10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:33

Kadınlarda Bayanlarda Ve Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda Bayanlarda Ve Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi vitamin eksikliğinden strese kadar pek çok nedenden meydana gelebilen bir durumdur. Bu makalemizde saç dökülmesine neden olan durumlardan

Saç dökülmesi vitamin eksikliğinden strese kadar pek çok nedenden meydana gelebilen bir durumdur. Bu makalemizde saç dökülmesine neden olan durumlardan bahsedeceğiz ve Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tarifi verilen saç dökülmesini durduran karanfil kürüne yer verdik. Saç dökülmesi için Cildiye doktoruna gitmelisiniz.

Beslenme Eksiklikleri

Yeterince D vitamini tüketiyor musunuz? Vücutta D vitamini eksikliğinin belirtilerinden biri saç dökülmeleridir. Vücut yeterince güneş ışığı almazsa bu D vitamini eksikliğine sebep olur. Ancak yaşadığınız yerde hava soğuk ve yağmurluysa ek olarak D vitamini takviyesi yani D vitamini almalısınız.  Asitoliz, bakır ve çinko eksikliği de saç dökülmesine yol açabilir.

Proteinle beslenmek vücutta yeni saç hücrelerinin üretilmesi için gereklidir. Eğer yeterince protein tüketmezseniz, dökülen saç hücrelerinin yerine yeni saç hücreleri gelemez.

Tiroit Problemleri

Tiroit, gırtlağın ön tarafında bulunan bir bezdir. Tiroitlerin az çalışması, tiroit yetmezliği veya tiroitlerin çok çalışması saç dökülmesine sebep olur çünkü bu durumların hepsinde hormonal dengesizlikleri meydana gelir. Hormonlar vücutta saç uzaması dahil nerdeyse tüm fonksiyonları düzenler. Bu tür tiroit sorunları doğru tedavi edilirse hormonlar kontrol altına girecek, saç dökülmesi duracak ve yeni saçlar yeniden çıkmaya başlayacaktır.

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik over sendromu yaşayan insanlarda hormon dengesizlikleri olduğundan normalde daha çok androjen salgılanır. Bu durumda da saçları dökerken, yüzde ve vücutta kılların tüylerin çıkmasına sebep olur. Polikistik over sendromu aynı zamanda yumurtalık problemlerine, sivilcelere ve kilo alımına sebep olur.

İlaçların Yan Etkileri

Birçok kadın bunu fark etmese de birçok ilacın yan etkisi olarak saç dökülür. Bu ilaçlardaki hormonlar yumurtlamayı baskıladığından bu da özellikle ailesinde bu problemleri yaşayan insanlarda saç dökülmesine yol açar. Bazense, saç dökülmesi ilaçların kullanımı bittiğinde meydan gelebilir. Yüksek tansiyon, kalp hastalıklarını, kireçlenme ve depresyon ilaçları gibi kan incelticiler gibi ilaçlar da saçın dökülmesine sebep olur.

Zararlı Kimyasallar Olan Saç Ürünleri

Sodyum loril sülfat (SLS) neredeyse tüm şampuanlarda bulunur. Bağışıklık sistemine kötü etkisi dışında saç köklerine zarar verip saçın uzamasını engellediği kanıtlanmıştır. SLS bulunmayan doğal içerikli şampuanlardan kullanabilirsiniz veya hindistancevizi sütü şampuanı kullanabilirsiniz

Aşırı Kilo Vermek ve Şok Diyetler

Şok diyetlerle kilo verebilirsiniz ancak bu durum saçta dökülmelere yol açabilir. Eğer 15 kilo verirseniz 3-6 ay içinde saç dökülmeleri yaşayabilirsiniz. Ancak bu durumu dengeli bir beslenme düzeniyle ortadan kaldırabilirsiniz. Beslenme düzeninizde A vitamini ve protein yoksa bu da saç dökülmelerine sebep olabilir. 

Yetersiz Beslenme

Güzel bir beslenme düzeni sürdürmek saçın güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Eğer bazı mineral ve vitaminleri yeterince tüketmezseniz, bu saçta dökülmelere yol açabilir. Anoreksiya ve bulimia gibi yeme problemleri de hızlı kilo vermeye veyahut beraberinde obezite cerrahisi gerekebilir bu gibi durumlar da beraberinde saç için gerekli olan belli besleyicileri sağlayamadığından saç dökülmelerine sebep olur.

Sıkı Saç Modelleri

Saçta örgüler çok şık durmasına rağmen akılda tutulmalıdır ki bunları yaptırdığınızda bu durum saçta büyük oranda dökülmelere sebep olacaktır. Eğer çok sıkı modeller tercih ederseniz ya çok sıkı tokalar kullanırsanız saçlarınız dökülecektir. Bu yüzden saçlarını rahat bırakın ve salın.

Sıklıkla saç denemeleri yapmak da saçların dökülmesine sebep olacaktır. Çok sıkı at kuyruğu, örgüler, boya, yumuşatıcı, perma gibi kimyasal işlemler ve şekillendiricilerin çok fazla kullanımı saça zarar verip dökülmelere sebep olabilir.

Anemi (Kansızlık) Demir Eksikliği

Saç dökülmesinin sebeplerinden biri de kansızlık demir eksikliğidir. Anemi hastalığı da genel olarak demir eksikliği sonucunda meydana gelen bir durumdur. Kadınların yaklaşık %72’si demir eksikliğinden dolayı saç dökülmesi yaşamaktadır. Anemi (Kansızlık) sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin azalmasına sebep olur. Bu kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin olarak adlandırılan proteinlerle oksijeni tüm vücutta taşırlar. Eğer kırmızı kan hücresi az olursa, bu saç köklerinin yeterince oksijen alamayacağı anlamına gelir. Bununla birlikte saç kökleri beslenemeyeceğinden dökülecektir.

Duygusal Stres

Hayatta; boşanma ayrılık, iflas, para problemleri, evini kaybetmek, âşık olduğu insanı kaybetmek gibi çok ciddi olaylar yaşamak duygusal strese yol açacağından saçların normal çıkışını etkiler. Ciddi duygusal stresler geçici saç dökülmelerine sebep olabilir ancak stres kontrol altına alındığında saç çıkışı yeniden eski haline gelebilir.

Fazla Saç Bakımı

Yeni bir saç modeli oluşturmak için bir sürü çaba sarf ederek saçlara zarar verilip kırıkların oluşmasına yol açacağında bu da saçları incelip dökülmesine yol açabilir. Şampuanlar ve çok sık ısılı saç şekillendiricileri kullanmak saçın dökülmesine sebep olabilir. 

Saçkıran

Saçkıran, saç dökülmeleri için tıbbi bir durumdur. Ve iki türü vardır: alopecia areata ve androgenic (androgenetic) alopecia. Saç kıran aynı zamanda başta ve vücutta tüy dökülmesine sebep olabilir.

Otoimmun Hastalıkların Saçı Etkilemesi

Alopecia areata durumu sıklıkla otoimmun hastalıklarla ilgilidir. Bu yüzden saç dökülmelerinin genellikle bu gibi durumlardan ortaya çıktığı düşünülür. Şeker hastalığı ve deri veremi gibi otoimmun hastalıkları da saç dökülmesine sebep olabilir. Bu tür saç döküntüleri her zaman geri döndürülemez, bazen kalıcı olabilir. Ancak ilaçlar ve saç ekim işlemleri saçın tekrar çıkışı sağlayabilir. 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Saç Dökülmesini Durduran Karanfil Kürü Tarifi

  1. 10-15 adet karanfil
  2. 1 su bardağı sıcak su

Bir bardak sıcak suya karanfilleri atıp 10 dakika demlemeye bırakın. Bildirilen süre dolduktan sonra saç diplerinize bu suyla nazikçe masaj yapın. Dilerseniz saçınızı durulamadan öylece bırakın, şayet durulayacaksanız, asla şampuan kullanmayın. Haftada 1-2 sefer karanfil kürüne devam edin.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Durdurulur? Saç Dökülmesine Karşı Maske Tıklayınız

Isırgan Otu Saç Dökülmesi İbrahim Saraçoğlu Suna Dumankaya Tarifleri İçin Tıklayınız

Suna Dumankaya’dan Saç Dökülmesi İçin Kesin Çözüm Doğal Maske Tarifleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. kadir

    sac dokulme problemını yıllarca yasadım zıgavus bıotın tablet ve forte sampuan sayesınde dokulmuyor

 
 
KAPAT