) muhtemelen büyüyecek ve koyulaşacaktır. Genellikle bu değişiklikler kademelidir ve hamilelik boyunca devam eder. Bununla birlikte, bazı kadınlar bu değişiklikleri diğer semptomlarla birlikte çok erken fark ederler.

ŞİŞKİNLİK VE KABIZLIK

Hepimiz zaman zaman şişkinlik veya kabızlık sorunu yaşarız, ancak her ikisi de hamilelik sırasında, gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren oldukça yaygın ortaya çıkıyor. Sorumlu yine değişen hormonlar.  Gebelerdeki hormonal değişim sindirimi yavaşlatıyor, bu da bağırsakta hava birikmesine ve kabızlığa neden olabiliyor.

İŞTAHSIZLIK, YİYECEKLERDEN KAÇINMA

Gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren iştahsızlık problemi yaşayabilirsiniz. İştahsızlık ve yiyeceklerden kaçınma, belirli yiyecek veya içeceklerin kokusuna veya görülmesine karşı duyulan negatif tepkidir. Yiyeceklerden kaçınma, hamileliğin ilk üç ayında ve hatta sonrasında yaygındır, östrojen hormonundan kaynaklanır.

En erken, en bariz ve basit 15 hamilelik belirtisi

ALT KARIN AĞRISI VE KRAMPLAR

Kramplar ve alt karın ağrısı yaklaşan adet döneminin habercisi olabileceği gibi aynı zamanda hamileliğin erken belirtilerinden biri de olabiliyor.

SIK İDRARA ÇIKMA

Beklenen adet tarihinizin yaklaştığı dönemde normalden daha fazla sık küçük abdeste çıkıyorsanız, bu durum erken hamilelik belirtisi olabilir. Elbette günlük sıvı tüketimi, idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlar da sık idrara çıkmaya yol açabiliyor. Ancak hamilelik de gözardı edilmemeli. Hamilelik vücudunuzdaki kan miktarını artırıyor, bu da böbreklerinize filtrelenecek daha fazla sıvı ve atılacak daha fazla atık sağlıyor. Sonuç olarak sık idrara çıkma gebeliğin erken belirtileri arasında sayılabiliyor.

BAZAL VÜCUT SICAKLIĞINDA ARTIŞ

Bazal vücut sıcaklığı kişinin hiçbir hareket sağlamadan, dinlenme halindeki vücut ısısıdır. Hamilelik de bazal vücut sıcaklığında artışa yol açabiliyor.

LEKELENME VEYA HAFİF KANAMA

Lekelenme veya hafif kanama gebe kadınların yaklaşık üçte birinde görülen yaygın erken gebelik semptomlarından. İmplantasyon kanaması denilen bu olay gebeliğin olağan seyirlerinden. İmplantasyon kanamasını düşükten ayıran fark ise düşükte gelen kanama yoğun ve ağrılı olur.

HALSİZLİK

Halsizlik de gebeliğin yaygın erken belirtilerinden. Bunun nedeni hormon seviyelerindeki ani değişiklikler, özellikle de artan progesterondur.

GÖĞÜSLERDE ŞİŞME, HASSASİYET VE KARINCALANMA

Hamileliğin erken dönemlerinden itibaren östrojen ve progesteron hormonlarındaki artış göğüslerde şişme, hassasiyet ve hatta karıncalanma gibi erken gebelik belirtilerine yol açabiliyor. Ayrıca meme ucu ağrısı da yaşayabilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın, healthpartners.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...