Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kadınların özel günlerini 'güzel' yapan '3 poz'

Mavi Kadın>Keşfet>Kadınların özel günlerini 'güzel' yapan '3 poz'

Kadınların regl döneminde yapacağı hafif sporların bedene ve zihne iyi geldiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Sporun dozunun da iyi ayarlanması gerektiğinin altını çizen uzmanlar yoga hareketlerinden köprü, çocuk ve ayakta öne katlanma gibi pozların kişinin hem zihnini hem bedenini rahatlattığını ifade ediyor.

Kadınların özel günlerini 'güzel' yapan '3 poz'

Medicana Sivas Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nadir Cömert, regl döneminde birçok kadının enerjisini ve spor yapma hevesini kaybettiğini belirtip, aslında hafif sporların krampları hafifletip kadınları rahatlatacağını söyledi.

Cömert, ''Bir hafta boyunca sporu aksatmaktansa, düzenli sporunuzu daha ortalama bir yoğunlukta yapmayı tercih etmelisiniz. Çok fazla egzersiz de adet döneminin aksamasına veya düzeninin bozulmasına sebep olabilir. Orta yoğunlukta egzersiz krampları rahatlatabilir ve şişme hissini azaltabilir. Fiziksel aktivite ayrıca kan dolaşımını hızlandırarak adet dönemiyle ilişkili baş ağrılarını azaltır. Fiziksel aktivitenin bir diğer faydası iyi hissetmeyi sağlayan endorfin gibi hormonların salgılanmasını sağlamasıdır. Günde düzenli 30 dakika egzersiz krampların, şişmenin, ruh hali değişimlerinin ve diğer premenstrüel sendrom belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır'' dedi.

Kadınların özel günlerini 'güzel' yapan '3 poz'

YOGA VE PLATES STRESİ AZALTIYOR

Cömert, regl dönemi yoga yapılabileceğini ifade edip, ''Yoga plates gibi egzersizler, stresi ve gerilimi azaltabilecek, vücutta kan ve oksijen dolaşımını artıracak, sinir sistemini sakinleştirecek nefes alma ve rahatlama tekniklerine odaklanır'' dedi. 

KARNI HEDEFLEYEN HAREKETLER RAHİM KASLARINI RAHATLATIYOR

Yoganın duygulara odaklanmayı kolaylaştırıp ihtiyaçları daha rahat ifade edebilmeye yardımcı olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nadir Cömert şöyle devam ediyor:

''Karnı hedefleyen esneme hareketleri rahim kaslarını rahatlatır. Regl döneminde daha az tekrarla daha hafif ağırlıklar kaldırabilirsiniz. Kollar, bacaklar, sırt, karın, kalça gibi tüm büyük kas gruplarını çalıştırmayı hedefleyin. Yorgun veya güçsüz hissederseniz sık sık mola verin''

STRESİ UZAKLAŞTIRAN 3 TEMEL YOGA DURUŞU

Kadınların özel günlerini 'güzel' yapan '3 poz'

Stresten uzak durmak, rahatlamak ve kendi yolunuzu bulabilmeniz için kötü hissettiren her şeyden bir süre uzaklaşmak gerekiyor diyen Studio Best Self Kurucusu Emir Kurşunoğlu, derslerine katılan kişilerin zihinlerini rahatlattıklarında daha kolay denge kurabildiklerini belirtiyor. İşte stresi zihninizden ve vücudunuzdan uzaklaştıracak 3 temel yoga duruşu...


1- Ayakta Öne Katlanma (Uttanasana)

Kadınların özel günlerini 'güzel' yapan '3 poz'

Ayakta dururken dizleri hafifçe bükerek düz bir omurga ile öne katlanın ve el parmaklarınızı ayaklarınızın önünde yete getirin. Göğsünüzü bacaklarınıza yakın tutup mümkün olduğunca bacaklarınızı düz yapın. 

Dirseklerinizi tam terzi ellerinizle kavrayın. Boynunuzu, çenenizi ve göz çevrenizi yumuşatmaya, zihninizden düşünceleri atmaya çalışın. Bu poz meşgul zihninizi sakinleştirmek için öneriliyor. 

2- Çocuk Pozu (Balasana)

Kadınların özel günlerini 'güzel' yapan '3 poz'

Topuklarınıza doğru oturup dizlerinizi mat mesafesinde açın. Başınız yere doğru gelsin. Kollarınızı öne ya da bacaklarınızın yanına getirebilirsiniz. Nefesinizi belinize doğru alın. Bu pozisyonda 30 saniye ile birkaç dakika arasında kalabilirsiniz. 

Pozdan çıkmak için omurlarınızı yavaşça üst üste alıp düz bir omurgaya gelerek oturma pozisyonu alın. 

Çocuk pozu omuzlardaki gerginliği alacaktır. Stresinizi azaltacak bu poz lenfatik ve sinir sistemi için de faydalıdır. 

3- Köprü Pozu: (Setu Bandha Sarvangasana)

Kadınların özel günlerini 'güzel' yapan '3 poz'

Sırt üstü uzanarak dizlerinizi bükün. Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın. Avuç içlerinizi aşağı doğru kollarınızı da vücudunuzun yanına koyun. 
Ayaklarınızda güç alıp nefes alıp kalçalarınızı kaldırın. Göğsünüzün daha yukarı kaldırmak için kollarınıza ve omuzlarınıza bastırın. 

Beş kere nefes alın ve kalçanızı yavaşça yere indirin. Omurlarınızın sırayla mat üzerine değdiğinden emin olmalısınız. 

Köprü pozu beyni ve merkezi sinir sistemini sakinleştirmek için önemlidir. Vücutta rahatlama ve gevşemeya yardımcı olur. Stres ve kaygıyı azaltır. 

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...