17 Ekim 2021, Pazar 06:55

Kışın doğalgaz faturalarını düşürecek 9 öneri

Kışın doğalgaz faturalarını düşürecek 9 öneri

Kış döneminin yaklaştığı bu günlerde ilk akla gelenlerden biri de doğalgaz faturalarıdır. Evin sıcacık olmasını isteriz ancak faturanın da kötü etkilenmesini istemeyiz.  Ancak bazı hususlara dikkat ederseniz doğalgaz yakıt tasarrufu yapabilir ve kış mevsimini gönül rahatlığıyla geçirebilirsiniz.

Isı tasarrufunu sağlamanın ilk kuralı evinizin yalıtımını yaptırmak olacaktır. Bir kere yaptığınız masraf, her sene ödeyeceğinizin doğalgaz faturalarından daha tasarruflu olacaktır.

Doğalgaz Tasarrufu Yapmak İçin Mükemmel Tavsiyeler

Kalorifer perde ile kapatılmamalı;

Genellikle kaloriferler camın önünde olduğu için ya tül ya da perdeler kalorifere engel olur. Yani kaloriferden gelen sıcaklığı keser. Bu nedenle tülü radyatörün önünü kapatmamasına dikkat etmelisiniz.  

Büyük eşyalar kaloriferden uzağa yerleştirilmeli;

Koltuk yatak gibi büyük eşyalar radyatörden uzakta konumlandırılmalıdır. Yani eşyalarla kalorifer arasında 30 santimden fazla mesafe bulunmalıdır.

Isı tasarrufu yapmak için evin duvarlarına mantolama yapabilirsiniz;

Kış mevsiminde sıcak havanın dışarıya çıkmasını önleyebilir yaz mevsiminde ise sıcak havanın içeriye girmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için tesisat da uygulanacak vana ceket veya camyünü prefabrik boru uygulaması yaptırabilirsiniz. Böylece hem ısı kaybınız azalacak hem de ısı tasarrufu gerçekleştirmiş olacaksınız.

Gece olduğunda kaloriferi kısmalısınız;

Doğalgaz tasarrufu yapmanın bir diğer yöntemi ise geceleri odaya uyumaya çekildiğinizde kaloriferin ısısını 5 derece azaltmalısınız.

Kaloriferlerin içi temizlenmelidir;

Evdeki doğalgaz tasarrufunu arttırmak için mutlaka petek temizliği yapılmalıdır. Kaloriferlerin içleri zamanla kireçlenir veya paslanır. Bu da ısınma sorununa neden olur.

Kombinin derecesini kapatmak yerine azaltmalısınız;

Biraz terlediğimiz zaman kombiyi kapatır ve üşüdüğümde yeniden açarız. Ancak bu doğru değildir. Kombinin derecesini kapattığımızda bir süre sonra ortam soğuyacak ve kombiyi tekrardan açtığınızda yeniden bir ısı enerjisine girecektir. Bu nedenle kombi derecesini azaltabilir böylece ısı tasarrufu yapabilirsiniz.

Tasarruf yapmak için tek odayı ısıtmaktan kaçınmalısınız;

Bazen bütün odaların kaloriferi yakmak yerine, tek bir odayı ısıtıp daha çok tasarruf yapacağımızı düşünürüz. Ancak tek bir oda ısıtıldığında diğer odalar da enerji kaybı oluşur. Aynı zamanda kombi de zarar görür. Bu yüzden ısı derecesini orta ayarlayıp bütün odaları ısıtmak daha iyi olacaktır.

Kombi bakımını ihmal etmemelisiniz;

Kombinizin bakımını yılda en az 2 defa olacak şekilde yaptırmanız halinde daha çok ısı tasarrufu yapabilirsiniz.

Pencerelerdeki boşlukları kapatmalısınız;

Evin ısınmamasının en büyük nedenlerinden biri de kapıların altından ve pimapenlerin arasından gelen rüzgar. Bu rüzgarı kesmek için izolasyon bantları gibi yalıtım sağlayacak uygulamalar deneyebilirsiniz. Aynı zamanda kapıların altına bir bez veya eşik süngerleri koyarak dışarından gelen rüzgarı engelleyebilirsiniz. Böylece sürekli kombinin derecesini arttırmak zorunda kalmazsınız.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT