26 Mayıs 2022, Perşembe 18:19

Her Gün Saç Yıkamak Zararlı Mıdır Saç Döker Mi?

Her Gün Saç Yıkamak Zararlı Mıdır Saç Döker Mi?

Hepimiz saçlarımızın her zaman temiz ve hoş görünmesini isteriz.

Hepimiz saçlarımızın her zaman temiz ve hoş görünmesini isteriz. Bu yüzden pek çok kişi saçlarını her gün yıkama alışkanlığı edinir ve saçların daha temiz olduğunu düşünür. Ancak uzmanlar bu tezi çürütmüş ve saçları her gün yıkamanın doğru olmadığını bildirmiştir. Bunun nedeni sık sık yıkanan saçlar çabuk yağlanır ve saç sağlığını olumsuz etkiler.

Makalemizin devamında her gün saç yıkamanın zararları hakkında ve saç tipine göre kaç günde bir saç yıkamanın doğru olduğu hakkında detaylı bilgiler verdik.

Her Gün Saç Yıkamak Zararlı Mıdır?

Saç bakım uzmanları her gün saç yıkamanın zararlı olduğunu dile getirmiştir. Saç sağlığını korumak için saç tipine uygun olarak haftada 2-3 defa yıkamak yeterlidir. Uzmanlara göre saçları sık sık yıkamanın saçlara birçok zararı vardır ve saç derisine büyük hasarlar vermektedir. Saçları her gün yıkamanın zararları şunlardır;

Her gün saç yıkamak doğru bir davranış değildir, aksine saçlara zarar verir. Sık sık yıkanan saç derisinin florası bozulur ve saç asla yağdan kurtulamaz.

Saçları sık sık yıkamak saçın kendine özgü florasını bozar ve saç tellerinin daha mat, cansız ve sağlıksız görünmesine neden olur.

Saçlar sık sık yıkandığında artık saç derisi bu duruma alışır ve uyum sağlar. Yani saçlar daha hızlı yağlanmaya ve kirlenmeye başlar.

Saçların her gün yıkanması saç sağlığını olumsuz etkiler. Saçların kurumasına zarar verir. Aynı zamanda her gün yıkanan saçlar bir de kimyasal içeren şampuanlara maruz kalır. Bunun sonucunda ise saç telleri kimyasaldan etkilenir ve saç derisinde biriken kimyasallar sonucunda saç liflerinde bozulmalar meydana gelir.

Saç derisinin kendine has koruyucu bir florası bulunur. Saçlar her gün yıkandığında ise saç derisinin koruyucu lipid tabakası zarar görür ve yıpranır. Bu durumda saç derisinde kuruluk meydana gelir. Saçlar doğal nemini kaybeder ve saç dökülmesine, kırılmasına neden olur.

Saçları her gün yıkamak saç sağlığını olumsuz yönde etkiler. Dış etmenlerden temiz saç tellerine yapışan toz ve kir gibi maddeler saçların yapısını bozarak saç kırılmasına ve dökülmesine neden olmaktadır.

Sık sık saçları yıkamak saç derisindeki koruyucu bakterilerin ölmesine neden olur. Bunun sonucunda ise saç dökülmeleri başlar.

Saçları her gün yıkamak saç derisinin florası bozar. Böylece kepeklenme sorunları artar ve kepekler yüzünden saçlarda hoş olmayan bir görüntü meydana gelir.

Her Gün Saç Yıkamak Saçları Döker Mi?

Evet, saçları sık sık yıkamak, saçların dökülmesine neden olur. Her gün saç yıkandığında saçlar olumsuz etkilenir ve saç uçları kırılmaya başlar, saç dökülmeleri meydana gelir. Aslında saçlar her gün yıkandığında daha çok yağlanır. Bunun nedeni ise saç derisi, sık sık su ile temasa geçince tahriş olmamak için yağ üretir ve bu şekilde tepki gösterir. Aslında bu durum biraz da kısır döngüye benzer. Saçlar yağlandığı için her gün yıkama gereği duyulur ve her gün yıkanan saç tepki olarak yeniden yağlanır. Hal böyle olunca kişi her gün saçlarını yıkamayı alışkanlık haline getirir ve bir türlü yağlı saç yapısından kurtulamaz. Bu çok yanlış bir tutumdur. Saçlar, saç tipine göre haftada 1 ila 3 günde arasında yıkanmalıdır.

Saç Tipine Göre Saç Kaç Günde Yıkanır?

Saç tipine göre saçlar eğer kalın telli ise 3-4 günde bir yıkanmalı, normal saç tipleri haftada 1-2 kez yıkamalı, yağlı saç yapısına sahip kişiler 2-3 günde bir yıkamalı, kuru saç tipine sahip kişiler ise haftada 1 defa saçlarını yıkamalıdır.

Uzmanlara göre ise saçları haftada en fazla üç kere yıkanması yeterlidir. Aynı zamanda saç yıkarken kullanılacak olan şampuanların PH değerinin 5.5 olması doğru bir seçim olacaktır. Saçları sıcak su ile yıkamak zarar verdiğinden ılık su ile yıkamalı, şampuan miktarı iyi ayarlamalı ve saçlara zarar veren kimyasallardan uzak durmalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT