Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
26-09-2023 17:40 | Güncelleme : 27-09-2023 15:09

Portakal suyu kaç kalori? 1 bardak taze sıkılmış portakal suyunda ne kadar şeker var?

Google News

Portakal suyu içmek, portakal tüketmenin en yaygın yöntemlerindendir. Portakal suyu genellikle kahvaltılarda ve ara öğünlerde tercih edilir. Portakal suyu doğal şeker içermesine rağmen vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin muhtevasıyla sağlık için de oldukça faydalıdır. Portakal suyu ile ilgili merak edilen hususlardan biri kalorisi ve kilo aldırıp aldırmadığıdır. Makalemizde bu konuda uzman görüşlerine yer verdik.

1 bardak portakal suyu 112 kalori içeriyor. Portakal suyu lifli yapısıyla tok tutuyor, acıkmayı geciktirip zayıflamayı destekliyor.
1 bardak portakal suyu 112 kalori içeriyor. Portakal suyu lifli yapısıyla tok tutuyor, acıkmayı geciktirip zayıflamayı destekliyor.

Portakal suyu, portakalın sıkılmasıyla elde edilen, bol miktarda C vitamini, potasyum ve folat kaynağı bir besin. Diyetisyen Tuğba Yaprak tugbayaprak web sitesinde  düzenli portakal suyu tüketiminin kilo vermeye yardımcı olduğunu, sindirimi desteklediğini, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, kanseri önlediğini, kansızlığa iyi geldiğini söylüyor. Peki bu kadar faydalı olan portakal suyu kaç kalori?

1 BARDAK EV YAPIMI TAZE SIKILIMIŞ PORTAKAL SUYU KAÇ KALORİ?

nutritionix.com’da 1 bardak portakal suyunun 112 kalori olduğu yazıyor. Bir bardak portakal suyunun kalorisinin %90'ı karbonhidrattan gelir. Kalorilerin geri kalanı %4 yağ ve %6 proteinden oluşur. Portakal suyundan aldığınız kaloriyi yakmak için yarım saat yürüyüş yapmalı, 11 dakika koşmalı yahut 15 dakika bisiklet sürmeli.

PORTAKAL SUYU KİLO ALDIRIR MI?

Portakal suyu makul miktarlarda tüketildiğinde kilo aldırmaz. Cambridge Üniversitesi’nde yer alan çalışmada %100 portakal suyunun günlük olarak tüketilmesinin kilo aldırmadığı ispatlandı. 4 ila 12 hafta boyunca süren araştırmada günde 250-500 ml portakal suyu tüketiminin kilo alımında istatistiksel olarak anlamlı bir değişikliğe neden olmadığı görüldü.

Nutrition Research’de 2011 Eylül ayında yer alan makalede yaşları 2 ila 18 arasında değişen 7.000'den fazla çocuk üzerinde yapılan araştırmada, %100 portakal suyu tüketiminin beslenme kalitesini yükselttiği, portakal suyu içen ve içmeyenler arasında kilo veya vücut kitle indeksi açısından herhangi bir fark olmadığı, portakal suyunun çocuklarda aşırı kilo veya obezite riskini artırmadığı görüldü. Bu nedenle sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak çocuklarda makul miktarda %100 portakal suyu tüketimi teşvik edilmelidir.

PORTAKAL SUYU ZAYIFLATIR MI?

food.ndtv.com’da portakal suyunun zayıflatıp zayıflatmadığı ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Portakal suyunun kalorisi çok düşüktür, neredeyse hiç yağ içermez, tokluk hissi verir, kilo vermeye yardımcı olur. Bununla birlikte, beslenme uzmanları portakalın suyu yerine portakal yemeyi tavsiye ediyor.”

medicinenet.com'da portakal suyunun zayıflamakta etkisi hakkında şunlar yazıyor: “Taze sıkılmış portakal suyu lif, antioksidan ve posa açısından zengindir. Portakal suyundaki lif, daha uzun süre tok durmanızı sağlar, acıkmayı önler, böylece kilo vermeye ve kilonuzu kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Bir çalışmada, %100 portakal suyunun makul miktarda tüketiminin yetişkinlerde obezite riskini %21 oranında azaltabileceği görülmüştür.

Portakal suyu kaç kalori? 1 bardak taze sıkılmış portakal suyunda ne kadar şeker var?

DİYETTE PORTAKAL SUYU İÇİLİR Mİ?

Diyetisyen Tuğçe Sert diyette portakal mı yoksa portakal suyu mu tercih edilmeli sorusuna “Bir bardak portakal suyu iki üç meyvenin kalorisini içeriyor, portakaldan daha az lif içerdiğinden daha çabuk acıktırıyor bu nedenle diyet yaparken portakal suyu içmek yerine portakal yemek daha faydalıdır. “ ifadesinde bulundu.

1 BARDAK PORTAKAL SUYUNDA NE KADAR ŞEKER VAR?

The United States Department of Agriculture (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı) 1 bardak portakal suyunun 20 gr. şeker içerdiğini söylüyor.

PORTAKAL SUYU BESİN DEĞERİ NEDİR?

1 bardak portakal suyu 110 kalori, 2 gr protein, 27 gr karbonhidrat ve 0 gr yağ içeriyor. Portakal suyu ayrıca mükemmel bir C vitamini ve potasyum kaynağıdır. USDA’da 1 bardak portakal suyunun besin değeri şöyle geçiyor:

  • Kalori: 110
  • Yağ: 0 gr.
  • Sodyum: 9.6 mg
  • Karbonhidrat: 27 gr.
  • Lif: 1gr.
  • Şeker: 20gr.
  • Protein:  2gr.
  • C Vitamini: 60mg
  • Potasyum: 496mg

Kaynak : nutritionix.com, Cambridge Üniversitesi, Nutrition Research, food.ndtv.com, medicinenet.com, USDA
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.