10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:59

Mandalina Ne Zaman Hangi Ayda Olur Kış Meyvesi midir?

Mandalina Ne Zaman Hangi Ayda Olur Kış Meyvesi midir?

Turunçgiller ailesinden olan mandalina, sonbahar ve kış mevsimlerinin vazgeçilmez meyvelerindendir.

Turunçgiller ailesinden olan mandalina, sonbahar ve kış mevsimlerinin vazgeçilmez meyvelerindendir. Mandalina lezzetli ve şekerli bir tada sahip olup, bol sulu yapısı vardır. İçerisinde E ve C vitamini bulunan mandalina, karbonhidratlar, protein ve lif açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Aynı zamanda kalsiyum, tiamin, piridoksin bakır, sodyum ve potasyum gibi zengin mineral ve bileşenler içermektedir.

Mandalina Hangi Mevsimde Ayda Yetişir?

Mandalina kış mevsiminin sulu ve lezzetli bir meyvesidir. Mandalina Sonbahar ve Kış mevsiminde severek tüketilen mandalina narenciye ailesine aittir. Sonbahar mevsiminin Eylül ve Ekim aylarında hasadı başlanan mandalina Ocak ve Şubat aylarında son bulur. İlk hasadı bittikten hemen sonra piyasaya sürülen mandalina marketlerde ve pazar tezgahlarında satışa sunulur.

Mandalina Kış mevsimi boyunca pazar tezgahlarında ve marketlerde bulunabilir. Mandalina bol sulu ve lezzetli tadıyla herkes tarafından çok sevilir. Ekim ayında hasadı biten mandalinayı taze bir şekilde  Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında rahatlıkla tüketebilirsiniz. Mandalina ağaçları Ülkemizde Rize, Antalya, Alanya, Mersin, Çukurova, İskenderun, Muğla, Balıkesir, Aydın ve İzmir illerinde yetiştirilmektedir.

Mandalina Faydaları Nelerdir?

Kanser riskini azaltır;

Mandalina içerisindeki flaonoidler ve antioksidanlar kanser hücrelerinin büyümesini önler, tümörün oluşumunu inhibe eder ve antikanser özelliği sayesinde kanser hastalıklarının riskini azaltır.

Kalp ve damar sağlığı için önemlidir;

Mandalina kalp ve damar sağlığı için çok faydalı ve besleyici bir meyvedir. İçerisinde bulunan potasyum sayesinde kan basıncını dengeler ve kan damarlarının daralmasını önler. Aynı zamanda yüksek tansiyonu engeller ve inme felç gibi rahatsızlıklarının riskini azaltır.

Kolesterolü dengeler;

Mandalina içerisindeki yüksek oranda lif sayesinde kolesterolü dengeler ve kolesterol vücut tarafından sentezlenir.  

Saçları besler;

Mandalina saç sağlığı için faydalı ve besleyici bir meyvedir. Mandalinayı gıda olarak tüketmek, C vitaminini içten destekleyerek demir emilimini sağlar. Böylece kış mevsiminde mandalina tüketmek saçların beyazlamasını önler. Aynı zamanda saç kırıklıklarını azaltan mandalina, saç derisini doğal olarak nemlendirmeye yardımcı olur.

Sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir;

Mandalinanın lif oranı yüksektir. Bu lif sayesinde kış mevsiminde mandalina tüketmek sindirim sistemi sağlığını korur. Böylece vücuttaki potasyum seviyesini arttırır ve reflü, gastirit, mide ülseri, hazımsızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını önler.

Cilt sağlığı için çok önemlidir;

Mandalinanın vücudumuza faydaları olduğu gibi cilt sağlığına da faydaları bulunur. İçeriğindeki A ve C vitaminleri ve antioksidanlar sayesinde ciltte oluşan yaraların kısa sürede geçmesini sağlar ve cilt hücrelerini yeniler. Aynı zamanda mandalina tüketimi, ilerleyen yaşlarda oluşan kırışıklar, ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini en aza indirir ve cildin sıkılaşmasını sağlar.

Bebeğin gelişimini destekler;

Mandalina hamilelik sürecindeki anneler için çok besleyici bir meyvedir. Mandalinanın içerisindeki antioksidan, vitamin, mineral ve bileşenler sayesinde anne karnındaki fetüsün gelişimini destekler.

Kabızlığı giderir;

Zengin lif içeriğine sahip olan mandalina içerisindeki diğer besleyici mineraller ve vitaminler sayesinde bağırsak hareketlerini aktifleştirir. Böylece kabızlık şikayeti olanlar için mandalina çok faydalı bir meyvedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir;

Bolca C vitamini içeren mandalina, serbest radikallerle savaşarak hastalıklara karşı vücuda kalkan olur. Aynı zamanda vücutta oluşan enfeksiyonları da önlemeye yardımcı olur.

Kemik gelişimini destekler;

Mandalina içerisinde bolca potasyum içerir. Potasyum içeren mandalina kemik sağlığı için önemli bir meyvedir. Gelişim çağındaki çocuklar için çok faydalı olan mandalina, kemik gelişimi destekler. Aynı zamanda osteoporoz gibi yani kemik erimesi riskini de azaltmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT