2022-09-21 16:07:38 | Son Güncelleme : 2022-09-22 12:28:43

Hamilelikte cinsel ilişki olur mu? Bebek kaç aylıkken ilişki olmaz?

Cinsellik konusu hamilelikte oldukça hassas konulardan biri. Hamilelik sürecinde cinsel ilişki sıklığı, bunun hangi pozisyonda ve kaçıncı aya kadar olması gerektiği birçok anne adayının aklını kurcalıyor. Peki, hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam edebilir? Hamileyken ilişkiye girilebilir mi? Kaç aylık hamileyken ilişkiye girilmez?

Doktor izin vermediğinde ise çiftlerin cinsel ilişkiye girmemesi öneriliyor.
Doktor izin vermediğinde ise çiftlerin cinsel ilişkiye girmemesi öneriliyor.

Hamilelik çiftler için her ne kadar heyecanlı bir süreç olsa da endişeleri de beraberinde getirebiliyor. Hamileliğin getirdiği fizyolojik ve psikolojik nedenler sonucunda pek çok çift bebeğinin zarar göreceği endişesiyle cinsel ilişkiden kaçınıyor. Eğer hamilelik sorunsuz geçiyorsa hamilelik sürecine cinsellik zarar vermez. Peki hamilelikte kaçıncı aya kadar ilişkiye girilir? İşte hamilelikte cinsel ilişki konusunda merak edilenler…

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLİR Mİ?

Gebelikte cinsel ilişkiye girmekte de herhangi bir sıkıntı yoktur. Tabi bu durum, hamilelik sürecinin içerisinde barındırdığı özel durumlara göre değişiklik gösterebilir. Hamileliğinizle ilgili tehlikeli bir durum söz konusu değil ise, cinsel isteğiniz varsa, hamileliğin ilk başlarından itibaren ilişkiye girilebilir.

HAMİLELİKTE KAÇINCI AYA KADAR İLİŞKİYE GİRİLİR?

Gebelikte cinsellik ile ilgili bilinmesi gerekenleri Doç.Dr.Pınar Kadiroğulları anlattı. Detaylar videomuzda...

HAMİLELİKTE CİNSELLİK BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

Hamilelik süresince yaşanan cinsellik, eğer hamilelik sorunsuz geçiyorsa ve bir komplikasyon gelişmemişse bebeğe ve hamilelik sürecine zarar vermez. Çünkü bebeğin amniyo sıvısı yani embriyoyu koruyan ve besleyen sıvı, fiziksel değişikliklere reaksiyon vermeyecek şekilde yaratılmıştır.

KAÇ AYLIK HAMİLEYKEN CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLMEZ?

Gebeliğin başladığı ilk 3 ay düşük riski yüksek olduğundan cinsel ilişki bu dönemde doktorlar tarafından önerilmiyor. Doğuma son 4 hafta bebeğin tam gelişimini tamamlayacağı dönem olduğundan, cinsel ilişki yaşanmaması gerekiyor.

HAMİLELİKTE HANGİ DURUMLARDA İLİŞKİYE GİRİLMEZ?

Her hamilelik farklı seyirde ilerlediği için, cinsel ilişkiye hamileliğin devam edilip edilmeyeceği doktor tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur. Hamilelikte cinselliğe ara verilmesi gereken bazı durumları sıralayalım:

  • Erken doğum ya da düşük yaşamış gebelerde,
  • Rahim ağzı yetmezliği, vajinal kanama, akıntı veya kramp durumlarında,
  • Amniyotik kesenin zarı yırtıldıysa veya sıvı sızdırıyorsa,
  • Rahim ağzı gebelikte çok erken açıldıysa,
  • Plasenta uterusta çok düşükse,
  • Çoğul gebeliklerde,
  • Genital bölgede enfeksiyon gibi normal dışı durumlarda cinsel ilişkide bulunmamaları gerekir.

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİDE HANGİ POZİSYONLARDAN KAÇINILMALI?

Gebe kadınların cinsel ilişki esnasında güvenli ve rahat olması oldukça önemli. Hamileliğin dördüncü ayından sonra cinsel ilişki için misyoner pozisyonda yani sırtüstü düz yatmaktan kaçının. Bu şekilde, büyümekte olan bebeğin ağır kan damarlarını daraltma riskinden kaçınabilirsiniz.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında ve sonrasında karşılaşılan yanma, acı ve kanama durumları karşısında mutlaka doktora danışınız.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…