12 Ağustos 2022, Cuma 09:38

Eve sinen kurban eti kokusunu anında gideriyor: Eve sinen kurban eti kokusu nasıl gider?

Eve sinen kurban eti kokusunu anında gideriyor: Eve sinen kurban eti kokusu nasıl gider?

Kurban eti kokusunun evinize sinmesini, misafirlerinizin et kokusundan rahatsız olmasını istemiyorsanız bu yazımızdaki önerilere ihtiyacınız var! Peki, eve sinen kurban eti kokusu nasıl gider? Kurban etinin kokmaması için ne yapmak gerekir? Kurban eti kokusunu gidermenin püf noktaları nelerdir? İşte eve sinen kurba neti kokusundan kurtulma yöntemleri…

Geleneksel Kurban Bayramı sofraları; kavurmalar, et yemekleri ve ızgaralar ile şenlenir. Ancak bayıla bayıla yediğimiz kavurmanın ve etli yemeklerin hazırlık aşamasındaki kokusu ne yazık ki tüm eve siner. Bu yazımızda pişirme sırasında etin kokmaması için neler yapmanız gerektiğini ve evinize sinen et kokusunu gidermenin püf noktalarını sizler için derledik.

EVE SİNEN KURBAN ETİ KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Sinmiş et kokusunu bastırmak için birkaç etkili yöntem var. Üstelik tamamen doğal ve sadece evdeki malzemelerinizden yararlanarak! Kurban eti kokusundan kurtulmak için önerilerimizi sıralayalım:

 • Eti pişirirken mutfak kapısını mutlaka kapatın. Aspiratör ve camı açmayı unutmayın. 
 • Kurban etini pişirirken tencerenin içerisine yarım çay kaşığı tarçın ve bir adet defne yaprağı koyun. Bu kokuyu dağıtmaya yardımcı olacaktır.

 • Eti marine ederseniz kokusu azalır. Kurban etinde süt, biberiye, zeytinyağı ve kekik marine için ideal malzemelerdir. Kurban etini buzdolabında dinlendirirken bu malzemelerle hazırladığınız sosa bulayarak bekletebilirsiniz.
 • Kurban etini haşlarken, haşlama suyuna atacağınız kabuğu soyulmuş bir soğan; hem kokuyu alır hem de eti daha lezzetli hale getirir.
 • Eti pişirirken bir kapta sirkeli su bulundurun. Bu kabı yemeğin yakınında tutun ki böylece kokuyu içine çeksin.
 • Evi havalandırırken bir bardak suyu kısık ateşte kaynatın. Suyun içerisine 2 adet karanfil ya da bir kaşık tarçın ilave edin. Bu sayede eviniz daha hoş kokacaktır.

 • Bayram misafirlerinizi mis kokan ferah bir evde ağırlamak istiyorsanız, kötü kokuları hapseden hava ferahlatıcı sprey kullanın.
 • Eti pişirdikten sonra ocak ve bulaşıklar bekletmeden yıkayın.
 • Elma sirkesi ve hamur kabartma tozu karışımı:Etkili yöntemlerden biri de sirke ve kabartma tozu karışımı. Su bardağının içerisine 1 paket hamur kabartma tozunu dökün. Elma sirkesini de hamur kabartma tozunun üzerine taşmaması için yavaş yavaş ekleyin. Bu yaptığınız karışım mutfakta kalsın. Elma sirkesi ve hamur kabartma tozu ortamda buharlaşarak et kokusunun azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Limon kabuğu yakın:Tüm eve sinen kurban eti kokusundan kurtulmak için limon kabuklarını yakmak etkili bir yöntem. Kısık ateşte yanan limon kabukları ortama hoş bir koku yayacaktır. Et kokusunun yerine ferah bir limon kokusu yerini alacaktır.

 • Sirke ve limonlu su kaynatın:Kurban eti sinmiş kokuyu yok etmek için bir cezveye 1 bardak su, bir miktar elma sirkesi ve bir adet limonu sıkarak kısık ateşte kaynatın. Bu yöntem ile eve sinmiş kokular tamamen yok olacaktır.
 • Çayı tavada kavurun:Siyah çayı teflon bir tavada kavurun. Kavururken çıkan duman evdeki sinen yemek kokusundan kurtulmanızı sağlayacaktır. Çıkan dumanın 5-10 dakika ortama yayılmasını sağladıktan sonra ocağı kapatın. Kavrulan çayı bir süre ocakta bekletin ki koku yayılmaya devam etsin. Bu pratik yöntem ile eve sinen yemek kokularından kurtulabilirsiniz.
 • Defne yaprağı ile çözüm: Su dolu bir cezveye 4- 5 tane defne yaprağı ekleyin. Kısık ateşte kaynatın. Ocağı kapattıktan sonra kaynayan suyu dökmeyin, bir kenarda bekletin ve o güzel koku etrafa yayılsın.

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT