05 Ağustos 2021, Perşembe 00:05

Eylülde Hangi Balık Yenir Hangi Balık Lezzetli Olur Tam Liste

Eylülde Hangi Balık Yenir Hangi Balık Lezzetli Olur Tam Liste

Her mevsimin kendine özgü balık çeşitleri vardır. Kimi balık yaz mevsiminde daha lezzetli hal alırken, kimi balık da kış mevsiminde lezzetine lezzet katmaktadır. Her balık birbirinden lezzetli ve faydalı besin içeriklerine sahiptir. Balıklar bol miktarda Omega-3 ve protein barındırıp vitamin ve mineral içeriği açısından da oldukça zengindir. Balık zengin besin içeriği sayesinde, düzenli tüketimde; zihni geliştirir, kemik gelişimini destekler, kolesterolü dengeler ve kalp-damar sağlığını korur. Büyük küçük herkesin bilhassa gelişim dönemindeki çocukların, yaşlıların, hamilelerin ve kalp-damar hastalığı riski olanların mutlaka balık tüketmeleri gerekir. Tüketeceğiniz balığı kendi mevsiminde tüketerek, hem balığın sağlığa olan faydalarından yararlanır hem de lezzetli balık yiyebilirsiniz.

Eylül Ayında Hangi Balık Yenir ve Lezzetli Olur?

  • Sardalya
  • Kılıç balığı
  • Kolyoz
  • Lüfer
  • Barbun
  • İzmarit
  • Çipura
  • Çinekop
  • Kırlangıç
  • Uskumru

Eylül Ayı Balıklarının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sardalya

Eylül ayında lezzetini ve tazeliğini koruyan sardalya kılçıklı bir balıktır. Tüm balıklar arasında en fazla yağa sahip olan balık sardalyadır. İçerdiği Omega-3 yağı sayesinde kolesterol ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını korumaktadır. Aynı zamanda sinir sistemi bozukluklarının tedavisinde de sardalya önemli bir rol oynar. Sardalya içerdiği Omega-3 yağı ve vitaminler sayesinde sinir hastalıklarını tedavi edici özelliğe sahiptir. Bununla birlikte tam bir kalsiyum deposu olan sardalya kas ve kemik gelişimini destekler, meme kanseri ve prostat kanseri gibi kanser hastalıklarına karşı koruyucudur.

Kılıç balığı

Kılıç balığı Eylül ayında tüketilen lezzetli balıklardandır. Kılıç balığı etli bir yapı ve tatlımsı bir tada sahip olup besleyici bir balıktır. Tam bir protein deposu olan kılıç balığı vücutta kansere neden olan serbest radikallerle savaşarak kanser hastalıklarına karşı koruyucudur. Omega-3 yağı, D vitamini ve selenyum yönünden zengindir. İçerdiği D vitamini sayesinde kalp sağlığını korur ve kalp krizi riskini en aza indirir. Bununla birlikte tiroid bezinin düzenli çalışmasına yardımcı olur, kemik gelişimini destekleyerek osteoporoz kemik hastalığının önüne geçer.

Kolyoz

Kolyoz balığı ve Uskumru balığı görüntü ve tat olarak birbirine çok benzerler. Ancak kolyoz balığı görüntü icabı uskumru balığından daha büyük gözükür. Gözleri iri olup ağzı daha geniştir. Kolyoz balığı da Eylül ayının sevilen ve taze balıklarındandır. İçerdiği omega-3 yağı sayesinde hafızayı güçlendirir ve Alzheimer gibi nörolojik beyin hastalıklarını önler, kalp- damar sağlığını korur. Bununla birlikte anemi yani kansızlığı giderir, ve bilhassa çocuklarda kemik gelişimini önemli derecede destekler.

Lüfer

Eylül ayında en çok tüketilen ve sevilen balıklardan biri de lüfer balığıdır. Lüfer görüntü icabı uzun olup etli bir yapıya sahip olan oldukça lezzetlidir. B12 vitamini açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Vücuttaki oksijen oranını arttırarak kanı temizler. İçerdiği magnezyum sayesinde kalp ritmini dengeleyerek kalp çarpıntısına iyi gelir. Vücut dokularını yenilediği gibi cilt hücrelerinin de onarılmasına yardımcı olur ve cilt kırışıklığının önüne geçerek cildin daha canlı ve parlak görünmesine destek sağlar.

Barbun

Barbun balığı halk arasında barbunya balığı olarak da bilinir. Eylül ayının leziz, etli ve doyurucu balıklarındandır. Kırmızımsı bir görüntüye sahip olup omega-3, omega-6 ve protein bakımından zengin bir içeriği vardır. Barbun balığı kalp-damar hastalıklarına ve şeker hastalıklarına iyi gelmektedir. İçerdiği selenyum sayesinde kanser hastalıklarına karşı koruyucudur. Barbun tükettikten sonra kişi kendini daha dinç ve enerjik hisseder. Ayrıca barbun balığı göz sağlığını koruyarak gözlere kuvvet verir ve göz görme yetisini güçlendirir.

İzmarit

Eylül ayında bolca avlanan balıklardan biri de izmarit balığıdır. İzmairt balığı geniş ve yassı bir görünüme sahip olup beyaz etli ve son derece lezzetli bir balıktır. A vitamini, B1, B2, B12  ve D vitamini barındıran izmarit balığı ayrıca bol miktarda kalsiyum ve çinko içermektedir. İzmarit balığı da tüm balıklar gibi düzenli olarak tüketildiğinde kas ve kemik gelişimini önemli ölçüde destekler. Ayrıca az miktarda karbonhidrat içerir ve bu sebeple sindirimi rahat olur. Bununla birlikte kan şekerini dengeleyen izmarit balığı şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tercih edilebilen bir balıktır.

Çipura (çupra)

Çipura balığı lezzet bakımından şahane olup Eylül ayında sık tercih edilen balıklardandır. Büyük, yassı ve beyaz etli bir balık olup, diğer balıklara nazaran çok az kılçığa sahiptir. İçerdiği Omega-3 yağı sayesinde kardiyovasküler hastalıklara karşı korur. Bünyesinde D vitamini bulunduran çipura, saç ve tırnakları güçlendirir. Saçları içeriden besleyerek saç dökülmelerinin önüne geçer. Aynı zamanda kalp-damar hastalığına karşı kalkan olan çipura, hormonal bozuklukların da önüne geçmektedir.

Çinekop

B 12 vitamini ve A vitamini yönünden oldukça zengin olan çinekop Eylül aylarında en çok rağbet gören balıklardandır. Kılçıksız sayılacak kadar az miktarda kılçık içeren çinekop lezzet bakımından da şahanedir. Bünyesinde çok yüksek oranda B 12 barındıran çinekop hafızayı güçlendirir. Bilhassa büyüme dönemindeki çocukların kemik gelişimine destek sağlar. Kolesterolü dengeler, yüksek tansiyonu düşürür. Ayrıca sinir sistemini korur, inme felç gibi hastalıkların riskini en aza indirir.

Kırlangıç

Kırlangıç balığı Eylül ayında avlanılır. Eylül ayında marketlerde pazarlarda ve balık hallerinde tazecik kırlangıç balığı bulmanız mümkündür. Kırlangıç balığının sırt rengi kırmızımsı pembemsi renk aralığında olup balığın baş kısmından lezzetli çorbalar yapılmaktadır. İçerdiği yüksek potasyum seviyesi sayesinde vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar, yüksek tansiyonu düşürür. Ayrıca hiperaktivite sorununa da iyi geldiği bilinen kırlangıç balığı kas ve eklem ağrılarını dindirme özelliğine sahiptir.

Uskumru

Eylül ayının ince uzun, gümüş renkli ve lezzetli balığı olan uskumru balığı kişinin günlük ihtiyacı olan D vitamini ve proteinin büyük kısmını karşılamaktadır. Eylül ayında düzenli olarak uskumru balığı tüketerek, beyin hastalıklarına karşı korunabilir ve ilerleyen yaşlarda görülebilecek unutkanlık, Alzheimer gibi nörolojik hastalık riskini en aza indirebilirsiniz. Bununla birlikte uskumru içerisinde ihtiva ettiği protein ve amino asitler sayesinde kansızlığı giderip, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Balık Çeşitleri En Lezzetli Yenilebilen Balık Türleri İsimleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT