10 Ağustos 2022, Çarşamba 03:06

Saç Köklerini Ve Saç Diplerini Güçlendirmek İçin Doğal Yöntemler

Saç Köklerini Ve Saç Diplerini Güçlendirmek İçin Doğal Yöntemler

Bu makalemizde saç kökleri ve saç diplerini güçlendirmek için güzellik uzmanlarının önerilerine yer verdik.

Sağlıksız beslenme, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar, hormonal değişiklikler, sık sık saç bakım ürünlerinin kullanımı, bazı ilaçların yan etkileri gibi nedenlerden,saç kökleri ve dipleri zamanla zayıflar ve güçsüzleşir. Saç diplerinin zayıflamasıyla birlikte saç dökülmesi, kafa derisi sorunları, saçlarda kırılma gibi çeşitli saç problemleri ortaya çıkar. Bu makalemizde saç kökleri ve saç diplerini güçlendirmek için güzellik uzmanlarının önerilerine yer verdik.

Demir, saç köklerine oksijen taşıyan bir mineraldir. Yetersiz oksijen alımı ise saç foliküllerini zayıflatabilir. Koyu yeşil renk sebzeler, fasulye grubu, baklagiller, yağsız kırmızı et gibi demir içeren gıdalar tüketmek yahut demir takviye hapıalmak, saç diplerinin ve köklerinin güçlendirilmesinde önemli rol oynayacaktır.

Saçların sık yıkanması saçları güçsüzleştirir, kurutur ve dökülmesini kolaylaştırır. Saçı her yıkayışta saç diplerinde saçı koruyan tabaka ortadan kalkar ve saç dipleri yağ kaybeder. Haftada 1-2 kezden fazla saçın yıkanması saçların zamanla yıpranmasına neden olabilir.

Saç köklerini ve diplerini güçlendirmek için, saçlara doğal bitkisel yağ uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı, badem yağı, Hint yağı saçları ve saç köklerini besleyip güçlendiren yağların başında gelir.

(Ne kadar çok şampuan kullanırsam o kadar çok saçım temizlenir) gibi düşünmek oldukça yanlış bir kanıdır. Sık şampuan kullanmak, saç köklerinin yağ ve nem dengesini bozup saç diplerini güçsüzleştirir.

Saç kurutma makineleri, saç düzleştiriciler, fönler, maşalar, tüm bu saç şekillendirme cihazlarının sık kullanılması zamanla saçların ve saç köklerinin yıpranmasına neden olur. Bu cihazları nadir olarak kullanmalı, kullanmadan önce de saça saç bakım ürünü uygulamalıdır.

Saç köklerini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Et, süt,yumurta gibi proteinli yiyecekler, badem, ceviz, fındık, fıstık gibi omega 3 yağ asitleri içeren besinler sofranızdan eksik olmamalıdır.

Saçınız için kullanacağınız ürünleri özenle seçmelisiniz. Taçlar, metal saç tokaları, saç firketeleri, saç bantları, kancalı saç tokaları gibi saç aksesuarlarını kullanmak,saçların çekilmesine neden olup zamanla saç köklerini zayıflatır ve saç diplerinin yıpranmasına neden olur.

Sık sık saç boyası ve saç bakım ürünleri kullanmak da saç diplerine zararlı uygulamalardır. Saç boyalarında ve saç bakım ürünlerinde mümkün mertebe bitkisel ve doğal olanları tercih etmelidir.

Güzellik Uzmanı Nurcan Arslan, saç köklerini güçlendirmek için biberiye yağı, civan perçemi yağı, jajoba yağı, Hindistan cevizi yağı, limon yağı, çuha çiçeği yağı, maydanoz yağı ve şeftali yağı gibi birçok bitkisel yağın mevcut olduğunu, bu yağlardan limon, maydanoz ve biberiye yağının saf zeytinyağı ya da susam yağı ile karıştırılabileceğini bildiriyor. Bu karışımı hazırlarken her bir yağdan birer damla kullanmanız yeterli olacaktır. Saç diplerini güçlendirmek için bu karışımlar saç diplerine haftada bir kez uygulanıp başa bone geçirilir ve 20-25 dk sonra saç yıkanılır.

Yoğurdun Saça Faydaları Ve Yoğurtla Saç Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Yasemin Yağı Saça Faydaları Ve Yasemin Yağının Saç İçin Kullanımı Tıklayınız

Avokadonun Saça Faydaları Ve Avokadolu Saç Maskesi İçin Tıklayınız

Elma Sirkesinin Saça Faydaları Ve Elma Sirkesi İle Saç Maskesi Tıklayınız

Barcelino Saç Bakım Yağı Nedir, Fiyatı Ne Kadar, Nasıl Kullanılır? Tıklayınız

Yumurta Sarısının Saça Faydaları Ve Yumurta Sarısı Saç Maske Tarifi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

5 Yorum

 1. nazlı

  ben size titanyumlu keratini öneririm arkadaşlar çünkü ben kullandım ve çok memnun kladım gerçekten çok işe yarıyor ince saçları güçlendiriyor sağlıklı yapıp onarıyor kullanın bence :))

 2. Misafir

  güzel güzel

 3. Truth

  Neye inanmıyorum biliyon mu. Saç dökülmesine neden olan etkenlerin yerden toplanan taşların denize sektirmek için atılırcasına sıralanması ve doğruluğunun kanıtlarının sanki herkes tarafından biliniyormuş gibi doğruluğuna inandırılmasıdır. Doğru yada yanlış demiyorum ama hiçbir bilimsel kanıtlarınız olmadan koca karı masallarıyla hiçbir yere varamadığımız...

 4. Siyah inci

  Defne yağı saç Kaş kirpik hatta cilt bakımı göz hariç tüm vücudunuzda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 5. CEREN

  Papatalı şampuanını ve aloe veralı saç bakım maskesini kullanıyorum. Harika ürünler diyebilirim.

 
 
KAPAT