12 Ağustos 2022, Cuma 09:58

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır Ne Zaman Sürülür Yüz İçin En İyi Güneş Kremi Hangisi

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır Ne Zaman Sürülür Yüz İçin En İyi Güneş Kremi Hangisi

Güneş kremleri yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Güneş kremleri cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korur, cilt kanserini önler. Bu makalemizde hangi marka güneş kremlerini kullanmalı, güneş kremi nasıl, ne zaman kullanılır?

Güneş kremleri yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Güneş kremleri cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korur, cilt kanserini önler. Bu makalemizde hangi marka güneş kremlerini kullanmalı, güneş kremi nasıl, ne zaman kullanılır? Konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Güneş Kremi Önerileri

Kullanıcıların en çok memnun kaldığı güneş kremleri şunlardır;

  1. La roche posay güneş kremi
  2. Hamilton güneş kremi
  3. Clinique sun protection face cream spf 30
  4. Avene güneş kremi
  5. Solante güneş kremi
  6. Day long güneş kremi
  7. Vichy güneş kremi
  8. Sebamed güneş kremi

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Cildiye Doktoru Öykü Çelen anlatıyor: Güneş kreminin cilde doğru bir şekilde uygulanması oldukça önemlidir. Güneş kremi güneşe çıkılmadan 15 dakika önce cilde uygulanmalıdır. Krem uygulandıktan sonra güneşe daha uzun süre maruz kalınacak ise krem 2 saatte bir yenilenerek tekrar sürülmesi gerekir. Deniz kenarındayken denize ya da havuza her girip çıkıldığında krem tekrar yenilenmelidir. Güneş kremi uygulanacak bölgenin ıslak olmaması önemlidir.

Eğer düzenli olarak kullanılan bir tedavi kremi ya da nemlendirici krem varsa güneş kremi sürülmeden önce bu kremlerin sürülmesi gereklidir. Ayrıca güneş kremi uygulamadan önce uygulanan diğer kremlerin emilmesi için 5 dakika beklenmeli ve güneşe çıkmadan 15 dakika önce uygulanmalıdır.

Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalıdır?

Cildiye Doktoru Öykü Çelen anlatıyor; Yaz mevsimi yaklaştıkça güneş kremlerinin kullanımının önemi de giderek artmaktadır. Güneş kremlerinin doğru bir şekilde kullanılması oldukça önemli bir noktadır. Sabahları saat 10’dan sonra ve akşam üstü saat 5’ten önce dışarı çıkıldığında en az 15 faktör tercihen ise 50 faktörlü bir güneş kremi uygulamak cildin yaşlanmasının, ciltte lekeler oluşmasına ve daha önemlisi de cilt kanserine yakalanmanın önüne geçmektedir.

UVA ve UVB ışınlarından oluşan güneş ışınlarının her iki türü de cildimizdeki DNA’larda bozulmalara yol açarak kanser oluşumunu tetiklemekte ve cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır. UVA ışınları her mevsim yeryüzüne ulaşarak bronzlaşmamızı sağlarken, UVB ışınları yaz mevsiminde daha fazla şiddetli bir hal alarak ciltte kızarıklık ve yanıklara sebep olmaktadır. Bu sebeple, güneş kremi tercihi yapılırken kremin her iki ışın türünden de koruyucu etkisi olup olmadığına dikkat edilmesinde fayda vardır.

Güneş kremlerinde bulunan SPF isimli koruma faktörü oldukça önem taşımaktadır. SPF 15 cildi güneş ışınlarından %93 oranında korurken, SPF 30 %97 oranında, SPF 50 ise %98 oranında korumaktadır. Güneş koruyucu krem alınırken kremin içinde en az SPF 15 koruma faktörü bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir.

Güneş Kremi Ne İşe Yarar, Güneş Kreminin Cilde Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT