28 Mayıs 2022, Cumartesi 13:50

Mide botoksu yaptıranların yorumları, şikayetleri ve önerileri

Mide botoksu yaptıranların yorumları, şikayetleri ve önerileri

Fazla kilolardan kurtulmak isteyen kişiler çeşitli yöntemlere başvuruyor. Bu yöntemler arasında en çok araştırılanlardan biri de mide botoksu. Peki mide botoksu nedir, nasıl yapılır? Mide botoksu yaptıranların olumlu ve olumsuz yorumları nelerdir? İşte mide botoksu ile ilgili tüm merak edilenler…

Norveçli bilim adamlarının 2004 yılında bu yana çeşitli denemeler sonucunda kilo vermede olumlu etkilerine dair onay verdikleri mide botoksu Türkiye’de de uygulanmaya , başlandı. 20 dakikada gerçekleşen mide botoksu operasyonu, kilo vermek isteyen kişiler tarafından oldukça rağbet görüyor. “Mide botoksu nedir, ne işe yarar? Mide botoksu yaptıranların olumlu ve olumsuz görüşleri nelerdir?” sorularının cevapları haberimizde…

MİDE BOTOKSU NEDİR, NASIL KİLO VERDİRİR?

Mide botoksu, endoskopik yöntem ile midenin belli alanlarına botilinum toksin (botoks) enjekte edilerek kilo verdirme yöntemidir. Mide botoksu iştahı keser, Ghrelin (açlık hormonu) seviyesini düşürür, böylece kısa sürede zayıflamakta önemli rol oynar. Mide botoksunun kilo üzerindeki etkisi şöyledir:

 Midenin belli alanlarındaki kas tabakalarına enjeksiyon yapılarak mide kaslarının çalışması yavaşlatılıyor. Midede kasılmayı sağlayan kaslar yavaşladığında gıdalar midede uzun süre kalabiliyor. Bu durum mide boşalma süresini geciktirerek yemek sonrası ani kan şekeri yükselme ve düşmelerinin de önlenmesinde etkili oluyor.

Mide botoksu sonrası midede asit salınımı azalır ve kişi uzun süre tokluk hissi yaşar. Ghrelin (açlık hormonu) seviyesi azalır böylece iştah kontrol altına alınır. Mide botoksu tedavisinde %15-20 kadar kilo kaybı hedeflenir. Mide botoksu sonrası 3 gün içerisinde iştah azalır, kişi az yemek yer, kilo verme süreci artık başlamış demektir.

MİDE BOTOKSU ZARARLARI NELERDİR?

Mide botoksu genel anlamda güvenli kabul edilse de nadiren de olsa bazı kişilerde yan etkiler meydana gelebiliyor. Mide botoksunun yan etkileri şunlardır:

 • Kalp ritim bozuklukları,
 • Nefes almada zorluk çekme
 • Kalp krizi
 • Nörolojik etkiler
 • Mide nekrozu (midenin delinmesi)
 • Botoks alerjisi

MİDE BOTOKSU NASIL YAPILIR?

Mide botoks uygulaması cerrahi bir müdahale gerektirmez. Obezitenin ameliyat dışı tedavilerinden biridir. Vücutta herhangi bir kesi açılmadan, genel anestezi gerekmeden endoskopi eşliğinde yapılan bir işlemdir. Midenin belli alanlarındaki kas tabakalarına belli miktarda botilinum toksin (botoks) enjekte edilir. Bu işlem mide bölgesindeki düz kasları etkileyecek biçimde uygulanır, böylece sinir sistemi ya da sindirim sistemi olumsuz bir biçimde mide botoksundan etkilenmemektedir. Mide botoks uygulama esnasında ve sonrasında ağrı, acı hissedilmez ve ortalama 20 dakikalık bir işlemdir.

MİDE BOTOKSU KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Fazla kilolarından muzdarip kişiler, sadece spor yaparak kilo veremeyen ve zayıflamak isteyen kişiler, vücut kitle indeksi 25-40 arasında olan herkes mide botoksu yaptırabilir. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

MİDE BOTOKSU KİMLERE UYGULANMAZ?

Mide botoksu bir ameliyat değildir. Ancak işlemin yapılabilmesi için belli kriterler söz konusudur. Mide botoksu yapılması uygun olmayan kişiler şöyle sıralanabilir: 

 • 16 yaşından küçük hastalara,
 • Botilinum toksinine alerjisi olan hastalara,
 • İleri derece atopik ve alerjik durumu olan hastalara,
 • Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalara,
 • Midede kanser gibi ciddi hastalığı olan hastalara,
 • Myestania Graves gibi kas sinir hastalığı olanlara uygulanmaz.

MİDE BOTOKSU SONRASI İNSANLAR İSTEDİĞİNİ YİYEBİLİR Mİ?

Mide botoksu sonrası beslenme 2 saat sonra yapılabilir. Asitli içecekler, şekerli şuruplar, fast food tarzı aşırı yağlı yiyecekler, alkol, karbonhidratlar ve paketli gıdalar tüketmemeye özen göstermeli. İşlem sonrası ilk 3 gün kahve içilmemeli. Ayrıca hacmi küçük ancak kalorisi büyük gıdalar tüketilmemeli.

Mide botoksu konusunda uyarıda bulunan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar, mide botoksunun tek başına bir zayıflama yöntemi olmadığı konusunda uyarıda bulunuyor.

MİDE BOTOKSU HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

MİDE BOTOKSU SONRASI NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Mide botoksu sonrası beslenme tarzına dikkat etmek gerekir. Mide botoks uygulama sonrası diyetisyeniniz tarafından beslenme listesi verilir. Mümkün olduğunda sağlıklı beslenme programına bağlı kalınması, mide botoksundan etkili sonuçlar almanızı sağlar.

HASTANEDE YATMAK GEREKLİ MİDİR?

Mide botoksu işlemi sonrası hastanede yatmak gerekmiyor. İşlemin ertesi günü işe gidilebiliyor, kişi aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebiliyor.

SİGARA İÇMEK MİDE BOTOKSUNA ZARAR VERİR Mİ?

Mide botoksunun ardından bulantı, hazımsızlık ve şişkinlik görülebilir. Sigaranın mide botoksuna olumlu ve olumsuz herhangi bir etkisi bulunmuyor. Ancak mide botoksu sonrasında ve yaşamınız boyunca sigara içmeniz sağlığınıza zararlı olduğundan içmemelisiniz.

MİDE BOTOKSUNUN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Mide botoksunun etki süresi ortalama 5-6 ay sürmektedir.

GEBE VE EMZİRENLERE MİDE BOTOKSU YAPILABİLİR Mİ?

Gebe ve emzirenlerde mide botoksu uygulanmaz.

MİDE BOTOKSU ZAYIFLAMAKTA ETKİLİ Mİ, KAÇ KİLO VERDİRİR?

Mide botoksu yeterli miktarda, midenin uygun alanına enjekte edildiğinde kilo verdirmekte oldukça etkilidir. Kişinin yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi ve beslenme düzenine bağlı olarak 15-35kg arası kilo vermesi sağlanır.

MİDE BOTOKSU YAPTIRANLARIN OLUMLU VE OLUMSUZ YORUMLARI

Mide botoksu yaptıran kişiler olumlu ve olumsuz görüşleri şöyle:

2 hafta önce mide botoksu yaptırdım. İlk hafta hareketsiz bir yaşam tarzım olmasına rağmen 3 kilo verdim. İkinci hafta ise yediklerime dikkat etmediğim için kilo veremedim. Nefsinize hakim olabileceğinizi düşünmüyorsanız kesinlikle yaptırmayın, paranıza yazık olmasın.

1 ay önce mide botoksu yaptırdım. 2 doz yaptırdım ve 6 kilo verdim çok memnunum. Botoksun etkisi 7-8 ay sürüyor. Bu süreç sona erince “eyvah tekrar kilo alır mıyım?” düşüncesi yaşamıyorsunuz. Artık sağlıklı beslenmeyi öğreniyor ve zayıfladıkça mutlu oluyorsunuz.

Yaklaşık 15 gün önce mide botoksu yaptırdım. Doktorun tüm tavsiyelerine uydum. İlk hafta sadece sıvı beslenme vardı ve doktorun verdiği protein mamalarını tükettim. İkinci hafta ise püre tarzı gıdalarla beslendim. 2 hafta sonunda tam tamına 5 buçuk kilo verdim. Bu hafta tekrar diyet programı verdi onu uyguluyorum ancak henüz kilo veremedim. Mide botoksu tokluk hissi veriyor vermesine. Ancak o kadar para vermeye değer bir tokluk hissi yok. Açıkçası verdiğim paraya yazık olmasın diye yememek için kendimi frenliyorum diyebilirim. Zaten diyetlere alışkın bir bünyem var. Mide botoksu ne kadar etkili oldu bilemiyorum.

Ben de 3 hafta önce mide botoksu yaptırdım. Hipertansiyon hastası olduğum için kullandığım ilaçlardan dolayı biraz zor kilo veriyorum. Bu işlemi yaptırdıktan 5 gün sonra ciddi bir iştah kaybı başladı. Psikolojik olan yeme isteğimi bastırdı. Ayrıca bu süreçte egzersiz de yapılırsa kesinlikle kilo verdiriyor. Diyetisyenin verdiği listede sebze yemeği et , tavuk vs. var. Ekmek hiç yok. Süt ve yoğurt en çok tükettiğim besinler arasında. 2 haftada 4 kilo verdim. İrademi koruyarak bu şekilde devam edeceğim.

20 gün önce bende mide botoksu yaptırdım. Bu süre içerisinde 5 kilo 400 gram verdim. İlk günler hafif bir iştah kaybım oldu o kadar. Mide botoksu yaptırmak isteyenler bu işlem sonrası kendiliğinden zayıflamayı düşünüyorsa hiç yaptırmasın. Mide botoksu sadece diyet yapmanızı kolaylaştırıyor. Yine canınız birşeyler çekiyor ancak iradenizi kaybetmemeniz gerekiyor.

10 ay önce mide botoksu yaptırdım. Bu süre zarfında kilo verdim ancak kilo vermem durunca psikolojik olarak etkilendim. Daha çok yemeye başladım, etki etmediğini düşündüm. Daha sonra tekrar zayıflama yoluna gittim ancak yine başarısızlıkla sonuçlandı.  Mide botoksu ben de pek bir işe yaramadı. Her şey sizde bitiyor. Mide botoksu yaptırdım kesin zayıflarım diye bir şey söz konusu değil.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT