27 Mayıs 2019, Pazartesi 13:20

Filtre Kahve Nedir Nasıl Yapılır Nasıl İçilir Ölçüsü Ne Kadar

Filtre Kahve Nedir Nasıl Yapılır Nasıl İçilir Ölçüsü Ne Kadar

Orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerinin sıcak su ile karıştırılması ile kahve çekirdeklerinin içeriğindeki aroma ve yağ asitlerinin suya geçmesi ile hazırlanan kahveye filtre kahve denir. Filtre kahve aslında bir demleme çeşididir, filtre kahve genellikle kağıt filtre yardımıyla filtre edilerek demlenir.

Filtre kahve marketlerden “filtre kahve” ismiyle hazır olarak satın alınabilir, aktardan alınabilir, yahut kahve makinesinde filtre kahve yapılabilir.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve kahve makinesi veyahut french press ile yapılmaktadır. Bu işlem için ilk olarak çekilmiş filtre kahvesi satın alınır. Eğer french press kullanılacaksa orta çekilmiş kahve tercih edilmelidir. Bu kahveyi Sturbucks gibi kahve satılan yer ve marketlerde bulabilirsiniz. Ayrıca french press de satın alınmalıdır. Bu kahve birçok kahve dükkanı ve markette satılmaktadır.

Filtre Kahve Makinesi ile filtre kahve demleme

Üstte de bahsettiğimiz gibi eğer filtre kahve yapmak için bulunan yollardan kahve makinesini seçtiyseniz şu yolları izlemelisiniz.  Orta öğütülmüş kahve 1 fincan için yaklaşık 7-8 gram olarak kahve makinesinin üst kısmındaki filtreye konulur.  Sonrasında su haznesine 200-300 ml kadar su konur ve kapağı kapatılır. Düğmeye basılır ve filtre kahve demlenmeye başlanır. Kahve damla damla akar ve sonunda alt haznede birikerek içime hazır hale gelir. Bu yöntem son derece pratik olduğundan tercih edilmektedir.

French Press İle Filtre Kahve Demleme

Filtre kahve yapmak için kullanılan bir diğer yöntem French Press kullanımıdır. Kalın öğütülmüş yaklaşık 17- 19 gram kahve French Press içine konur. Sonraında 900 ml kadar 95 derecelik sıcak su üstüne eklenir. French Press kapağı kapatılır ancak kapağı aşağı indirilmez. Bu şekilde 4-6 dakika beklendikten sonra kapak aşağı doğru bastılır. İşte filtre kahvemiz hazır.

Filtre Kahve Nasıl İçilir?

Bu soru kişinin ağız zevkine bağlı olsa da en iyi için sade olandır. Bunun sebebinin ise kahve sade içildiğinde tadını daha iyi hissettirmesidir. Eğer kahvenin tadı çok acı gelirse, içine az miktarda şeker veya biraz süt eklenmeli veyahut daha yumuşak içimli kahveler tercih edilmelidir.

Filtre Kahvenin Sağlığa Faydaları

Filtre Kahve Depresyonu Önler

Vücutta dopamin hormonu mutluluk vermektedir. Filtre kahve de vücuttaki dopamin seviyesini arttırdığından kişiye mutluluk verir. Depresyon yaşama oranı günde 2-3 bardak filtre kahve tüketen kişide %20 azalmaktadır. Aynı zamanda intihar girişimi de %50 oranda azalır. Bu açıdan bakıldığında filtre kahve hayat kurtarıcı nitelikte olabilir.

Filtre Kahve İçmek Karaciğerlere Faydalıdır

Filtre kahve karaciğerlere çok faydalıdır. Siroz riski günlük 3-4 bardak filtre kahve tüketen kişilerde %80 oranında ve karaciğer riski ise %40 oranında azalmaktadır.

Filtre Kahve Vücuttaki Enerjiyi Artırır

Filtre kahvenin yapısında bulunan kafein psiko-aktif bir madde olup uyarıcıdır. Kişi kahve tükettikten 45 dakika sonra kafein beyne ulaşır ve dopamin ve noradrenalin salgılanmaya başlar. Vücutta bu maddeler ruh halini, anlık tepkileri, hafızayı ve enerji seviyesini yükseltir.

Filtre Kahve Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Filtre kahve tüketildiğinde vücutta metobolizma hızını %11 kadar arttırmaktadır. Kafein; etkili bir yağ yakıcıdır. Yağ yakan birçok ilaç içerisinde kafein bulunmaktadır.

Filtre Kahve Parkinson Hastalığını Önler

Parkinson hastalığı; vücuttaki dopamin seviyesinin az olmasından kaynaklanır. Filtre kahve düzenli tüketildiğinde vücuttaki dopamin seviyesini yükselteceğinden parkinson hastalığı riskini %32 ila %60 oranında azaltmaktadır.

Filtre Kahve Sakinleştirir

Filtre kahve vücutta salgılattığı hormonlar sebebiyle mutluluk verdiğinden kişiyi rahatlatmaktadır. Kişide stres seviyesinin azalmasına yardımcı olan filtre kahve kişiyi sakinleştirmektedir.

Filtre Kahve Kalp Sağlığını Korur

Filtre kahve günde 2-3 bardak tüketildiğinde 30 dakikalık yürüyüşe eş değer olduğundan kalp sağlığına iyi gelmektedir.

 Filtre Kahve Alzheimerı (Bunamayı ) Önler

Filtre kahve içerisinde bulunan kafein düzenli tüketildiğinde hafızaya iyi geldiğinden kişinin alzheimer yaşama riksini düşürmektedir.

Filtre Kahve Vücudu Temizler

Kahve etkili bir idrar sökücü olduğundan vücuttaki atıklarına atılmasına yardımcı olmaktadır. Kahve içen kişiler daha az hasta olmaktadır.

Filtre Kahve Vitamin Mineral İhtiyacını Karşılar

Filtre kahve tüketimi ile kişi ayrıca B2, B3, B5 vitaminleri, potasyum, manganez ve magnezyum gibi birçok antioksidanı vücuda kazandırmış olur. Bu saydığımız minerallerin vücutta emişimi meyve ve sebzelere oranla daha hızlı ve çok olmaktadır.

Filtre Kahve  Uzun Süre Spor Yapmanızı Sağlar

Filtre kahvedeki kafein vücuttaki kaslara faydası çoktur. Spor yaparken kasların daha geç yorulmasına yardımcı olur. Ayrıca kahve kandaki adrenalin seviyesini yükselteceğinden kişinin enerjisinin daha uzun süre devam etmesine yardımcı olur.

Filtre Kahvenin Zararları

Filtre kahvenin fazla miktarda tüketilmesi şu sorunlara yol açabilir:

  1. Kalp çarpıntısı
  2. Uykusuzluk
  3. Kendini aşırı enerjik hissetme
  4. Mide ağrısı
  5. İshal
  6. Tansiyon yükselmesi
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT