27 Mayıs 2022, Cuma 02:03

Pirinç Suyu Saç Uzatır mı Pirinç Suyu İle Saç Uzatanların Yorumları

Pirinç Suyu Saç Uzatır mı Pirinç Suyu İle Saç Uzatanların Yorumları

Tüm dünya mutfaklarında olan ve yaygın olarak tüketilen pirincin içeriğinde bulunan yararlı bileşiklerin yalnızca dahili olarak faydası yoktur aynı zamanda saçlara da çok iyi gelmektedir. Pirinç suda bekletildiğinde içeriğindeki yararlı bileşiklerin

Tüm dünya mutfaklarında olan ve yaygın olarak tüketilen pirincin içeriğinde bulunan yararlı bileşiklerin yalnızca dahili olarak faydası yoktur aynı zamanda saçlara da çok iyi gelmektedir. Pirinç suda bekletildiğinde içeriğindeki yararlı bileşiklerin bir kısmı suya geçer ve bu suyla saçı yıkamak saçları besler ve gürleşmesini sağlar. Ek olarak pirinç suyunda protein olduğu için saçları hızlı uzatma özelliğinin yanısıra saçlarda kırılma ve elektriklenme gibi problemleri ortadan kaldırır ve saçlara parlaklık verir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller saç köklerini besler ve sağlamlaştırır.

Pirinç Suyu Saç Uzamasında Etkili midir?

  1. Pirinç suyu saç uzamasına yardımcı olan pekçok vitamin ve mineral içerir. Pirinç suyu, saç uzamasında etkili olan B, C ve E vitaminlerini içerir. Saç köklerini güçlendirip besler, saç yoğunluğunu artırır. Saçların parlak ve sağlıklı görünmesinde önemli rol oynar. Uzmanların yürüttüğü araştırmalar sonucunda pirinç suyunun içeriğinde bulunan inositol adlı bir tür karbinhidratın hasar görmüş saçları onardığı görülmüştür. Öyle ki inositol saç yıkandıktan sonra dahi saçta kalmakta ve bir koruyucu katman oluşturmaktadır. Bu sayede saçın hasar görmesini engellemektedir. Dahası, pirinç suyunun sahip olduğu amino asitlerin saçları parlatma ve pürüzsüzleştirme özelliği bulunmaktadır.
  2. Pirinç suyunun saça olan etkileri saymakla bitmez. En önemlisi de pirinç suyunun doğal olmasıdır ve bu yüzden yan etkiye de sebep olmamaktadır. Öyle ki, milattan sonra 800 yıllarında Japon İmparatorluk Sarayında kadınlar saçlarını pirinç suyuyla yıkarlardı ve bu yüzden uzun ve güzel saçları çok meşhurdu. Saçları pirinçle yıkama geleneği böyle böyle kuşaktan kuşağa aktarıldı ve günümüze ulaştı. Şu an pirinç suyunun saç uzatıcı olduğu dünya çapında yaygın olarak bilinmektedir. Ek olarak pirinç suyunun saç dökülmesini azaltmada da etkisi büyüktür. Pirinç suyunun içeriğindeki amino asitler saçları yeniler ve hızlı uzama sağlar.
  3. Eğer saçlarınızı pirinç suyuyla uzatmak istiyorsanız yapılması gereken ilk şey sabırlı olmaktır. Çünkü hiçbir yöntem gibi pirinç suyu da saçı bir haftada 10 cm uzatmaz. Saçların uzamasını en çok etkileyen şey asıl olarak genlerdir.
  4. Banyoda saçlarınızı yıkadıktan sonra pirinç suyu ile durulamasını yapmalısınız. Bu yöntemi haftada en az 2 defa düzenli olarak tekrarlamanız halinde saçlarınızdaki hızlı uzamayı zamanla fark edeceksiniz. 

Pirinç Suyu Saç Uzatmak İçin Nasıl Kullanılır?

Yarım su bardağı pirinci güzelce yıkayın. Bir tencereye 3 bardak su koyun. Pirinçleri 3 su bardağı suya ekleyin ve ocağın altını kısın ve 15-20 dakika da kaynatın. Daha sonra ocaktan alıp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra pirincin suyunu süzün ve fermente olması için 2 gün ağzı açık şekilde bırakın. Bu süre sonunda pirinç suyunun rengi süt rengine döner ve bu da fermentasyonun tamamlandığını gösterir. Yahut 3 bardak suya yarım su bardağı pirinç ekleyip 1 gece bu suda bekletin. Hazırladığınız pirinç suyunu hava almayan bir kaba (kavanoz gibi) koyduğunuz taktirde 1 hafta boyunca buzdolabında muhafaza ederek kullanabilirsiniz .Pirinç suyundan 3 yemek kaşığı alıp 1 bardak suya ekleyin. Bu suyu saçlarınıza dökün. Yarım saat saçlarınızda kalsın. Daha sonra ılık suyla saçları yıkayın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki pirinç suyundaki inositol bileşiği hasarlı saçların derinine iner ve içten dışa onarma sağlar. Ek olarak yine araştırmalar sonucunda uzmanlar, pirinç suyunda bulunan E, B vitaminleri ve diğer birçok mineral ve antioksidan içerdiği saç köklerini besler ve saçların güçlü ve sağlıklı olmasını sağladığını görmüştür. İşte bu yüzden pirinç suyu saçları uzatmasının yanısıra saçlara çok iyi gelir ve güçlendirir.

Pirinç Suyu İle Saç Uzatanların Görüşleri

  1. Ben saçlarımı uzatmak için pirinç suyu kullanıyorum ve inanın farkını gördüm. 5 günlük kullanım sonucunda saçım 1 cm uzadı ki benim saçlarımın uzaması çok yavaş olur normalde. Araştırmalarım sonucunda da saç normlade ayda 1,5 cm uzarmış. Uzun süre kullandığım için mi bilmiyorum ama saçımda fark olduğunu söylemeliyim. Ek olarak pirinç suyu saçlarımdaki dökülmeyi de aşırı derecede azalttı.
  2. Ben bundan 7 yıl önce kuaförde uğradığım hüsran sonucunda saçlarım aşırı kısa ve çirkin bir kat modelinde olunca saçlarımı uzatmak için bir araştırmaya girişmiştim. Bu araştırmamda pirinç suyuna denk geldim ve gerçekten de denediğimde saçlarım hızlı uzamaya başladı. Uzama çok hızlı diyemem ama yaz tatili süresince uyguladıktan sonra saçımda uzama hep hızlı oldu.
  3. Ben pirinç suyunu BBC’de TibetteYao kabilesi kadınlarının kullandığını görmüştüm. Neden kullandıklarını araştırdığımda gördüm ki pirinç suyunun saçları besleme ve uzatma özelliği varmış. Bahsettiğim kabile pirinç suyunu mayalamak için 10 gün bekletiyorlardı ve sonrasında dip dipleri dahil tüm saçlarına sürdükten sonra bekletiyorlardı ve en son da yıkıyorlardı. Onların kullandığı pirinç ile bizim kullandığımızın cinsi aynı olduğunu düşünmesem de ben de deneyeceğim. 
  4. Ben pirinç suyunu saçlarıma 1 ay boyunca sürdüm ve yararını gerçekten görmeye başladım. Saçlarım normalden daha hızlı uzamaya başladı. Bir süre daha kullandıktan sonra etkisinden emin olabileceğim.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT