19 Ekim 2019, Cumartesi 10:54

Kurşun Döktürmek Nedir Ne İşe Yarar Bilimsel Açıklaması

Kurşun Döktürmek Nedir Ne İşe Yarar Bilimsel Açıklaması

Kurşun döktürmek binlerce yıldır yapılan bir uygulamadır. Kurşun dökmenin nazara iyi geldiği muteber kitaplarda da bildirilmiştir. Kurşun dökmenin temelinde vücutta yoğunlaşan olumsuz enerji sonucu ortaya çıkan bitkinlik ve hastalıkların kaldırılması yatmaktadır.

Kurşun dökmedeki genel amaç vücuttaki olumsuz enerjiyi ortadan kaldırmaktadır. Kurşun döktürdükten sonra insanlar rahatlama hissettiğini ve çok daha iyi olduklarını dile getirmekteler.

Kurşunu birçok insan birçok farklı sıkıntıdan dolayı döktürmekteler. Bazı insanların sıkıntıları ortada nazar veya büyü yokken psikolojik sebeplerde dayanır. Ayrıca kurşun döktürmenin bazı insanlarda hastalıklara karşı da yararlı olduğuna inanılmaktadır.

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye kitabında buyruldu ki:(Nazar değmesi hakdır. Ya’nî, göz değmesi doğrudur. Ba’zı kimseler, birşeye bakıp, beğendiği zemân, gözlerinden çıkan şuâ’ zararlı olup cânlı ve cânsız, herşeyin bozulmasına sebeb oluyor. Bunun misâlleri çokdur. Fen, belki birgün, bu şuâ’ları ve te’sîrlerini anlıyabilecekdir. Nazarı değen kimse, hattâ herkes, beğendiği birşeyi görünce (Mâşâallah) demeli, ondan sonra o şeyi söylemelidir. Önce Mâşâallah deyince, nazar değmez. Nazar değen veyâ korkan çocuk için, çöp yakıp etrâfında döndürerek tütsülemek veyâ ergimiş mumu başı üzerinde suya dökmek [ve kurşun dökmek] câiz olduğu, (Fetâvâ-yı Hindiyye)de yazılıdır. )

Kurşun Dökmenin Faydaları Nelerdir?

Halk arasında kurşun dökmenin şu faydaları olduğuna inanılır:

 • Kurşun dökmek nazarı alır, nazar değmesine iyi gelir.
 • Kurşun dökmenin hayal kırıklığı ve karamasarlık halinin geçmesine yardımcı olur.
 • Kurşun dökmenin travma gibi ani girilen şoklardan kurtulmaya yardımcı olur
 • Kurşun dökmek vücutta biriken negatif enerjiyi alır.
 • Kurşun dökmenin cin musallatının kurtulmaya yardımcı olduğuna inanılır.
 • Kurşun dökmenin büyü yapılan kişilerde büyü bozmaya yardımcı olduğuna inanılır.
 • Kurşun dökmek musallat, dengesizlik, unutkanlık, mutsuzluk, uyurgezerlik ve korku gibi bozuklukların geçmesine yardımcı olur
 • Kurşun dökmenin nazarla etki altında kalan malına (ev, araba, yaşantı, para, güzellik, başarı) üzerindeki negatiflerin temizlenmesine yardımcı olduğuna inanılır.

Bilimsel Açıdan Kurşun Dökmek

Kurşun döktürmede amaç üzerimizde birikmiş olan kötü statik enerjinin kurşunla boşaltılmasıdır. Bu açıdan kurşun döktürmek beyin detoksu şeklinde görülebilir. Beyinde biriken kötü olumsuz düşünceleri ortadan kaldırıp kişi rahatlatır. Kurşun döktürmek beyindeki olumsuz düşünce ve sürekli sıkıntı hissetmeye neden olan negatif elektriği uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bu sayede insanlar günlük hayata daha kolay adapte olur ve önceden zorlanılan şeylerde daha fazla odaklanma sağlayarak rahatlamaya yardımcı olur.

Günümüz dünyasında insanların yaşadığı en büyük problem strestir şüphesiz. Günlük hayatın sebep olduğu stresi ve yaşanılan kötü olaylar vücutta negatif enerji biriktirir. Bu enerjiden kurtulmak için kurşun döktürülmektedir. Kurşun dökmek bu manada yeşilliklerde gezip vücuttaki biriken kötü enerjiyi atmaya yardımcı olmaya benzetilebilir. Her ikisinde de amaç vücuttaki kötü enerjiden kurtulmaktır.

Evlenmek isteyenlerin kısmetlerinin açılması için dökülür.

Halk arasında kurşun dökmek; bulunan mekandaki negatif enerji, hastalık, korku, nazar ve büyüleri temizlediğine inanılmaktadır. Bu yolla kurşun döktürmek mekan ve kişilerdeki huzur, sağlık, sevgi ve bolluk enerjisini arttırır. Kişinin daha huzurlu ve mutlu hissetmesine yardımcı olur.

Kurşun Dökmek İçin Malzemeler Nelerdir?

 • 200 gr kurşun (Bunu balık malzemesi satan dükkanlardan ya da online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz)
 • 30-40 cm metal bir kap
 • Tepsi
 • Metal bir kepçe veya küçük bir cezve
 • Çarşaf (Çarşaf kurşun dökülen kişiye kurşunun sıçramaması için kullanılır)

Öncelikle kurşun metal kabın içine konur, bu metal kap ocakta eritilmeye başlanır. Kurşun erirken kurşun dökülecek kişiye iyi gelecek dualar okunabilir. Kurşun dökülecek kişinin üzerine çarşaf gerilir. Sonrasında kurşun tamamen eridiğinde içi su dolu kaba boşaltılır. Bu işlem 3 kez yapılır. Kurşun önce baş sonra karın ve sonra ayak kısmına dökülür. Ardından kurşun yeniden eritilir ve kapı eşiğine dökülür. Kurşun döktürmeyi bu işi daima yapan, tecrübeli birine yaptırmalıdır.

Kurşun Dökmenin Zararları Nelerdir?

Kurşun dökme işlemi kapalı alanlarda yapıldığında büyük zararlara yol açabilir. Kurşunun erime anında açığa çıkan buhar mekanda bulunan herkesin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden çok dikkatli olunmalıdır.

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT