Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Güneşli havada camlar neden silinmez? Temizlikte yapılan 10 hata

Mavi Kadın>Yaşam>Güneşli havada camlar neden silinmez? Temizlikte yapılan 10 hata

Evde temizlik yaptıktan kısa süre sonra hiç temizlik yapılmamış gibi tozun, kirin canınızı sıktığı oluyor mu? Eğer öyleyle doğru sırayla temizlik yapmıyorsunuzdur. Peki doğru temizlik nasıl yapılır? İşte en sık yapılan temizlik hataları ve alacağınız önlemler.

Güneşli havada camlar neden silinmez? Temizlikte yapılan 10 hata

Ev temizliğini doğru yapmadığınız taktirde ertesi gün yine aynı toz ve kirlerle karşılaşmanız canınızı sıksa da aslında normaldir. Bu yüzden temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekilen bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. En sık yapılan 10 temizlik hatasından kaçınırsanız can sıkıntınız ferahlığa dönüşür.  

Güneşli havada camlar neden silinmez? Temizlikte yapılan 10 hata

ACELE TEMİZLİK YAPMAK

Acele acele temizlik yapmak, ilk başta hızlı bir temizlik yapılmış gibi dursa d , sadece tozların yer değiştirip, daha fazla birikmesine yol açar. Hızlı bir şekilde yapılan temizlikde görünen yerler temizlenir ve asıl önemli olan detaylar kirli şekilde kalır. Bu yüzden zamanın az olduğu durumlarda acele bir şekilde temizlik yapmak yerine, daha küçük yerler belirlenip, o alanlar derin bir şekilde temizlenmelidir. "Az olsun öz olsun" mantığıyla parçalar halinde temizlik yapılmalıdır.

Güneşli havada camlar neden silinmez? Temizlikte yapılan 10 hata

ÇOK FAZLA YA DA ÇOK AZ TEMİZLİK ÜRÜNÜ KULLANMAK

Son zamanlarda sosyal medyadaki paylaşımların etkisiyle sadece sirke ya da farklı temizleyici ürünün karıştırıldığı 'mixler' ile temizlik alışkanlığı yerleşmeye başladı. Çok ürün kullanmak ya da ürünleri birbiriyle karıştırmak sanılanın aksine daha iyi bir temizlik sağlamaz. Karıştırılan kimyasal ürünler, kullanan kişinin cildine, gözlerine, nefes borusuna zarar verebilir. Çok az temizlik ürünü kullanmak ya da sadece sirke ile temizlik yapmak da aynı benzer sonuçlar doğurur. Özellikle banyo ve tuvalet gibi güçlü temizlik ürünü kullanmayı gerektiren yerlerde sadece sirke ile temizlik yapmak ya da hiç temizlik ürünü kullanmamak yeterli değildir.

Güneşli havada camlar neden silinmez? Temizlikte yapılan 10 hata

YANLIŞ TEMİZLİK MALZEMESİ KULLANMAK

Her temizlik ürününün ve malzemesinin ayrı bir kullanım amacı vardır. Örneğin banyo temizliği için satılan ürünler genellikle kireç çözücü etkilidirler. Çünkü banyolarda sürekli bir su akışı olduğu için sık sık kireçlenme meydana gelir. Mutfak temizleyicileri genellikle yağ çözücü etkilidirler. Çünkü sürekli olarak yemek yapılır ve yenilir. Bu sebeple temizlik malzemeleri amacına uygun olarak seçilmelidir. Örneğin koltuk temizleyici bir ürün ile mutfak temizlenmez ya da mutfak temizleyicisi ile halı temizlenmez. Temizlenirse de istenilen sonuç elde edilmez. 

Güneşli havada camlar neden silinmez? Temizlikte yapılan 10 hata

TEMİZLİK ARAÇ- GEREÇLERİNİ TEMİZLEMEMEK

Temizlik yaparken kullanılan ürünlerin temizliği, en az yapılan temizlik kadar önemlidir. Örneğin elektrikli süpürge en az haftada bir içi boşaltılmalı, parçaları ayrılarak ıslak ya da nemli bir bezle silinmelidir. Kullanılan viledanın uçları, mikrofiber bezler sık sık yıkanmalıdır. Mutfakta kullanılan bulaşık süngeri, bulaşık teli vs. aletler temizlenmeli ve kullanılmayacak duruma gelmeden önce sık sık değiştirilmelidir. 

Güneşli havada camlar neden silinmez? Temizlikte yapılan 10 hata

TEMİZLİK SPREYLERİNİ YÜZEYE PÜSKÜRTMEK

Temizlik spreylerini temizlenecek alana ya da yüzeye püskürtmek o alandaki tozların uçmasına sebep olur. Bu yüzden temizlik bezine spry sıkılmalı ve bu şekilde tozlar alınmalıdır. 

EŞYALARI YERİNDEN ÇEKMEDEN TEMİZLİK YAPMAK

Temizlik yapılırken en sık hatalardan biri mobilyaların ve eşyaların yerlerinden çekilip altlarının temizlenmemesidir. Temizlik yaparken evin uzun süre temiz kalması için eşyaların yerinden çekilerek altlarında kalan tozların alınması ve temizlenmesi gerekir. 

Güneşli havada camlar neden silinmez? Temizlikte yapılan 10 hata

BULAŞIK MAKİNESİNİ YANLIŞ YERLEŞTİRMEK

Bulaşık makinesını yerleştirirken herkesin kendine göre bir stili ve bir düzeni vardır. Fakat genel olarak bulaşık makinesine bulaşıkları dizerken belli başlı kurallar bulunur. Örneğin çatalların dik bir şekilde ağzı yukarı bakacak şekilde yerleştirilmesi gerekir. Böylelikle çatallar formunu kaybetmez. Bulaşık makinasını yerleştirirken yapılan en büyük hatalardan bir diğeri özellikle cam bardak ve tabakların süngerle temizlenip makineye öyle konulmasıdır. Bu durum cam bardak ve tabakların çok kısa sürede çizilmesine ve puslu bir görünüm kazanmasına sebep olur. 

Güneşli havada camlar neden silinmez? Temizlikte yapılan 10 hata

HAVA GÜNEŞLİYKEN CAM SİLMEK

Cam silmek, bir evde derin ve büyük çaplı bir temizlik yapıldığının göstergesidir. Fakat çok güneşli havalarda cam silmek, camların daha da kötü gözükmesine sebep olabilir. Güneşli havalarda cam silerlen sıkılan sprey, çok kısa bir sürede kurur ve camda nokta nokta lekelerin kalmasına neden olur. Bu yüzden çok sıcak olmayan havalarda cam silmek daha uygundur. 

Güneşli havada camlar neden silinmez? Temizlikte yapılan 10 hata

AHŞAP KESME TAHTASINI YANLIŞ TEMİZLEMEK

Ahşap kesme tahtası, temizliği en fazla yapılan üründür. Ahşap malzeme olarak içerisine su çeker bu yüzden bulaşık makinesine atılması doğru değildir. Emici bir yüzeyi olduğu için kullanılşan her temizlik ürününü de içine çeker. Bu yüzden bulaşık makinesine atılmamalı ya da yoğun deterjanla elde yıkanmamalıdır. Ahşap kesme tahtası ılık su ve süngerle yıkanıp dik bir şekilde kurutulmalıdır. 

Güneşli havada camlar neden silinmez? Temizlikte yapılan 10 hata

TUVALET FIRÇASINI TEMİZLEMEDEN YERİNE KOYMAK

Tuvalet temizliğinin doğru yapılması gereken en önemli yerdir. Tuvalet temizliği yapılarken dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta tuvalet fırçasının temizliğidir. Tuvalet temizlendikten sonra tuvalet fırçası hemen yerine geri konmamalıdır. Aksi taktirde olduğu yerde bakteri üretecektir. Tuvalet fırçasının tam temizliği için, tuvalet temizlendikten sonra fırça, çamaşır suyunda ya da kullanılan güçlü bir temizleyicinin içerisinde en az 2- 3 saat bekletilmelidir. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...