07 Ağustos 2022, Pazar 21:41

Mangonun Faydaları, Mango Nedir? Mango Meyve Fiyatı

Mangonun Faydaları, Mango Nedir? Mango Meyve Fiyatı

Mango, anavatanı Hindistan olan, faydası saymakla bitmeyen tropikal bir meyvedir. Mango meyvesi, meyvelerin kralı olarak da adlandırılabilir ve dünya üzerinde

Mango, anavatanı Hindistan olan, faydası saymakla bitmeyen tropikal bir meyvedir. Mango meyvesi, meyvelerin kralı olarak da adlandırılabilir ve dünya üzerinde en çok tüketilen meyvelerdendir. Mangonun tatlı ve aromatik tadı zihninizi yenileyerek, daha mutlu olmanızı sağlar. Bitkisinin çeşidine bağlı olarak mango çok değişik şekillerde ve büyüklüklerde bulunabilir. Hatta dünya üzerinde 1000 farklı mango tipi olduğu bilinmektedir. Olgun mango, kendine özgü tatlı bir koku yayar. Olgunluk seviyesi arttıkça meyvenin iç rengi sarıdan turuncuya döner. Mangoya dokunduğunuzda hafif yumuşaklık varsa yenilmeye hazır hale gelmiş, olgunlaşmış demektir. Mangonun fiyatı 15 TL civarıdır. Mangonun sağlığa faydaları, içerdiği besin öğeleri, biyoaktif bileşimlerden ve liften kaynaklanır.  Mango A, C ve E vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, bakır ve fosfor minerallerininden bol miktarda bulundurur. Ayrıca antioksidanlar, prebiyotik lifler ve diğer besin öğeleriyle doludur. Aşağıda mangonun sağlığa faydalarından ve nasıl kesilip tüketileceğinden bahsedeceğiz.

Mango Nasıl Kesilir, Soyulur, Yenir?

Mango meyvesi enine değil boyuna ortadan ikiye kesilir. Bu şekilde kesildikten sonra çekirdeği rahatça meyveden ayrılacaktır. Geri kaçan çekirdek dokusu kaşık yardımıyla uzaklaştırıldıktan sonra yarım mango baklava dilimi veya kareler şeklinde meyve bıçağı ile dilimlenir.  Ayrıca mango bıçak yardımıyla boylamasına yapılan izler sayesinde kabukları muz soyar gibi soyulabilir. Meyve veya meyve suyu olarak tüketilebilir. Mangoyu meyve salatalarınıza, smoothielerinize katabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Mango, içerdiği yüksek C ve A vitaminleri sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlü tutar. A vitamini bağışıklık sisteminizin işleyebilmesi için olmazsa olmazdır. Ayrıca sağlıklı cildi ve mukoza zarını korur ve çeşitli zararlı bakterilerin vücuda girmesini önler. C vitamini ise cildi sağlıklı tutarak bulaşıcı hastalıkların bulaşmasını önler. Ek olarak akyuvar oluşumunu arttırır ve bu da bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Ayrıca mangolarda 25 farklı karetonoid bulunur ve bunlar da bağışıklık sistemi için önemlidir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak demek, grip, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara kolay kolay yakalanmamak demektir.

Kanserle Savaşır

Mango içerisindeki yüksek lifler, C vitamini ve daha birçok enzim sayesinde bu meyvenin kanser önleyici etkileri bulunmaktadır. Yapılan birçok araştırma sonucunda mango içerisinde bulunan kanser önleyen ve antioksidan bileşiklerin, kolon, meme, akciğer, cilt, lösemi ve prostat kanserlerine karşı vücudu koruduğu görülmüştür. Mangonun içerdiği kanser önleyici bileşikler, vücutta bulunan kanser hücrelerini belirleyip onları yok ederler ve bu sırada sağlıklı hücrelere dokunmazlar.

Kolestrolü Düşürür

Düzenli olarak mango yemek kolestrol seviyenizi dengede tutar. İçerdiği C vitamini, pektin ve lif oranı sayesinde kolestrol seviyesini düşük tutar. Özellikle kötü kolestrolü kandan uzaklaştırır. Aynı zamanda iyi kolestrolü yükseltir. Ayrıca mango, yüksek bir potasyum içeriğine sahiptir. Potasyum ise sinir sisteminde kan akışını hızlandırır ve kan atış hızını kontrol edip, kan basıncını düzenler. Bu sayede kalp krizi ve felç gibi sorunları önler.

Cildi Gençleştirir

Mango cildiniz için mükemmel bir nimettir. Cilt maskeleri içerisinde sıklıkla kullanılır. Mükemmel bir antioksidan, özellikle C vitamini kaynağı olduğundan dolayı cildi sağlıklı tutar ve parlatır. Ayrıca A vitamini ve beta karoten, cildi yeniler, parlatır, ciltteki lekeleri yok eder. Mükemmel bir cilde kavuşmak için soyulan mango kabuğunu atmayın. Bu kabuğu cildinize sürün ve 10-15 dakika boyunca kurumasını bekleyin. Daha sonra sıcak su ile yıkayın. Bu yöntem cildinizi yumuşak ve lekesiz hale getirecektir.

Görme Yeteneğini Geliştirir

Mango ayrıca gözleriniz için de çok yararlı bir meyvedir. Mangonun içerdiği yüksek A vitamini oranı göz sağlığı için çok önemlidir. A vitamini görüş yeteneğinizi güçlendirdiği gibi, gece körlüğü, katarakt, sarı nokta hastalığı, kuru gözler, yumuşak kornea gibi hastalıkların da oluşmasını önler. Ayrıca içerdiği beta karoten, alfa karoten gibi besin gıdaları da görüş yeteneğiniz için oldukça faydalıdır. Günlük olarak mango tüketiniz. 1 bardak olgunlaşmamış dilimlenmiş mango günlük A vitamini ihtiyacınızın %25’ini karşılar.

Sindirime Yardımcı Olur

Mango içerisinde bulunan yüksek lif miktarı sayesinde sindirim hızlanır ve atıklar daha çabuk vücut dışarısına atılır. Bağırsak hareketleri düzene girer. Ayrıca Crohn hastalığı gibi mide-bağırsak yolu hastalıklarını önler. Bunlara ek olarak kabızlığı ve ülseri tedavi eder. Mangolar içerisinde karbonhidratların ve proteinlerin parçalanmasını sağlayan enzimler bulunur. Bu şekilde yemekten enerjiye dönüşümü kolaylaşır.  Düzenli olarak olgunlaşmamış ve olgunlaşmış mango yemek sindirim siteminizi düzenleyip hastalıkları önleyecektir.

Cinsel Yaşamı Güçlendirir

Mangolar mükemmel bir afrodizyak meyvesi olarak bilinirler. Bu yüzden onlara aşk meyvesi de denebilmektedir. E vitamini bakımından zengin olması nedeniyle cinsellik hormonlarını dengeleyerek, libidoyu arttırır. Ayrıca mangoda potasyum ve magnezyum bulunmaktadır. Bunlar cinsel hormonların salgılanması için gereklidir.  Düşük libidoya sahip erkek ve kadınlar günde en az 2-3 mango tüketmelidir.

Hafızayı Güçlendirir

Mangolar ayrıca beyin sağlığınızı geliştirerek, konstrasyon seviyenizi arttırır. Yapılan bir araştırmaya göre mango içerisinde bulunan birkaç bileşimin hafızayı kuvvetlendiren etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca mango içerisinde bulunan glutamin asidi de hafızayı güçlendiririr. Ek olarak mangonun içerdiği B6 vitamini de beyin fonksiyonlarını arttırmak için olmazsa olmazdır. Bu sebeple mangoyu günlük olarak tüketerek daha iyi odaklanıp, hafızanızı kuvvetlendirebilirsiniz.

Vücudun Alkali Oranını Yükseltir

Bu popüler yaz meyvesinin ayrıca vücudu alkalileştirirci özelliği vardır. İçerdiği tartarik, malik ve az miktarda bulunan sitrik asit vücut genelinde sağlıklı bir alkalilik sağlar. Bu sayede böbrek hastalıkları, kronik metabolik asidoz, kas güçsüzlüğü ve zayıflamış kemikleri iyileştirmeye yardımcı olur. Düzenli mango tüketimi normal ve hafif alkalin, 7.35 ve 7.45 arasında bir pH dengesini vücutta sağlar. Bu sayede bütün vücuda daha fazla oksijen gider, enerji seviyeleri yükselir, kilo alımını yavaşlatır ve birçok çeşitli hastalığı önler.

Sıcak Çarpmasını Önler

Sıcak çarpmasını önlemek için, vücudunuzdaki sıvı seviyesini dengede tutmanız önemlidir. Potasyum bakımından zengin olan mango vücudunuzdaki sodyum seviyesini dengede tutar ve bu sayede vücudunuzdaki sıvı miktarı da dengelenmiş olur. Yaz boyunca olgunlaşmamış mangoları gün içerisinde tüketerek vücudunuzu soğutup, sıvı dengenizi sağlayabilirsiniz. Eğer olgunlaşmamış mango yiyorsanız, serinletme etkisini arttırmak için 1 saat boyunca mangoyu su içerisinde bekletin. Sıcak çarpmasını önlemek için sağlıklı bir mango içeceği yapabilirsiniz. 2 çiğ mangoyu 2 bardak su içerisinde yumuşayıncaya kadar kaynatın. Soğuyunca mangoları soyup içerisindeki posayı çıkarın ve bir bardak soğuk suya ekleyin. Biraz kaya tuzu ve şekeri tat katmak için koyabilirsiniz. Günde bir veya iki defa için.

Brokoli Suyunun Faydaları Neye İyi Gelir? Brokolinin Zararları Tıklayınız

Cranberry (Turna Yemişinin) Faydaları Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız 

Cevizi Suda Bekletmek, Suda Bekletip İçmenin Faydaları Ceviz Suyu Kürü Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Oha

    Mango geldi geldi gitti beni bıraktı defoldu gittiiii

 
 
KAPAT