28 Ocak 2020, Salı 16:31

Saç Ektirmenin Saç Ekiminin Zararları Nelerdir?

Saç Ektirmenin Saç Ekiminin Zararları Nelerdir?

Saç Ekiminin Zararları Nelerdir, Ekilen Saç Dökülür mü?
Saç ekimi yaptıracakların en çok merak ettiği sorulardan biri de saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülür mü, saç ektirmenin komplikasyonları, yan etkileri nelerdir sorusudur? Makalemizde bu hususta gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Saçlar Dökülür mü?

Saç ekimi uygulamaları sırasında ekilen saçlar, oldukça dayanıklı ve kalıcıdır. Uygulamanın ardından tedavi süreci başlatılır. Bu sürecin sonunda, saç ekimi yaptıran kişinin yeniden bu problemi yaşayıp yaşamayacağına dair kaygılanmasına gerek olmaz. Çünkü operasyon sırasında kişinin sağlıklı şekilde uzayan, dökülme sorunu görülmeyen ve canlı olan saç telleri nakledilir. Bu saçlar genellikle iki kulağın ortasında bulunan ve ense kısmının üstünde yer alan tellerden seçilir. Böylece saç ekimi operasyonu ile nakledilen saçlarda dökülme problemi yaşanmaz. Ancak uygulama sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Hekiminizin önerileri ve yönlendirmelerini uygulayarak kalıcı saçlara kavuşabilirsiniz.

Son sözümüz bu konuda şudur; Uygulama yapıldıktan sonra saç köklerinin iyileşmesi için biraz zamana ihtiyacı olur. Bu sürecin ardından dökülmeler başlar. Ancak beklenen bir durum olduğu için endişelenmenize gerek olmaz. Saç dökülmesi bir süre sonra kendi kendine duracaktır. Saçların sağlıklı şekilde uzaması için önemli olan kısım kıl kökleridir. DÖkülmeler görülse bile saç kökleri canlı kalacağı için yeniden saç teli oluşumu izlenir. Günümüzde yapılan saç ektirme uygulamaları sırasında en çok kaygı duyulan konu, işlem sonrasında yaşanan saç dökülmeleridir.

Saç Ekimi Komplikasyonları Yan Etkileri Nelerdir?

  1. Saç ekimi uygulaması sonrasında ağrı şikayeti görülebilir. Ancak hekiminizin önerdiği ağrı kesici ilaçları kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
  2. Uygulama bölgesinde ödem oluşması beklenen yan etkiler arasındadır. Şişlik zaman içerisinde kendiliğinden dağılacaktır.
  3. İşlemin yapıldığı alanlarda kanamalar meydana gelebilir. Özellikle işlem sonrasında bölgeye dokunmak ya da kaşımak gibi eylemler kanamaya yol açacaktır. Ancak kanamalar enfeksiyon oluşumuna neden olabileceği için bölgeye dokunulmaması tavsiye edilir.
  4. Saç ekimi işleminin uygulandığı kısımlarda pembeleşme görülür. Bu renk değişimi 2 ila 8 hafta arasında kendiliğinden geçecektir.
  5. Saç ektirme işlemi sonrasında alerjik reaksiyon görülebilir. Kaşıntı ise bu reaksiyonların en sık karşılaşılan sorundur. Fakat tamamen geçici bir problem olan kaşıntı hissi, zaman içerisinde azalarak kendiliğinden kaybolacaktır.
  6. Saç nakli yaptırmadan önce, tercih ettiğiniz doktorun ne kadar tecrübeli olduğunu araştırmalısınız. Eğer hekiminiz yeterli tecrübeye sahipse, saç ekimi sonrasında görülmesi mümkün olan komplikasyon riski en az seviyeye düşecektir. Bu nedenle işlemi yaptırmadan önce doktorun uzmanlığı ve yeterliliği detaylı şekilde öğrenilmelidir.
  7. Saç ekimi sonrasında görülen yan etkilerden biri de kist oluşumudur. İşlem yapıldıktan 2 ay sonrasında ortaya çıkabilir. Ancak birkaç hafta geçtikten sonra kendi kendine kaybolacaktır. Kistler genellikle toplu iğnenin ucu ya da bir leblebi boyutunda görülür. Çoğu zaman bölgede oluşan apse ya da sivilce şeklinde yorumlanır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT