26 Mayıs 2022, Perşembe 17:06

Kekiğin Faydaları Kekik Otunun Zararları Taze Kekik Neye İyi Gelir

Kekiğin Faydaları Kekik Otunun Zararları Taze Kekik Neye İyi Gelir

Kekik çayı; dünya çapında farklı mutfaklarda kullanılan mükemmel bir bitkidir. Mutfak kullanımı dışında sağlık alanında da kullanılmaktadır. Kekikte bulunan maddeler hastalık önleyici ve tedavi edici özelliklere sahiptir.

Kekik çayı; dünya çapında farklı mutfaklarda kullanılan mükemmel bir bitkidir. Mutfak kullanımı dışında sağlık alanında da kullanılmaktadır. Kekikte bulunan maddeler hastalık önleyici ve tedavi edici özelliklere sahiptir. Zeaksantin, pigenin, lutein, luteolin ve thymosin gibi flavonoid fenolik bileşikler bakımından zengin olan kekik, doğal bir antioksidan olarak da çalışır. Aslında, taze kekik tüm otlar arasında en yüksek düzeyde antioksidana sahiptir. Bu aromatik bitki zengin bir vitamin kaynağıdır. Özellikle de A ve C vitaminleri açısından çok zengindir. Kekikte bulunan diğer bileşikler ise; K ve E vitami, folik asit, potasyum, kalsiyum,demir, magnezyum, mangenez ve selenyumdur.

Keklik Çayı Nasıl Yapılır?

  1. 2 tatlı kaşığı kekiki (taze veya kurutulmuş) 1 bardak kaynayan su içine katın.
  2. Ardından 10 dakika kadar demledikten sonra süzün.

Kekik Çayının, Kekiğin Faydaları

Kanseri Önler

Kekik; içinde bulunan kanser karşıtı özellikler sayesinde özellikle kolon ve göğüs kanseri gibi birçok farklı kanser türüne karşı koruma sağlar. Antioksidan özelliğinin dışında da kekikte bulunan karvakrol, antitümör özelliklere sahiptir ve bu bitkiyi  potansiyel kanserle mücadele eden bir besin haline getirir. Anti-Kanser İlaçlarında 2015 yılında yayınlanan bir araştırmada, karvakrolün iki kolon kanseri hücre hattının proliferasyonunu ve hareketini engellediğini göstermiştir. Çalışma, karvakrolün kolon kanserinin önlenmesi ve tedavisi için terapötik potansiyele sahip olabileceğini düşündürmektedir. Daha önce, Beslenme ve Kanser'de 2012 yılında yayınlanan bir araştırmada; kekiğin kanser tedavisi için çok etkili olduğu bulunmuştur.

Öksürüğü Durdurur

Kekik boğaz ağrısını giderdiği için öksürüğe de iyi gelir. İçerisinde barındırdığı balgam söktürücü, antibiyotik ve antiseptik bileşikleri sayesinde öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları hastalıklarına karşı faydalıdır. Tıkanıklğı azaltarak mukusun incelmesini ve akmasını sağlar. Öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelmesinin yanı sıra kekik; üst solunum yolları enfeksiyonu içinde etkili bir şifadır. Tahriş olmuş solunum yollarını iyileştirmeye, akciğerlerde enfeksiyonla mücadele etmeye ve bronşiyal spazmları önlemeye yardımcı olur.

Herhangi bir solunum probleminiz olduğunda, anında rahatlama için birkaç bardak sıcak kekik çayı içebilirsiniz.

Tansiyonu Düşürür

Kekik, yüksekl tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek bir antihipertansif özelliğe sahiptir. İdrar söktürücü özellikleri, idrarın artmasıyla vücudun aşırı tuzdan, sudan ve diğer toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca, bitki vücut sıvıları ve hücreleri için gerekli olan çok miktarda potasyum içerir. Potasyum, tansiyon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur ve kalp sağlığını geliştirir. Kekik çayını düzenli olarak içebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kekik, timol açısından yüksektir, bu da bakteri, virüs ve mantara karşı koruyan mikrop karşıtı özellikler sağlar. Ayrıca antioksidanlar bakımından zengin olan kekik, lenfositlerdeki DNA'ya oksidatif hasarı önler. Kekik çayında bulunan yüksek C vitamini içeriği ve antioksidanlar, bağışıklık sistemine ideal bir destek sağlar ve soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hızlı bir şekilde gidermeye yardımcı olur. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini canlandırabilirken, timol ve apigenin gibi güçlü antioksidanlar, vücut tarafından üretilen serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu çayın doğal antibakteriyel ve antiseptik özelliği de enfeksiyonları ve patojenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Sindirime Yardımcı Olur

Eğer karın ağrısı, bulantı, hazımsızlık, şişlik veya kramp sorunları yaşıyorsanız, kekik çayı mükemmel bir yardımcınızdır. İçinde bulunan doğal iltihap sökücü ve yatıştırıcı özellikleri anti bakteriyel etki göstererek bağırsak hareketlerini normale döndürürken, mide problemlerinden kurtulmaya ve uygun sindirimi desteklemeye yardımcı olur.

Ağızda Kötü Kokuyu Önler

Kekikte bulunan antiseptik ve anti bakteriyel özellikler kötü nefese karşı savaşır. Aslında, kekik birçok gargara ürününde bulunan ortak bir maddedir. Kötü nefes genellikle ağızda çoğalan bakterilerden kaynaklanır ve kekik bakterileri yok eder. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kekik 1 bardak su içinde 5 dakika kaynatın. Süzün ve soğumasını bekleyin. Gargara yapmak için günde 2 veya 3 kez bu karışımı kullanın.

Kas Spasmlarını Geçirir

Adet krampları veya vücuttaki herhangi bir kas spazmı olsun, bu problemi kekik ile tedavi edebilirsiniz. Normal kas ve sinir fonksiyonlarını korumak için iyi bir magnezyum kaynağıdır. Ayrıca iltihap sökücü özelliklere sahip flavonoidler içerir. Kekik çayı genellikle adet öncesi krampların yanı sıra adet öncesi sendromu (PMS) tedavi etmek için önerilir. Günde 1 ila 4 bardak kekik çayı içebilirsiniz.

Kekiğin, Kekik Çayının Zararları;
Alerjik reaksiyona neden olabilir. Ciltte kızarıklık kaşıntı, midede şişlik yapabilir.
Hamile kadınların özellikle hamileliğinin ilk aylarında tüketmemesi önerilmektedir
Mide ülseri olan veya mide kanaması riski olan kişiler tarafından kekik tüketilmemelidir.
Kekik ilaçlarla etkileşime girip etkinlikleri artırabilir yahut azaltabilir

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT