2022-10-18 13:50:00 | Son Güncelleme : 2022-10-18 13:56:08

Karanfil yağı ile herkes saçlarına hayran kalacak! Karanfil yağının saça faydaları ve saç için kullanımı

Hava kirliliği, stres, yanlış beslenme alışkanlıkları… Tüm bunlar saçlarınıza zarar veren, matlaştıran, dökülmesine neden olan etkenlerdir. Karanfil yağı antioksidan, antifungal, antibakteriyel içeriği ile saç dostu esansiyel yağlardandır. Saç derisini temizler, gözenekleri açar, saçların uzamasına yardımcı olur. Karanfil yağını saç için şöyle kullanabilirsiniz:

Karanfil yağı antifungal, antibakteriyel ve antiseptik özellikleriyle saç derisi hastalıklarına iyi gelir. Bu yağ aktarlardan temin edilebilir.
Karanfil yağı antifungal, antibakteriyel ve antiseptik özellikleriyle saç derisi hastalıklarına iyi gelir. Bu yağ aktarlardan temin edilebilir.

Karanfil yağı karanfil tomurcuklarının soğuk preslenmesi ile elde edilir. Diş ağrısı tedavisi, eklem ağrısı, sivilce tedavisi gibi pek çok alanda kullanılır. Karanfil yağının en önemli faydalarından biri de saçlara doğal bakım yapmasıdır. Saç dökülmesini önler, kepekle savaşır, hatta saçlardaki bitleri yok etmeye de yardımcı olur.

KARANFİL YAĞI SAÇ İÇİN NASIL KULLANILIR?

1 yemek kaşığı zeytinyağına 1 tatlı kaşığı karanfil yağı katın. Dilerseniz içerisine 1 tatlı kaşığı da bal ekleyin. Bu karışımı saçlara ve saç diplerine uygulayın. 1-2 saat bekletip suyla yıkayın, şampuanlayın ve durulayın. Karanfil yağı ile yapılan saç maskesini haftada 1 kez uygulamaya devam edin.

KARANFİL YAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Karanfil yağı, temel mineraller, vitamin ve antioksidan içeriği ile saç uzamasında en etkili maddelerdendir. Karanfil yağını saç uzatmak amacıyla kullanmak için 2 tatlı kaşığı karanfil yağı ile 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Saçlarınıza, saç diplerinize uygulayıp 2-3 saat bekletin. Saçlarınızı yıkayın, şampuanlayın ve durulayın. Haftada 1 kez buna devam edin.

Kepeğin kesin nedeni hala bilinmemekle birlikte, günümüzde çoğu erkek ve kadının karşılaştığı yaygın bir sorundur. Karanfil yağı saçtaki kepek sorununa doğal çözümdür. Karanfil yağı antimikrobiyal ve mantar önleyici özellikler içerir, bu özelliği ile kepekle savaşmaya yardımcı olur, kepeğin neden olduğu kaşıntıya da iyi gelir.

Karanfil yağı antifungal, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile saç derinizde birikmiş bakteri ve mikropları yok eder. Saç derisini güçlendirir, saç mantarı ve egzamaya şifa olur.

Saçınızın erken beyazlaması, hormonal değişiklikler, yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları ve stres gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Antioksidan açısından zengin olan karanfil yağı, hücresel yapınızı serbest radikallerin sebep olduğu hasardan korur ve hiperpigmentasyonu azaltır, saçların erken beyazlamasını önler.

Karanfil yağı, saç foliküllerinizi nemli tutmaya yardımcı olan öjenol içerir. Saçları kökten uca nemlendirir, saç kuruluğunu giderir.

Saç biti özellikle okula giden çocuklarda yaygın görülen bir durumdur. Karanfil yağı bitlerden kurtulmanızda da etkili rol oynar. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı lavanta, 1 tatlı kaşığı karanfil yağını karıştırın. Bu karışımı saçlara ve saç diplerine uygulayın. 2 saat sonra yıkayın. Bu doğal karışım bit probleminden sizi kurtaracaktır.

Karanfil yağı anktibakteriyel ve antioksidan içeriği sayesinde saç köklerini güçlendirip saç dökülmesini durdurur.

Tüm bu faydalara kavuşabilmek için karanfil yağını düzenli kullanmalısınız.

Mavi Kadın