29 Ocak 2020, Çarşamba 15:31

Kızlar Kaç Yaşına Kadar Uzar Kızlarda Boy Uzaması Ne Zaman Durur?

Kızlar Kaç Yaşına Kadar Uzar Kızlarda Boy Uzaması Ne Zaman Durur?

Kızlar Kaç Yaşına Kadar Uzar 

Kız çocukları kaç yaşına kadar sorusu, kız çocuklarının ve ailelerinin en merak ettiği sorulardandır. Makalemizde bu sorunun doktorlar tarafından verilen cevaplarını bulabilirsiniz. Kızınızın daha uzayıp uzamayacağınızı öğrenmek için Endokrinoloji doktoruna gitmelisiniz. Doktor film çekip büyüme plaklarınıza, kemik uçlarının kapanıp kapanmadığına bakacak, el bilek ve diz filmi çekecek burdaki kemikler şayet kapandıysa artık boy da uzamaz.

Sual: Kızım 15 yaşında boyu 1,67 daha uzar mı?

CEVAP

Dr. Çiğdem Mengi’nin cevabı:( Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda buna kesin bir yanıt vermek mümkün değil ancak boy uzamasıyla ilgili genel veriler şu doğrultuda; kızlarda boy uzama hızı 11-12 yaşlarında en yüksek düzeye ulaşıyor. 14 yaşına gelindiğinde ise boy uzamasının %96’sı tamamlanmış oluyor. 16 yaşından sonra çok fazla uzama görülmüyor maalesef.  Ergenliğe geçiş yani adet görme zamanı da nihai (en son) boyu etkileyen önemli bir faktör. Adet sonrası kız çocukların boyu ortalama 6cm-11cm arası uzuyor. Tüm bu bilgilerin yanında tabiki genetik faktörler ve beslenme de önemli. Aile bireyleri genel olarak uzun boyluysa çocukların da uzun boylu olacağı söylenebilir. Ancak bununla ilgili kesin bir rakam  bir formül verilmesi mümkün değildir. Çünkü genetik faktörlerin yanında düzenli ve dengeli beslenme, spor yapma, süt ve süt ürünleri tüketme gibi faktörlerin de büyük etkisi var. Şu kadar uzar gibi bir şey söyleyemem ama beslenmesine dikkat etsin, spor yapsın ve bol bol süt tüketsin. Uzamasına yardımcı olur.)

Sual: Ben 18 yaşında bir bayanım. 1.53 boyundayım ve uzamak istiyorum. Bunun endokrinoloji bölümüne gittim.Doktor da kan tahlillerini istedi ve herşeyim normal çıktı. Boy uzaması için haplar satılıyor. Onları kullanmam ne kadar doğru ve uzatıyor mu?

CEVAP

Dr. Nuri Haksever’in cevabı:( El bilek grafisi va diz grafisi çektirerek kemik yaşınızın tespiti ve uzama olasılığı değerlendirilmeli. Sonucuna göre değişik tedaviler mevcut. Ben physiotron tedavisi öneriyorum.)

Sual: 19 yaşındayım boyum 1.60 fakat 2 ya da 3 cm uzamak istiyorum.Bunun için günde 15 20 dk esneme zıplama hareketleri yapıyorum, günlük 400ml süt tüketiyorum sizce uzama imkanım var mı ya da uzamak için şu piyasadaki ilaçların bir faydası olur mu?

CEVAP

Dr. Nejat Güney’in cevabı:( Bu yaştan sonra uzama şansınız maalesef yoktur.)

Sual: 18 yaşındayım. boyum: 1.60 . boyumun uzamayışından dolayı doktora gittim, el bileklerimden röntgen çektiler, büyüme çekirdeklerin kapanmış artık hiç uzamazsın dedi, ben 4 5 cm uzamak istiyorum, sürekli spor yapıyorum, bu mümkün mü olur mu yoksa artık hiç mi hiç uzamaz mı boyum?

CEVAP

Dr. Şeref Aktaş’ın cevabı:( Kemik gelişiminiz tamamlandı ise büyümeniz beklenmez.)

Sual: Kızlarda boy uzaması kaç yaşına kadar oluyor, adet olduktan sonra boy uzar mı, kızlar 15 yaşından sonra en fazla kaç cm uzayabilir, herhangi bir fikriniz var mı?

CEVAP

Dr. Murat Akça’nın cevabı:(Kızlarda boy uzaması 15 yaşından sonra çok yavaşlar, 18 yaşına kadar sürerse de bu 3 yıl içindeki beklenen artış 1-3 cm. arasındadır. 15 yaşına kadarki boy uzamasında da ergenliğe giriş yaşı (ilk adet) çok önemlidir. 15 yaşındaki bir türk kız çocuğunda ortalama beklenen boy160 cm. iken bu çizgideki kız çocuğunun 18 yaş (erişkin) boyu ortalama 162 cm. dir.)

Sual: Hocam ben 30 yaşındayım .Acaba pilates veya herhangi bir başka yöntemle uzamak mümkün mü?Boyum 1.57 ama imkansız gibi görünse de mutlaka bir formulü vardır diye düşünüyorum.Ne dersiniz?

CEVAP

Prof. Dr. Hasan Tatari:(Bu yaştan sonra uzama olmaz.)

Sual: ( Hocam ben 18 yaşındayım boyum 1.63 uzamak istiyorum ne yapmalıyım ? Uzamam için yapmam gereken en uygun şey ne olur?)

CEVAP

Doç. Dr. Ergun Çetinkaya’nın cevabı:( Bu yaştan sonra maalesef uzamanız olmaz.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

55 Yorum

 1. deniz

  ben deniz 16 yaşındayım boyum 1.56 külom 50 daha uzarmıyım

 2. Serap

  16yaşıma yeni girdim hergun boy uzatma egzersizleri yapıyorum boyum uzarmı acaba

 3. Misafir

  Şu an 17 yasindayim boyum 1.57 daha uzar mi

 4. Nurşin

  Yaşım 16 boyum 175 boyum uzarmı daha??

 5. Kübra

  Yaşım 16 boyum 157 uzayabilirmiyim

 6. Ayşe BARUT

  16 yaşındayım boyum 1.52 ne kadar uzarım Annemin ve babamın boyu 1.65

 7. Güneş

  16 yaşındayım şu an boyum 1 59 daha kac cnm uzayabilirim ? Uzamak icin ne yapabilirim ?

 8. Zeliha

  Ben 14 yaşındayım 1.60 boyundayim 1.65 olmak istiyorum boyum uzarmi

 9. Misafir

  Merhaba benim kızım 5.sınıfta adet gordü şimdi 7 ye gidiyor 12 yaşında kaç yaşına kadar uzar doktora götürmem gereken bi durum varmı

 10. Misafir

  Ben 16 yaşındayım, boyum 1.63cm spor yapsam ve düzenli beslensem boyum uzar mı sizce?

 
 
KAPAT