Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Pürüssüz ve ışıl ışıl bir cildin yapı taşları BB krem ve CC krem farkı nedir? 

Mavi Kadın>Güzellik>Pürüssüz ve ışıl ışıl bir cildin yapı taşları BB krem ve CC krem farkı nedir? 

Cilt makyajında en çok kullanılan iki ürün olan BB ve CC krem çoğunlukla birbiriyle karıştırılıyor ya da ikisinin cilt üzerindeki etkisi tam olarak bilinmiyor. Her iki ürün de makyaj yapılmadan önce kullanılan, cilt eşitsizliklerini dengelemek, kızarıklıkları gidermek ve daha parlak bir görünüm için kullanılan ürünlerdir. Peki BB ve CC krem arasındaki farklar nelerdir? BB krem, CC krem  nasıl kullanılmalı? Bu kremler alınırken nelere dikkat edilmeli?

Pürüssüz ve ışıl ışıl bir cildin yapı taşları BB krem ve CC krem farkı nedir? 

Cilt bakımı, kusursuz bir makyajın olmazsa olmaz aşamasıdır. Bu yüzden makyaj bazları, BB krem, CC krem ve fondöten gibi bir çok kapatıcılık özelliği gösteren ürünler cilt makyajında kullanılır. Fakat cilt makyajında bir çok ürün kullanılması, bu ürünlerin tam olarak ne işe yaradığı ile ilgili bazen kafa karışıklıklarına sebep olabiliyor. BB krem, CC krem arasındaki farkları ve kullanım nedenlerini bilirseniz hem cilt bakımı hem de iyi bir makyaj deneyimi sağlarsınız. 

BB KREM NEDİR?

BB kremin açılımı; beauty balm, Türkçe anlamı olarak ise güzellik kremi demektir. Makyaj yapımına başlamadan önce cildi nemlendirmek, cilt rengi ve tonunu eşitlemek için kullanılır. Makyaj bazı olarak, ten makyajının altına da uygulanır. Fondötenden daha açık ve ince bir yapısı vardır fakat fondöten gibi cildin nefes almasını engellemez. Bu sebeple özellikle yaz aylarında oldukça sık tercih edilir. İçerisinde antioksidanlar bulunduran BB kremler, cildi besler ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardım eder.

BB KREM NASIL KULLANILMALI?

BB  krem kullanılmadan önce cildin iyice temizlenip tüm kirlerden arındırılması gerekir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz BB krem kullanmadan önce cildinizi nemlendirebilirsiniz. Ardından BB krem temiz bir fırça ya da sünger yardımıyla cilde eşit oranda uygulanır. BB krem iyice emildikten sonra isteğe göre fondöten uygulanabilir ya da güneş kremi sürülebilir. 

Pürüssüz ve ışıl ışıl bir cildin yapı taşları BB krem ve CC krem farkı nedir? 

CC KREM NEDİR?

CC krem, kelime açılımı olarak color collector yani renk düzeltici anlamına gelir. Cilt renginin eşitsiz bir şekilde dağıldığı bölgelerde cilt rengini eşitlemek için kullanılır. Aynı zamanda ciltteki koyu lekeleri, kızarıklıkları vs. giderir. Yüze sürüldüğünde sadece cilt eşitsizliklerini dengelemek ile kalmaz, aynı zamanda cildi nemlendirir ve güneşin UV ışınlarına karşı korur. CC krem fondötenden daha ince bir yapıya sahiptir. Bu nedenle cilt üzerinde sivilce, akne gibi olşumlara yol açması çok nadirdir. Çünkü fondötenin yağlı ve kalın tabakasının yerine daha ince ve doğal  bir görüntü sunar. Özelikle yağlı cilde sahip olanlar, yüzdeki parlamadan ve yağlı görünümden kurtulmak için CC krem kullanmalıdır. CC krem ciltteki yağlı görünümü giderir ve doğal bir canlılık verir.

CC KREM NASIL KULLANILMALI?

CC krem de BB krem gibi cilde uygulanmadan önce cilt iyice temizlenmelidiR. Temiz cildin üzerine ince yapılı bir nemlendirici  ya da bir makyaj bazı uygulanmalıdır. Daha sonra sünger ya da makyaj fırçası kullanarak CC krem cilde eşit bir şekilde sürülmelidir. Göz altlarına ve çevresine sürülürken göz altı süngerlerinden ya da direkt parmaklarla uygulanmalıdır. Cilt tonunun eşitlenmek istenildiği bölgelere fazla miktarda sürülebilir. 

BB KREM VE CC KREM ARASINDAKİ FARKLAR

 • BB krem CC kreme göre daha yoğun bir yapıya sahiptir. 
 • BB kremin yapısı fondötene CC kremden daha çok benzer.
 • BB krem CC kreme göre nemlendirici içeriği daha fazladır. 
 • CC krem cilt eşitsizliklerine karşı BB kremden daha etkilidir. 
 • CC krem kullanımı genellikle yağlı ciltler için daha uygundur.

BB KREM VE CC KREM ARASINDAKİ BENZERLİKLER

 • Her iki krem de cildi nemlendirir ve cildin daha pürüzsüz görünmesine yardım eder.
 • Her iki ürün de cilt kusurlarının, eşitsizliklerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Her iki ürün de fondöten kadar kapatıcılık sağlamaz.
 • Her iki ürün de en açık cilt tonundan en kapalı cilt tonuna kadar farklı ton seçenekleri vardır. 
 • Her iki ürünün de güneş koruyucu etkili olan ürünleri bulunur. 

Pürüssüz ve ışıl ışıl bir cildin yapı taşları BB krem ve CC krem farkı nedir? 

BB / CC KREM VE FONDÖTEN ARASINDAKİ FARKLAR

 • BB ve CC kremler fondötenin alternatifidir. BB ve CC kremler fondötenin yerine kullanılabilir fakat istenilen kapatıcılık düzeyine göre fondötenin yerini tutmazlar.
 • Fondöten ciltte tam bir kapatıcılık ve pürüzsüz bir görrünüm sağlar. BB ve CC krem ise cilt tonundaki eşitsizliği ortadan kaldırmak için kullanılır. Tam bir kapatıcılık sağlamaz. 
 • BB ve CC krem cildi tam olarak kapatmadığı için cilt nefes alır. Fondöten uygulamasında ise cilt nefes alamaz.
  BB ve CC kremler fondötene göre daha ince yapılı oldukları için daha doğal bir görünüm verirler. Dolayısıyla yaz aylarında, sıcak havalarda kullanmak için fondötene göre daha uygundurlar. 
 • Fondötenin amacı cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturmaktır. Fakat BB ve CC kremler ciltte kapatıcılık sağlarken aynı zamanda cildi nemlendirirler ve güneşin UV ışınlarına karşı koruma da dağlarlar. 

BB KREM VE CC KREM ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 • Hem BB hem de CC krem alınırken cilt tipi göz önünde bulundurulmalıdır. Cilt tipine uygun olarak BB / CC kremler seçilmelidir. 
 • BB kremlerin nemlendirici etkisi CC kreme göre daha fazladır. Bu yüzden kuru cilde sahip olanlar BB kremlerden faydalanabilir. 
 • Hassas cilt yapısına sahip olanlar BB kremlerden yararlanabilir. Çünkü BB kremler CC kremlere göre daha ince yapılıdırlar. Bu sebeple cildi daha az yorarlar ve daha az tepki vermesine neden olurlar. 
 • Yağlı cilde sahip olanlar BB krem ya da yağsız içerikli CC krem tercih etmelidirler. Böylelikle cildin yağlı görünümünün önüne geçilir ve daha doğal bir görünüm elde edilir. 

Kaynak : Mavi Kadın, Sağlıksepeti, Maybelline
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...