2021-12-15 00:20:40 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:24

Saç spreyi kullananlar dikkat! Saç spreylerinin tecrübeyle sabit 5 zararı

Saç spreyleri saçları şekillendirmek ve uzun süre şeklini korumak amacıyla kullanılan kozmetik bir üründür. Saç şekillerinin gün boyu bozulmadan sabit kalmasını isteyen birçok kişi saç spreyi kullanmaktadır. Saç spreyleri her ne kadar saçları uzun süre hacimli ve bakımlı gösterse de çok sık kullanılması bazı olumsuz sonuçlara neden olabilir, saçlara zarar verebilir...

Saç spreyi kullananlar dikkat! Saç spreylerinin tecrübeyle sabit 5 zararı

Saç spreylerinin çok sık ve uzun dönem kullanılması saçları kırabilir, dökebilir hatta kanser riskini artırabilir. Çünkü bu spreylerin içerisinde çeşitli kimyasal maddeler bulunur ve bu kimsayallara uzun süre maruz kalan saç zamanla yıpranır ve matlaşır. Ayrıca saç spreylerinde bulunan alkol saç diplerine ve saç derisine zarar verebilir.

SAÇ SPREYİ SAÇA ZARAR VERİR Mİ?

Saç spreylerinin devamlı, gün aşırı kullanılması saç derisini ve saçı kurutabilir, matlaştırabilir, saçta kepek oluşumuna neden olabilir. Saç spreylerinin belli başlı zararları şöyledir:

SAÇLARI DÖKEBİLİR

Saç spreylerinin uzun süre çok sık kullanılması saçları yıpratır ve zamanla dökülme problemine yol açar. Saç spreyinden vazgeçemiyorsanız ve gün sonunda saçlarınızdan arındırmıyorsanız zaman içerisinde saçlarınızda dökülme sorunu yaşayabilirsiniz Çünkü bu spreylerdeki kimyasallar saçta uzun süre kalırsa saçlar zamanla kurur ve kırılmaya başlar. Ek olarak saç diplerine temas edecek saç spreyi saçı dökülmelere karşı yatkın hale getirir.

Tüm bu sebeplerden ötürü saç spreyi kullandığınız günün sonunda saçınızdaki spreyi arıtmak için  mutlaka saçlarınızı yıkamalısınız. Aksi taktirde saç spreyi saç köklerine zarar verip saçların dökülmesine yol açacaktır.

Ek olarak saç spreyini saç diplerinden uzağa yalnızca saçlarınıza sıkmalısınız. Bu sayede saç dipleri spreyin kötü etkilerinden etkilenmez ve saç dökülme ihtimali çok daha azalır.

SAÇTA KEPEK YAPABİLİR

Saç spreyi kullanımı saç diplerinde kepeklenmeye sebep olabilir. Normalde kepek, saç derisinde ölü cilt hücrelerinin birikmesidir. Saç spreyi veya saç jölesi gibi saç şekillendirici ürünler saç derisini tahriş edip kepek oluşumuna yol açabilir.

KANSERİ TETİKLEYEBİLİR

Saç diplerine sürekli ve sık sık uygulanan saç spreyi saç derisinin kimyasal maruziyetine sebep olmaktadır. Birçok saç spreyi markasında bulunan polivinilpirrolidin polimerleri saça zarar verir. Bu tür kimyasalların çok sık kullanılması kansere yakalanmakta rol oynayabilir.

SAÇLARI KIRABİLİR

Saç spreyleri çeşitli kimyasallar içerdiği için çok sık kullanımda uzun vadede saç kırıklarına yol açabilir. Bu sorun yalnızca ince telli saçlarda değil kalın telli, düz ya da kıvırcık dahil her türlü saçta görülebilir.

Saç spreyleri saçları sertleştirir ve bu sertleşmeye bağlı olarak saçta kırılmalar görülür. Dolayısıyla uzmanlar bu tür saç şekillendiricilerin sık ve uzun zaman kullanılmasını önermemektedir.

Mavi Kadın