17 Mayıs 2021, Pazartesi 12:49

Mobilyadan Beyaz Eşyadan Koli Bandı İzi Nasıl Çıkar

Mobilyadan Beyaz Eşyadan Koli Bandı İzi Nasıl Çıkar

Bant izleri çıkarılması biraz zor olan lekelerdir. Aşağıda bildireceğimiz yöntemleri uygulayarak kısa sürede bant yapışkanı izlerini yok edebilirsiniz.

Koli Bandı İzi Nasıl Çıkar

Gaz Yağı Yöntemi

Yapışkanlı folyolar, etiket ve koli bandı izleri buzdolabı, cam, PVC pencere, ahşap zemin gibi farklı yüzeylerde görülebilmektedir. İşte nerede olurlarsa olsunlar tüm bu izleri kolayca çıkarmanın yolu gaz yağı kullanmaktır. Bunun için bir miktar gaz yağı ve pamuğa ihtiyacımız vardır. Pamuğa gaz yağı dökerek yapışkanın olduğu yere uygulayalım. Kağıt etiketlerin çabucak çıktığını göreceğiz. Fakat bazılarının altında parça kalabilmekte ve bu biraz zorlayıcı olabilmektedir.

Tiner

Pamuklu bir bez üzerine tiner uygulayıp bant artığını güzelce silin. Daha sonra bir spatula yardımıyla kazıyın. Tinerli bez ile bir kez daha silip işlemi tamamlayın. Ahşap veya cam fark etmez, her ikisinde de güvenle kullanıma uygun bir yöntemdir.

Aseton Yöntemi

Bir parça pamuğu veya bir pamuklu bezi asetonla ıslatın. Bant lekesinin olduğu yeri bastıra bastıra silip suyla durulayın.

Saç Kurutma Makinesi

Bant kalıntıları zaman içinde elastikiyetini kaybeder ve çıkarması gittikçe zorlaşır. Fakat saç kurutma makinesi ile ısı uygulamak bu kalıntıların genleşmesini sağlar. Bunu yaptıktan sonra bulaşık süngerinin arkasıyla yani sert kısmıyla ovalarsak kolayca çıkacaktır. Yahut yüzeylere zararı olmayan, güçlü etkiye sahip bir temizleyici (örneğin Cif Krem) de işimizi görür.

Bulaşık Deterjanı

Su ve bulaşık deterjanı karıştırılarak köpürtülür. Üstünde bant kalıntısı olan bardak, şişe, kavanoz ya da başka bir nesne bu kaba yerleştirilir. Birkaç saat bekletilir ve ardından bulaşık süngerinin sert tarafı ile ovularak temizlenir.

Koli Bandı Lekesini Temizleme

Koli bandı, eşyaların paketlenmesinde ve güvenle taşınmasında büyük rol üstlenen bir yapışkandır. Fakat eşyaların üzerinde bıraktığı iz görünüş açısından hiç iyi durmaz. Neyse ki, koli bandı izi nasıl çıkarılır? diye merak edenlere pratik bir önerimiz vardır.

Bu uygulama kesin çözüm sağlayacaktır. Saç kurutma makinesi en düşük seviyede çalıştırılır ve lekeli yere birkaç dk ısı uygulanır. İzin bulunduğu bölge yumuşayacaktır. Sonra ıslak bir bezle güzelce silinerek kalıntılar tamamen giderilebilir. (Mümkünse mikro fiber bez kullanılmalıdır.)

Not: Saç kurutma makinesi yüksek sıcaklığa ayarlanmamalıdır. Yoksa eşyalarınızın zarar görme riski vardır.

Pimapendeki Cama Yapışan Bantlar Nasıl Çıkar?

PVC Bant Temizleyici

PVC bant temizleyiciler pimapenlerde bulunan bant artıklarını gidermek için tercih edilir. Bu maddenin sıvı bir yapısı vardır. Bir fırça kullanılarak bandın olduğu kısma tatbik edilir. Film tabakası biçiminde kaplanıp 10-15 dakika beklemeye bırakılır. Sonra bandın kabarıp camdan kolaylıkla ayrıldığı ve en ufak iz dahi kalmadığı görülecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT