06 Temmuz 2022, Çarşamba 00:57

Erkekler Kaç Yaşına Kadar Uzar Erkek Çocuğu Kaç Yaşına Kadar Boy Atar

Erkekler Kaç Yaşına Kadar Uzar Erkek Çocuğu Kaç Yaşına Kadar Boy Atar

Erkeklerde boy uzaması kaç yaşına kadar devam eder sorusu, erkek çocuklarının en merak ettiği sorulardandır. Makalemizde bu sorunun doktorlar tarafından verilen cevaplarını bulabilirsiniz.

Erkeklerde boy uzaması kaç yaşına kadar devam eder sorusu, erkek çocuklarının en merak ettiği sorulardandır. Makalemizde bu sorunun doktorlar tarafından verilen cevaplarını bulabilirsiniz.

Oğlunuzun daha uzayıp uzamayacağınızı öğrenmek için Endokrinoloji doktoruna gitmelisiniz. Doktor film çekip büyüme plaklarınıza, kemik uçlarının kapanıp kapanmadığına bakacak, şayet kapandıysa artık boy da uzamaz.

Erkekler Kaç Yaşına Kadar Uzar? Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Sayın doktorum yaşım 18 1.76 boyunda bir erkeğim, spor yapıyorum 2 senedir dambıl falan bi de zamanında 13-14 yaşlarımda omzumda çok kez insan taşıdım boy uzamamın orda durduğunu düşünüyorum bundan sonra boyum uzar mı acaba?

CEVAP

Uzm. Dr. İlker Önder Ferah’ın cevabı:(Film çekildiğinde epifiz kıkırdaklarınız kapanmamışsa uzayabilir, ayrıca bazen boy uzaması 21 yaşına kadar devam edebiliyor, kalsiyumdan zengin gıdalar tüketin, ağırlıkla çalışma boy uzamanızı engeller, kas gelişiminiz ve boy uzaması için en iyi hareket barfikstir.)

Sual: 16 yaşında 172 cm boy 62 kg. Oğlum daha ne kadar kaç yaşına kadar boyu uzar.Uzaması için ne yapmalı? anne boy:162 cm baba boy:176 cm

CEVAP

Dr. Peyami Cinaz’ın cevabı:( Kemik yaşınıza bağlı. Kapandıysa büyüme devam etmez)

Sual: 17 Yaşındayım 1.70 boyum var 50 kilom var napmam lazım uzamak icin 10 cm daha babam 1.78 abim 1.76 boyunda ne yapabilirim böyle pisikolojim bozuldu yardım edebilir misiniz ne yapcam hakkında doktorum bir cevap bekliyorum, erkeklerde boy uzama ne zamana kadar devam eder?

CEVAP

Dr. Cavit Meclisi’nin cevabı:( Erkeklerin çoğu 20 yaşına kadar uzar. Ancak, ailesel ya da sebepsiz kısa boy durumları da var. Bununla ilgili bilgi sahibi olmanın yolu, kan tetkiki yaptırmak lazım. Endokrin uzmanı ile görüşmekte yarar var.)

Sual: Erkek kardeşim boy uzaması için 15 yaşından beri tedavi gördü Adana da ve sadece zinco ve supradyn kullandı. Şimdi 17 yaşında boyu 1.55 son muayenede doktoru parmak arlıklarına bakarak 5 cm daha uzar dedi kendisi çok üzülüyor. Biotall adında bir ürün duyduk kullanmalı mıyız ya da bunun dışında bir tavsiyeniz var mı şimdiden çok teşekkür ederim.

CEVAP

Dr. Abdullah Bereket’un cevabı:(Boy uzaması için internet, tv ya da başka bir yerde gördüğünüz bitkisel ürün, çay, alet vslerin tümü asılsız ve bilimsel olarak işe yaraması mümkün olmayan şeylerdir. Boy uzatmak sadece belli durumlarda pediatrik endokrinoloji uzmanlarının önerebileceği tıbbi (hormonal ) tedaviler ile mümkündür. Bunun da hangi çocuklarda işe yarayıp hangisinde yaramayacağı muayene ve bazı tetkiklerden sonra anlaşılabilecek bir şeydir. Ancak şunu bilmelisiniz ki çocukların çoğunda tıbbi olarak bile boy uzatmak mümkün olmayabilir)

Sual: 17 yaşındayım boyum 1.60 babamın abimin boyu 1.73 1.76 annemin benden kısa boyum uzarmı uzaması için ne yapabilirim?

CEVAP

Dr. Bahtiyar Demiralp’ın cevabı:(Erkeklerde 18 yaşına kadar uzama birkaç santim daha fazla olur. Basketbol yüzme barfiks uzamayı birazcık daha tetikler)

Sual: Merhaba benim sorum erkekler kaç yaşına kadar uzar olacaktı ailemde 1 80 aşağısı kimse yok ama ben 1 78 boyundayım yaşım 21 bundan sonra boy uzaması olur mu olursa kaç cm olur?

CEVAP

Dr. Ahmet Özyazgan’ın cevabı:(Öncelikle geçmiş olsun o yaştan sonra boy 1-2cm.den fazla uzamaz)

Sual: 21 yaşındayım 170 boyunda bir erkeğim büyüme plaklarım kapanmadıysa uzayabileceği duydum ve elimde kol röntgenim mevcut orada tam anlamıyla kapanmadığını naçizane kendim gördüm gerçekten uzayabilmem mümkün müdür?

CEVAP

Dr.Alp Varılsüha’nın cevabı:(Prensip olarak 21 yaşından sonra boy uzaması olmuyor, büyüme plakları çizgi şeklinde görülebilirse de uzama potansiyeli olmaz. Bu nedenle maalesef fazla beklentiniz olmasın.)

Sual: 9 yaşındaki oğlumun boyunun uzaması için ne tür gıdalar ağırlıklı bir beslenme programı önerirsiniz?

CEVAP

Prof. Dr. Gülnur Tokuç’un cevabı:(Dengeli beslenme gerekir. Günde yarım litre de süt içsin)

Sual: 16-18 yaşları olan erkeklerde boy uzaması olur mu?

CEVAP

Doç. Dr. Alper Kaya’nın cevabı:(Hayır malesef, 16-18 yaşından itibaren belirgin bir uzama olmaz. sadece birkaç kemikte çok az uzama olacağı için genel boya yansımaz. 24-25 yaşında ise boy uzaması mümkün değildir.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

45 Yorum

 1. İsimsiz

  Yaşım 15 boyum 1.74 daha uzarmıyım babam 1.90 annem 1.62 daha uzayabilirmiyim ya

 2. Harun

  Ben 13 yaşındayım boyum 1.76 annem 1.60 babam 1.75 benim boyum uzarmı

 3. furkan

  14,5 yaşındayım 183 184 cm boyum var 15 yaşıma 185 186 olurmuyum

 4. Kava

  Hocam öncelikle mrb adım kava 2 ay sonra 18 yaşıma girecem boyum 1.69 kilom 64 yaklaşık iki aydır boy uzatma egzersizleri yapıyorum benim boyum bundan sonra uzar mı cevaplarsanız çok sevinirim

 5. Bedirhan

  Merhaba yaşım 19 boyum 1.76 kilo 62 yüzme kursuna gidiyorum boyum daha uzar mı?

 6. Hayır daha uzamaz efendim

 7. Kayserili

  Yaşım 19 boy 1.84 ama 1.90 olmal istiyorum her gün yatmadan önce süt içiyorum boyum daha uzar mi faydası olur mu?

 8. Misafir

  18,5 yaşındayım boyum 1.67 babam 1,80 annem 1,68 boyum daha uzarmi

 9. Barış

  Boyum 1.60 17 yaşa daha yenigirdim süüt filan içmiyorum içmeye başlasam boyum daha ne kadar uzar yaşıma göre kısa olduğumu düşünüyorum

 10. Baran

  Merhaba 14 yaşındayken 1.55'tim şimdi 16 yaşındayım 1.76'yım daha fazla boyun uzar mı yoksa 1.76 kalırmıyım ?

 11. Adını vermek istemeyen kullanıcı

  Merhaba hocam ben 16 yaşındayım ve bundan

  1.5 sene önce boyumu ölçmeye gittiğimizde

  boyum 1.50 idi ve röntgen çekildiğinde kemiklerin

  ucunun kapanmasına az kalmıştı dendi şimdi

  1.53 üm boyum daha uzar mı uzarsa kaç santim

  artık bir erkek çocuğu olarak piskolojim bozuldu

  son çare yüzmeye bile başladım 2 aydır. Yardımcı

  olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 
 
KAPAT