20 Mayıs 2022, Cuma 07:37

Limon Göze İyi Gelirmi, Göze Limon Sıkılırmı, Limonla Göz Rengi Açılırmı?

Limon Göze İyi Gelirmi, Göze Limon Sıkılırmı, Limonla Göz Rengi Açılırmı?

Halk arasında limonun göze parlaklık verdiği, gözü temizleyip gözdeki hastalıklara iyi geldiği hakkında yaygın bir inanç vardır. Peki göze limon sıkmak, damlatmak zararlı mıdır? İşte göz doktorlarının bu konu hakkındaki cevapları:

Sual: Göze limon damlatmak iyi gelir mi?

CEVAP

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Melike Gedar'ın cevabı: (Limon suyu çok yüksek oranda asit içerdiğinden, göze ve göz yaşı kanallarına zararlıdır. Bu nedenle göze kesinlikle limon suyu damlatılmamalıdır.)

Sual: Göze limon sıkmak zararlı mıdır?

CEVAP

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Taşındı'nın cevabı: (Göze limon sıkmak veya göze çay banyosu yapılacaksa buna limon suyu eklemek, çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Uzmanlar olarak bizler limonun göze damlatılmasını uygun bulmuyoruz. Limon asitli bir meyve olduğundan göze damlatıldığında gözü parlak gösterir. Ancak yaptığı tahribat, özellikle kornea dediğimiz şeffaf dokunun üzerindeki hücrelere zarar vermesi nedeniyle, göz kapağı şişliklerine, kızırıklıklara neden olup, gözde yanma ve batma yapabilir. Bu nedenle limon suyu gibi, kolonya gibi gözü beyazlattığı düşünülen şeyler asla gözde kullanılmamalıdır.)

Sual: Göze parlaklık vermesi için limon damlatmak zararlımıdır?

CEVAP

Göz Doktoru Hüseyin Edem Şimşek'in cevabı: (Halk arasında böyle bir inanış var ama, ben faydası değil zararı olduğunu düşünüyorum.)

Sual: Sayın doktorum, göze limon damlatmak faydalımı ya da ne zararı olabilir? Bunun hakkında bilgilendir misiniz?

CEVAP

Göz Hastalıkları Dr. Levent Akçay'ın cevabı: (Neden damlatacaksınız ki? Sorun neydi? Asitli bir sebze göze nasıl faydalı olabilir? Ayrıca bu gözden göze değişir.)

Sual: Limon suyu göz rengini değiştirilebilir mi? Hangi bitkilerle göz rengini açabiliriz?

CEVAP

Göz Doktoru Sinan Göker'in cevabı: (Böyle birşey söz konusu değil.)

Sual: Limon suyu göz temizliğinde kullanılabilir mi?

CEVAP

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Klinik Şefi Doç. Dr. Kemal Türkyılmaz'ın cevabı: (Gözün limon suyu ile temizlenmesi yanlış bir yöntemdir. Asetik özelliği bulunan limon suyu, gözde yanma ve uzun süreli tedavilere neden olabilecek hasara yol açabilir. Gözü temizlemek için çay banyosundan yararlanabilirsiniz. Bunun için çayı demleyip oda sıcaklığında ılımaya bırakın. Pamuklu bir bezi bu suya batırıp hafifçe sıkın, göz kapakları veya göz kirpikleri üzerinde birkaç dakika bekletin. Çay gözlerdeki kanlanmayı, kızarıklığı giderir, göze yapışmış olan maddeleri temizler. Yani göze limon sıkmayın, çay banyosu yaptırın. Ancak çay banyosunda da aşırıya kaçılmaması ve faydanın sadece bu yöntemden beklenmemesi gerekir.)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

16 Yorum

 1. Nilay

  Deksametazon yaxwidi svarka duwmuw goze

 2. Safiye

  Hocam ben 17 yıldır Glokom hastasıyım.Sağlık sitelerinin birinde kantron yağı ile Göz Tansiyonunuzdan kurtulun yazıyordu.Bir haftadan beri geceleri 2 şer damla damlatıyorum .Bir sorun olur mu? Devam etmelimiyim..Cevaplardanız sevinirim.İyi Akşamlar

 3. Doktorunuza danışmadan yapmayın

 4. Lorya

  Bi defa yaptım zarar büyük mü

 5. Norris.Darren

  When a person starts to struggle from his own heart, he is a valuable person

 6. Misafir

  Esim kaynakcı surekli gozunu kaynak aliyor ne gibi tedavi yapabiliriz patates iyi gelmiyor limonu sikmak istemiyoruz yardimci olursaniz sevinirim

 7. Sabri

  Mrb bende goz ustu yani kasta agri oluyor bu konuda ne yapmam gerekiyir goz doktoruna gittim gozde hafif iltahap oldugunu soyledi 2 tane goz damlasi verdi su gibi olan sabah oglen aksam gece digeri ise sabah ve aksam kullan diye yaziyor damlanin biri su gibi digeri ise beyaz sivi gibi damla verdi doktor bunlari kullan bir ay sonra tekrar gel dedi ve kullaniyorum ama halen agrilar devam ediyor bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler cevap????

 8. Ali

  Selam hocam ben çorbaya limon sıkarken sağ gözüme fışkırdı 1 gündür gözüm kırmızı oldu zararı varmı ?

 9. melike

  ben makyaj yapdigimda gozlerim sulanyor kizarir ve yanyor

 10. selim

  limon suyu göze kalıcı hasarlara yol açar mı yoksa hücreler kendini yenilemekte mi ?

 11. Mehmet

  Hocam gözümde pinguecula var acaba ameliyatsiz bir cozumu var mi

 
 
KAPAT