2022-02-02 13:05:21 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:38

Saçlarda kepeğin 20 farklı nedeni ve kepeğe evde 4 farklı doğal çözüm

Kepek, saç derisinde pul pul dökülme, kaşıntı ve saç dökülmesi gibi belirtilere neden olan bir saç problemidir. Kepeğe çinko eksikliği, kafa derisinde mantar, sedef, egzama,  gibi cilt hastalıkları, genetik yatkınlık ve çevresel faktörler neden olabilir. Saç kepeğini yok etmek için Cildiye doktoruna tedavi olabilir, aşağıda bildireceğimiz elma sirkesi, çay ağacı yağı… gibi doğal yöntemlerle kepeğe çözüm bulabilirsiniz.

Saçlarda kepeğin 20 farklı nedeni ve kepeğe evde 4 farklı doğal çözüm

Seboreik dermatit olarak da bilinen kepek; saç derisi kuruluğu, kafa derisinde bakteri ve mantarların çoğalması, stres gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Saç kepeği saç derisinde kaşıntı ve beyaz, yağlı pul şeklinde döküntüler olarak belirti veren, saçlarda kirli bir görüntüye yol açabilir.

SAÇLARDA KEPEK NEDEN OLUR?

 1. Genetik. Üst kuşaklarda; annenizde, babanızda ve daha üst kuşaklarda kepek sorunu varsa siz de risk altındasınız.
 2. Çinko eksikliği. Çinko vücudumuzun birçok fonksiyonunda rol oynayan önemli bir mineraldir. Bu mineral eksikliği saçlarda kepek, kuruluk, mat ve cansız görünüm dahil olmak üzere bir takım fiziksel semptomlara neden olabilir.
 3. Şampuanların yan etkisi. (Bazı şampuanlar saçınızda kepeklenme yapabilir. Saç şampuanını değiştirip sülfatsız, parapensiz ve tuzsuz bir şampuan deneyebilirsiniz)

 1. Saç derisinin kuru olması.
 2. Sık jöle ve saç bakım ürünü kullanımı.
 3. Saç derisinde sedef, egzama.
 4. Saçların uzun süre yıkanmaması.
 5. Saçları çok sıcak suyla yıkama alışkanlığı.
 6. Stres ve depresyon.
 7. Şapka kullanma alışkanlığı.
 8. Hormon bozukluğu.
 9. Saçların sık boyanması yahut saça sık sık bakım uygulanması. (Bu durum saç derisinin pH dengesini bozabilir)
 10. Yaşlanma.

 1. Kötü beslenme alışkanlığı.
 2. Vitamin ve mineral eksikliği.
 3. Saç spreyleri, köpükleri, jeller gibi saç derisine temas eden bakım ürünlerinin sık kullanımı.
 4. Saç derisinde mantar hastalığı.
 5. Havanın çok sıcak yahut çok soğuk olması.
 6. Ergenlik, hamilelik, stres, menopoz gibi nedenlerden dolayı hormonlarda değişim.

SAÇ KEPEĞİ NASIL GEÇER?

Saç kepeğinin geçmesi için Cildiye doktoruna gitmelidir. Doktorun vereceği kepek şampuanını düzenli olarak kullanmalıdır. Ayrıca aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemler de saç kepeğini yok edebilir.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi saç kepeğini yok eden en etkili doğal çözümlerdendir. Saç derisinin pH dengesini tekrar kazandırır, böylece saç derisinde mantarların çoğalmasını önler. Aynı zamanda doğal bir saç temizleyici olarak da çalışır, tıkanmış gözeneklerin ve saç derisinin temizlenmesine yardımcı olur. Bir bardağa 2 yemek kaşığı su ve 2 yemek kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın. İçerisine 15-20 damla çay ağacı yağını karıştırın. Saç derinize uygulayın ve masaj yapın. Yarım saat sonra saçlarınızı yıkayın. Bu doğal tedaviyi haftada iki veya üç kez uygulayın.

ÇAY AĞACI

Çay ağacı yağı, antimikrobiyal içeriği ile kepek gibi kafa derisi enfeksiyonlarına yol açan mantar türlerine karşı çok etkilidir.

 1. Birkaç damla çay ağacı yağını 1-2 yemek kaşığı hindistancevizi veya zeytinyağı ile karıştırın ve bu yağ karışımını saç saç derinize masaj yapmak için kullanın.
 2. Ayrıca, doktorun verdiği kepek şampuanına ve saç kremlerinize yukarıdaki yağ karışımından biraz ekleyebilirsiniz.

ALOE VERA JEL

Aloe vera jel de kepeğe doğal çözüm olabilir. Aloe vera jeli yaygın olarak kepek belirtileri olan pullanma, kaşıntı ve kuruluk gibi cilt iltihabı semptomlarını tedavi etmek için kullanılır .

 1. Taze kesilmiş aloe vera yaprağından jeli çıkarın, saç derinize hafifçe masaj yapın ve saçınızın her yerine uygulayın. Kurumasını bekleyin ve ardından yıkayın.
 2. Ayrıca hem aloe jeli hem de balın iyileştirici özelliğini saç ve saç derisi maskesi şeklinde birleştirebilirsiniz. 4 yemek kaşığı aloe jeli ile 2 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırarak macun haline getirin. Saç derisine uygulayın. 1-2 saat bekleyip saçlarınızı yıkayın.

KARBONAT

Karbonat peeling özelliği sayesinde saçlarda birikmiş olan ölü deri hücrelerden kurtulmaya yardımcı olur ve saç derisindeki fazla yağı emer. Ayrıca kafa derisindeki pH seviyelerinin dengelenmesini sağlar ve kepeğe neden olan mantarların çoğalmasını engelleyebilir.

 1. Saçınızı ıslatın ve bir avuç karbonatı saç derinize sürün.
 2. 15-20 dk. sonra saçınızı ılık suyla iyice durulayın.
 3. Birkaç hafta boyunca haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Not: Bu tedaviden sonra saçınızı şampuanlamayın.

Saçlardaki kepeği yok eden en etkili 10 şampuan markası Tıklayınız

Mavi Kadın