07 Temmuz 2022, Perşembe 13:52

Muz Zayıflatırmı Yoksa Kilo Yaparmı? Muz Kalori Cetveli

Muz Zayıflatırmı Yoksa Kilo Yaparmı? Muz Kalori Cetveli

Muz, kilo vermeye yardımcı lif ve dirençli nişasta içeren bir meyvedir. Muzun zayıflamakta etkili olmasının bir diğer nedeni de düşük enerji yoğunluklu...

Muz, kilo vermeye yardımcı lif ve dirençli nişasta içeren bir meyvedir. Muzun zayıflamakta etkili olmasının bir diğer nedeni de düşük enerji yoğunluklu yapısıdır. Muzda bulunan dirençli nişasta ve lif yalnızca kilo vermeyi kolaylaştırmakla kalmaz sindirim sisteminin de sağlıklı işleyişinde önemli rol oynar.

Muz Kilo Yapar mı?

Muz kilo aldırır mı? Sorusunu Diyetisyen Seçil Kenar şöyle cevaplıyor; Triptofan, proteinlerin büyük bir bölümünde bulunan bir çeşit aminoasittir. Vücutta serotonin hormonu oluşmasında ve hücrelere taşınmasında önemli bir görev alır. Serotonin ise iştah hissini azaltır. Özellikle muzun triptofan miktarı fazladır. 1 öğünde 1 küçük boy muz ve yanında 1 kase yoğurt ile tüketebilirsiniz. “Muzun kalorisi yüksektir, diyette tüketilmez, kilo aldırır” şeklindeki bilgiler yanlıştır.

Muz Tok Tutar

Diyetisyen Nesrin Eriş muzun zayıflamaya olan etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; (Muz tok tutar Muzun enerjisi fazladır. Bundan dolayı vücuda enerji verir ve lif oranı yüksek olduğu için tok tutar. Normalde meyve tüketiminden sonra hemen açlık hissedilmesine rağmen muz ara öğün olarak rahatlıkla tüketilebilir ve açlık hissine neden olmaz.)

Diyet Yaparken Muz Yenilebilir mi?

Diyet yaparken muz yiyebilir miyim? Sorusunu Diyetisyen Sinem Akgün şöyle cevaplıyor: (Diyet yaparken muz tüketmeyin lafı ise tamamen hurafe! Diyette her türlü yiyeceğe yer vardır. Gün içerisinde bir ara öğünde muz tüketmek sizin zayıflamanıza engel değildir. Tüketilen muzun büyüklüğü ve kalorisi zayıflama diyetlerinde önemlidir. Çok büyük bir muz tercih etmeniz fazla kalori almanıza sebep olabilir.)

Muz kalori cetveli

100 gram muz 89 kalori

1 küçük boy muz 90 kalori

1 orta boy muz 105 kalori

1 büyük boy muz 121 kalori

1 su bardağı dilimlenmiş muz 134 kalori

1 su bardağı muz suyu 218 kalori

The Centers for Disease Control and Prevention (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri), enerji yoğunluğunun, gıdalardaki gram başına kalori sayısını tanımlamak için kullanılan bir terim olduğunu bildiriyor. Yüksek lif içeriğine ilaveten %75 su içeriği ile muz gibi düşük enerji yoğunluklu besinler, kalori içermeyen su ve lif içerikleriyle daha fazla posalıdır ve daha az kalori ile doyurucu ve besleyici özelliktedirler.

Muz, potasyum zengini olarak meşhur bir besin olmasına rağmen, aynı zamanda kilo vermeye yardımcı ve yağ yakma özelliği olan C vitaminin de iyi bir kaynağıdır. 1 adet orta boy muz, günlük C vitamini ihtiyacınızın %17'sini, 1 su bardağı dilimlenmiş muz ise %22'sini karşılar. 2005 yılında The Journal of the American College of Nutrition Dergisi'nde yayınlanan bilimsel araştırma sonucuna göre, vücudunda yeterli miktar C vitamini bulunan kişilerin ideal kilolarını daha kolay koruduğu, C vitamini düzeyi düşük olanların ise obeziteye yatkın olduğu tespit edilmiştir. Nutrition & Metabolism (Beslenme ve Metabolizma) tıp dergisinde 2006 yılında yayımlanan çalışmada, C vitamini eksikliğinin spor sırasında yağ yakımını %25 düşürdüğü bildiriliyor.

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Muz Ve Süt Diyeti İle 4 Günde 3 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

1 Günde 1 Kilo Nasıl Verilir? Günde 1 Kilo Zayıflatan Diyet Programı Tıklayınız

Zeytinyağı Kilo Aldırırmı, Kaç Kalori? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Bal Kilo Yaparmı Yoksa Zayıflatırmı, Bal Kaç Kalori? Tıklayınız

Çay Kilo Aldırırmı, Kilo Yaparmı, Çay İçmek Kaç Kalori? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT