12 Ağustos 2022, Cuma 08:33

Kurutulmuş Domatesin Faydaları Ve Güneşte, Fırında Domates Kurutma

Kurutulmuş Domatesin Faydaları Ve Güneşte, Fırında Domates Kurutma

Kurutulmuş domates, domatesin güneşte veya fırında kurutulmasıyla elde edilen bir besindir.

Kurutulmuş domates, domatesin güneşte veya fırında kurutulmasıyla elde edilen bir besindir. 1 su bardağı güneşte kurutulmuş domates 139 kalori yani 2000 kalorilik diyetin %7'sine tekabül eder. Yine bir su bardağı güneşte kurutulmuş domateste 30 gram karbonhidrat, 7,6 gram protein, 1,6 gram yağ ve 6,6 gram lif bulunur ki, bu rakam kadınlarda günlük lif ihtiyacının %26'sını, erkeklerde ise %17'sini karşılar. Lifli besinler sindirim sistemini sağlıklı tutar, kabızlığı önler ve uzun süre tokluk hissi verip gereksiz kalori alımını engeller.

Güneşte kurutulmuş domates mineral deposudur, özellikle potasyum ve magnezyumun mükemmel bir kaynağıdır. Potasyum, sinirler arası iletişimi düzenler, vücuttaki elektrolit oranını dengeler, magnezyumun görevi ise kemik dokusunun sağlığını korumak ve enerji üretimine yardımcı olmaktır. 1 su bardağı güneşte kurutulmuş domates 105 mg magnezyum içeriği ile kadınlardaki günlük magnezyum ihtiyacının %33'ünü, erkeklerdekinin ise %25'ini karşılar. 1850 mg potasyum içeriğiyle ise günlük potasyum ihtiyacının %39'unu temin eder. Güneşte kurutulmuş domates tüketmek ayrıca demir, manganez, bakır ve fosfor içeriğiyle bu vitamin eksikliklerinizi önler. Güneşte kurutulmuş domates ayrıca K vitamini ve B3 vitaminin de önemli bir kaynağıdır. K vitamini vücudun mineralize kemik dokusunu korumaya yardımcı olurken, kan pıhtısı oluşumunda da önemli rol oynar. Kurutulmuş domateste C, A, B-5 ve B-9 gibi diğer vitaminler de bulunur.

Domates kurutmak için 2 yöntem;

1.Yöntem güneşte domates kurutma yöntemi

* İhtiyacınız olacak malzemeler, 5 kg domates ve 1 kase kaya tuzdur. Yahut daha az malzemeyle de yapabilirsiniz.

* Domatesleri yıkayıp havluyla kurulayın. Yeşil sapını kesip, domatesleri diklemesine ortadan ikiye kesin. İçindeki etli, çekirdekli kısmı bırakın, kabuklarını da soymayın.

* Her birinin üzerine 1 çay kaşığı kaya tuzu sürün. Sofra tuzu değil, kaya tuzu kullanılmalıdır. Domatesin kabuksuz tüm alanı tuzla kaplanmış olmalıdır.

* Tepsiye pişirme kağıdını serip, domatesleri birbirine temas etmeyecek şekilde yanyana dizin.

* Bol güneş alan yerde kurutmaya bırakın. İlk günler domates suyunu tepsiye salacak bu suyu dökün, domatesler kurudukça çevirin her yanı iyice kurusun.

* Bol güneş alan yerde 1 hafta gibi sürede kuruyacaktır.

*Fırın tepsisi yerine tel ızgaraya dizerseniz domates suyu direk yere boşalır ve domatesler alttan da hava alıp daha hızlı kurur.

2. Yöntem fırında domates kurutma;

* Domatesleri uzunlamasına kesin ve kabuklu kısmı fırın tepsisine gelecek şekilde tepsiye dizin.

* Fırını 66 dereceye getirin.

* Yaklaşık 12 saat pişirin.

* 2-3 saatte bir kontrol edip kurumuş olanları çıkarın.

Fırında domates kurutmak çok fazla elektrik parasına neden olabileceğinden, güneşte kurutmak en mantıklısınız.
Kurutulmuş domates nasıl saklanır?

  1. İyice kurumuş olan domatesleri bez torbalarda saklayabilirsiniz.
  2. Kurutulmuş domatesleri bir diğer saklama yöntemi de kavanoza koyup, üzerine kuru defne yaprağı, tane karabiber, kişniş koyarak, üzerini örtecek kadar zeytinyağı ilave edip, kapağını sıkıca kapatmaktır.

Domatesin Sağlığa Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir? Tıklayınız

Muz Güneşte Ve Fırında Nasıl Kurutulur, Dondurucuda Nasıl Saklanır? Tıklayınız

Evde Domates Sosu Ve Domates Püresi Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Domates Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Patlıcan Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT