21 Nisan 2021, Çarşamba 17:41

Kedi Tırmaladı Ne Yapayım Kedi Tırmalaması İlk Yardım Ve Tetanoz

Kedi Tırmaladı Ne Yapayım Kedi Tırmalaması İlk Yardım Ve Tetanoz

Kedi Tırmalaması Kuduz Hakkındaki Tüm Sorular

Kedi tırmalaması sık karşılaşılan sorunlardandır. Bu makalemizde kedi tırmalaması yaşadığınızda yapmanız gerekenleri bildireceğiz.

Kedi Tırmalaması Sonrası İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Kedi tarafından tırmalandıysanız ilk yapmanız gereken şey yarayı sabun ve su ile yıkamak olmalıdır. Tırmalanan yahut sırılan bölgeyi bol su ve sabunla yıkadıktan sonra tedbiren kolonya ya da antiseptik solüsyonlar (örneğin batikon)  ile temizleyin. Ardından acile giderek muayene olmalısınız, doktor gerek görürse kuduz aşısı yapacaktır. Ayrıca şunu da bildirelim ki, kedi tırmalamalarının çoğunda kuduz aşısı yapılmasa da eğer yara büyükse tetanoz aşısı yapmayı gerekli görebilir.

Kedi Tırmalaması İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Oğlumu sokakta kedi severken kedi tırmaladı 1 hafta öncede alt komşunun çocuğunu da tırmalamış ne yapıyım pazartesi sağlık ocağına götürsem tetanoz ,kuduz aşısı vururlar mı?

CEVAP

Dr. Aydan Çevik Varol’un cevabı:(Öyle bir durum olduğunda acil servise başvurmalısınız. Enfeksiyon hastalıkları doktorunun kontrolünde aşıları yapılmalıdır.)

Sual: 3 yaşında oğlum var bahçede otururken kediler geldi kulağının çevresinde kedi tırmala izi var severken oldu dedi ne yapsam?

CEVAP

Enfeksiyon Hastalıkları Doktoru Doç. Dr. Mücahit Yemişen’in cevabı: (En yakın devlet acil servisine gidin, muhtemelen aşı yapılması gerekecek)

Sual: Hocam 3 ay önce kedi tırmalamasından 4 doz aşı olmuştum 3 ay sonra tekrar aynı kedinin kardeşi ayağımı tırmaladı, 30 gün geçti aşı olmadım kedi de gayet sağlıklı bir sorun olur mu?

CEVAP

Veteriner Nurettin Bozdağ'ın cevabı:(3ay önce aşı olmuşsunuz bu sizi 5yıl koruyacak tir, endişe edilecek bir durum yoktur.)

Sual: Merhaba benim kolumu kedi tırmaladı galiba kanamadı da kedi bizim sitede olan bir kedi ama sokak kedisi aşısız galiba kuduz olur muyum? Not: Kedi 2-3 yıldır sitede.

CEVAP

Veteriner Anıl Kızılaslan’ın cevabı: (Kuduzdan ziyade tetanoz aşısı olmanızı öneririm. Kuduz için ise kediyi 1 hafta gözlemleyin eğer yaşıyorsa kuduz aşısı olmanıza gerek yok.)

Sual: Doktor bey merhaba 2.5 yaşındaki oğlumu 4 gün önce elini kedi tırmalamış ve bana bugün söylediler. (Kedi yemek yerken rahatsız etmekten) Tırmalamadan hemen sonra babaannesi sabunlu su ile yıkayıp ilk önce kolonya sonra detol sürmüşler. Şimdi sıyrıklara bakıyorum küçük iki sıyrık kabuk bağlamış hatta belli bile olmuyor. Kedi sokağımızın kedisi biz yazlıktayız devlet hastanesine gitmem gerekli mi kuduz olma ihtimali var mı?

CEVAP

Prof Dr. Mustafa Öztürk’ün cevabı:(Kedi tırmalamasında şüphe edilirse hemen kuduz aşısı yapılır bunun alternatifi yoktur. Kediyi yakalayıp kuduz mu değil mi diye otopsi yapılır. Kuduz şansı %1 ama şansa bırakılmaz.)

Sual: Merhabalar ufak bi kedi tırmalanması yaşadım aslında şöyle oldu geldi kendini sevdirdi yemek verirken heyecanlandı ve tırmağı ufak bir temas etti çok derin değil tırnağın girdiği yer ve kan akmadı doktora gösterdim bence gerek yok dedi zaten 10-15 dk sonra sabunla yıkamıştım sadece tetanoz verdi sizce şüphelenmeme gerek var mı? Kedi çapa tıp fakültesindeki yüzlerce kediden biri

CEVAP

Enfeksiyon Hastalıkları Doktoru Doç. Dr. Mücahit Yemişen’in cevabı: (Kuduz yönetmeliğine göre, eğer hayvanı takip edebiliyorsanız, on gün takip edin. Takip edemiyorsanız aşı olmanız gerekiyor.)

Sual: Pet shoptan yeni sahiplendiğimiz kedi elimi tırmaladı kan geldi bir kaç saat geçti elim yanıyor biraz, ciddi bir şey var mıdır?

CEVAP

Pet shoptan aldığınız kedi kontrol altındadır. Kuduz yönünden sorun yok. Kemirici canlıların ağız florasında bulunan mikroplar çok ender de olsa kedi tırmalama hastalığı(cat scratching diseases)na yola açabilir. Tırmalamadan birkaç gün sonra ateş ilgili bilgede kızarma ve lenf sisteminde şişme ile klinik belirtiler verir. Tedavisi basittir. Çok düşük bir ihtimalle böyle bir klinik oluşursa doktorunuza bu olayı anlatın.)

Sual: 3.5yaşındaki kızımızın elinin üstünü 1cm kadar kedi tırmaladı. ilk anda hafif şişti ve yıkayıp kolanya sürdük, içimiz rahat etmeyince bayramın ilk gecesi acilde aşısını yaptırdık. Toplam 5 aşımış.kedi tırmalaması tehlikeli mi, ikinci aşı bu gece gerek kalmassa diğerlerini yapmayız dediler, iz kayboldu fakat aşıları tamamlatmak daha doğru değil mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:(Kediyi takip edin,eğer 10 gün içinde ölmezse aşıları 3.dozdan sonra kesin.ama eğer kediyi takip edemiyorsanız aşıları tamamlayın. Kedi tırmalamasından sonra köpeklerin ısırması gibi kuduz aşısı şeması uygulanır.)

Sual: 13 şubatta kızımı kedi tırmalamıştı,yarın hasekiye götüreceğim. Kızamık aşısını hiç istenmiycek birtakım yan etkileri olduğunu doktorumuz söyledi, mümkünse kediyi gözetim altında tutun dedi, kedi ortalarda yok sokak kedisi olduğu için. Siz ne dersiniz aşı hakkında.(o kadar minik bir tırmalama ki 2 günde yok oldu)

CEVAP

Doç. Dr. Selami Süleymanoğlu’nun cevabı:(Kediler patilerini yalayarak temizlediği için tırnakları kuduz virusunu taşıyor ve bulaştırıyor, virus az miktarda bile alınmış olsa hastalık yapabilir ve geri dönüşü olmayabilir. dolayısı ile koruma amaçlı yapılan bu aşı ile ilgili doktorunuzun direktiflerine uymanızı öneririm. )

Not: Makalede geçen soru cevaplar doktorsitesi ve pediatriportalı sitelerinden alınmıştır. Verilen cevaplar şahıslara münhasırdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

18 Yorum

 1. reyhan

  mrb, bugun bi sokak kedisi de beni tırmaladı,parmağımdan. çizik küçük öyle derin değil, ama hafif kanadı. sıvı sabun suyla yıkadım.ardından dezenfekte solüsyonları olur ya onu sürdüm. sonra denize girdim. denizde hafif şiştiğini ve kızardığını farkettim.çıktıktan sonrada yıkadım. kolonya, dezenfekte hepsini sürdüm..tetanoz aşısı olmalımıyım, endişelenmelimiyim bilemedim..

 2. Misafir kisi

  Az önce severken sokak kedisi tırmaladı ama daha dün tetanoz aşısı oldum ne yapmalıyım?

 3. Makbule

  Kızımı 1 ay 6 gün önce sokak kedisi tırmalamıştı acil servise götürdüm ve aşılarını tetanoz da dahil yaptırdım bugün yine kedi tırmaladı tekrar asi yaptırmanız gerekiyor mu acaba? Bir doz yaptılar ama devamını yaptırmamiz gerekir mi? Teşekkürler.

 4. Misafir

  Ben evcil kedi aldım yaklaşık 2 hafta önce ve beni tırmaladı kanadı hemencecik kolonya döktüm ne yapmam gerek

 5. Nuray

  2gün önce kızımın bacagını kedi tırmaladı hasekiye götürdüm bir gün sonra yüzeysel birşey olmaz dedi sokak kedisiydi ve kedi nerde bilmiyorum sizce bir sıkıntı olurmu

 6. serhat

  mahallede oynarken bacağımı kedi tırmaladı ince ve uzun bir yara tetanoz aşısı olmuştum yapılcak birşey var mı ve yara kanadı
  suyla yıkadım ve batikonda sürdüm

 7. sebine

  merhaba lutfen cevablayin acil kucuk kedi var sokak kedisi ama bizde yemek veryoruz ve bahcemizde uyuyor dun ayagmn Yukari hssesine tirmakladi kanamadi sadece cizgi olustu kırmızi ama agryodu bacagm hemen aloe Vera surdm sonra sabunla yudm sonra Yara ilaclari surdum gecb gtms ama ayagm acyo biraz hasta gbi kedi yani kuduz dyl bence cunku cokdan ölrdu ama bazen bogazinda bsey kalmis gbi oksuruyo karnda biraz siskn ama poztv goren kediyi hasta saymaz merak ediyorm bsey olrmu bacagm a?? agryo o yuzden dyom acil yardim edn merak edyom korkyom(()

 8. Hsrt

  Ben kedi seviyordum tırmaladı ama kanamadı çok ince yüzeysel çizdi sadecee tek bir yere tırnağa girdi nokta kadar ve kanadı bişi olurmu

 9. Gonca

  Arakasaşımı kedi tırmaladı sabahtan akşama kadar bekledi ne yapalım

 10. Misafir

  Balkonda beslediğimiz kedi beni cırmaladı fakat krem sürdükten sonra açısı biraz azaldı napmalıyım

 
 
KAPAT