20 Mayıs 2022, Cuma 06:52

Sakalda Saçkıran Kendiliğinden Geçer mi? Bitkisel Tedavisi Sarımsak

Sakalda Saçkıran Kendiliğinden Geçer mi? Bitkisel Tedavisi Sarımsak

Sakal kıran, bir tür kıl dökme hastalığıdır ve sakal bölgesinde kılsız bölgeler oluşumuna neden olur. Bu sorun kendisini, sakallarda kılsız bölgeler meydana getirerek gösterir. Bazı durumlarda, kıl dökülmüş alanlarda yanma hissi de hissedilebilmektedir.

Sakal Kıran Nedenleri Nelerdir?

Bu sorunun oluşma nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Fakat, yapılan bazı araştırmalara göre, bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar bu sorunun kaynağı olabileceği belirlenmiştir. Ailesinde bu sorunu yaşayan insanların birçoğunda bu sorun yaşandığı gözlenmiştir. Bilim adamlarının düşüncesine göre bu soruna neden olan bir sebep vücudun ürettiği belirli tipte antikorlardır. Üretilen antikorlar, belli bir bölgede toplanıp, kıl hücrelerine ve foliküllerine saldırarak, kıl kaybına yol açmaktadır. Bazen stres, depresyon ve çevresel değişiklikler de bu sorunun oluşumuna katkı sağlayabilmektedir.

Sakal Kıranın Nedenlerinden Bazıları :

 1. Demir ve protein eksikliği nedeniyle, beslenme düzensizliği de bu soruna sebep olabilir.
 2. Depresyon, stres üzüntü
 3. Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak
 4. Radyasyon terapisi, kemoterapi gibi tedavi yöntemleri yaşayanlarda da kıl dökülmesi görülebilir fakat tedavi bittiğinde kıllar geri çıkacaktır.
 5. Deri veremi veya şeker hastalığı gibi durumlar
 6. Hem zihinsel hem de duygusal stres de bu soruna neden olabilir
 7. Eklem iltihabı, kalp sorunları, gut hastalığına karşı ilaçların kullanımı ve yüksek kan basıncı da kıl dökülmesine neden olabilir.
 8. Troid hastalıkları; Tiroid bezinin aşırı aktif olması ya da az aktif olması
 9. Bağırsak kurdu gibi enfeksiyonlar da kıl kaybına neden olabilir. Bu kurtlardan kurtulmak için hemen bir tedavi yöntemi uygulamak gerekir.

Sakal Kıran Tedavi Yöntemleri;

Çoğu insan bu kıl çıkmayan bölgeleri ilk başlarda önemsememektedir. Fakat bu durumu ancak daha da kötüleştirir ve bu alanlar daha da büyür ve yayılırlar. Bu sorunun hızlı çözümü için erken teşhis ve müdahale oldukça önemlidir. Sakal kıran için uygulanan tedavi yolları şunlardır;

İlaçlar

Aşağıda bu soruna karşı etkili olan ilaçları açıklayacağız fakat bu ilaçlar doktor kontrolünden sonra kullanılmalıdır.

Minoksidil

 %5 Minoksidil ilacın işe yaradığını gözlemlemiştir. Bu ilaç sıvı formunda bulunur ve kılların döküldüğü yerlere günde 2 defa sürülür. Bu ilaç kılların tekrar çıkmasını sağlar ve daha sonra kıl dökülmelerini engeller. Bu ilaç bazı insanlarda ciltte tahrişe neden olabilir.

Kortikosteroidler (Kortizonlar)

Bu yöntem Cildiye doktoru tarafından kıl kaybının yaşandığı cilde kortikosteroidler enjekte edilir. Enjeksiyonlar ayda bir yapılır ve dökülen kılları geri çıkartır. Bazı aşırı vakalarda, dermatologlar enjeksiyonların yanı sıra bu ilacın haplarını da kullandırabilirler. Ayrıca kortikosteroidler içeren merhemler de bulunmaktadır fakat bunlar, enjeksiyonlar kadar etkili değildir.

Anthralin (Drithocreme)

Bu, sentetik ve tar formunda bulunan bir krem ya da merhemdir. Bu krem veya merhem, ciltteki kılsız bölgelere sürülür ve yeni kıl çıkmasını sağlar. Bu krem, ciltte tahrişe neden olabilir, bu sebeple uygun miktarda kullanılmalıdır. Eğer düzenli olarak uygulanırsa, işe yarayacaktır.

Sakal Kıran Bitkisel Tedavi Yolları

Bazı doğal yöntemler sakal bölgesinde yeni kıl çıkmasını destekleyebilir. İlk olarak diyetinize ve sağlıklı yaşam tarzı yaşamaya özen göstermelisiniz. Protein ve demir içeren gıdalar bol miktarda tüketilmelidir. Sakal kıran olmuş bölgeye soğan suyu sürmekte, yeni kıl çıkmasını destekleyebilir. Aloe vera jel, sakal bölgesinde kıl çıkmasını destekler. Kekik, lavanta ve biberiye yağı karışımını, kılsız bölgelere sürerseniz, yeni kıl çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Soğan Suyu

Soğan suyu sakal kıran olan bölgede kıl çıkmasına yardımcı olur. İlk defa soğan suyu sürecekseniz, ince bir tabaka halinde sürmeli ve tahriş oluşup oluşmayacağını kontrol etmelisiniz. Eğer tahriş gözlenmezse soğan suyu günde 2 defa sürülebilir. Yaklaşık olarak 2 hafta sonra yeni kıl çıkması gözlenecektir.

Yağ İle Masaj

Masaj, kan dolaşımını hızlandırır, kasları ve zihni rahatlatır. Bu da stresi azaltarak, yeni kılların çıkmasını sağlar.

 1. Badem, susam, cocoba ve lavanta yağlarının karışımı ile bölgeye masaj yapmak, kıl foliküllerini güçlendirir, cildi nemlendirir ve kıl uzama hızını arttırır. Lavanta yağı kıl dökülmesini engeller ve yeni yılların çıkmasını sağlar.
 2. Neem yağı ile hintyağını veya hinditan cevizi yağını karıştırarak da masaj yapabilirsiniz.

Oksijenli Su

Sakal kıran olan bölgeye sabah-öğle-akşam üç kere oksijenli su (hidrojen peroksit) sürerseniz bir kaç gün içerisinde düzelecektir.

Aloe Vera

Aloe vera, kan dolaşımını hızlandırır ve kol foliküllerinin aktivitesini arttırır. Sakal kıranın ilk aşamalarında aloe vera ile tedavi etmek oldukça etkilidir. Aloe vera yaprağını kesip içinden jelini çıkarın bu jeli, bir pamuk yardımıyla, sakal kıran olan bölgelere eşit olarak sürülür. 15-20 dakika bekledikten sonra bir tabaka daha sürmek önerilir ve bu şekilde tedaviye en az 2-3 ay devam edilir.

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizini, su ile öğüterek veya sütü almak için sıkarak elde edilir. Daha sonra, sağlıklı kıl çıkmasını sağlamak için bu süt, sakal kıran olan bölgelere sürülür. Bu süt, günde 2 defa uygulanabilir.

Biotin Sakal Çıkarır mı? Tıklayınız

Sakal Çıkarma Yöntemleri İçin Tıklayınız 

Sakal Uzatma, Gürleştirme Ve Sakal Çıkması İçin Uzman Önerileri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

5 Yorum

 1. Uğurhan bakir

  Bende mercimek büyüklüğünde hepsi aynı boyutta aynı şekilde sakal kıran çıkıyor temmuz ayından beri uğraşıyorum. Dermotologa gittim sakal kıran olduğuna. Eminmisin diyor hormonlu ine tedavisi gördüm. Berbere sarimsakli jilet vurdurdum eczane yapımı asit kullanıyorum geçmiyor lütfen yardım edin onerebileceginiz biseyler varsa ismim Uğurhan bakır faceden ulasabilirsiniz Instagram ugurhancan17 teşekkür ediyorum

 2. Hasan

  Arkadaslar ne yaptiysam olmadi ama en sonunda basardim ! Aloe vera kullandim haftada 3 yada dirt deva banyodan sonra dokulen yerlere surdum ve sukur ler olsun sakallarim cikmaya basladi ! Once beyaz cikti simdi siyah cikti ! Isyeyene resimleri yollayabilirim ! Exelans2015@yandex.ru isteyen mail atabilir resimleri yollayabilirim !!!

 3. Hasan

  Arkadaslar ne yaptiysam olmadi ama en sonunda basardim ! Aloe vera kullandim haftada 3 yada dirt deva banyodan sonra dokulen yerlere surdum ve sukur ler olsun sakallarim cikmaya basladi ! Once beyaz cikti simdi siyah cikti ! Isyeyene resimleri yollayabilirim !

 4. Misafir

  Sakalım önce sararıyor sonra dökülüyor

 5. faruk

  arkadaşlar merhaba
  yaklaşık 3 yıldır sakalkıran sıkıntısı çekiyordum. sakalımın sol tarafında 1 tırnak boyu çıkıp yüzümün 3/2 sine yayıldı. 2 yıl sonunda sakaldan saça sıçradı.saçımın farklı bölgelerinde dökülmüler oldu. 3 farklı hastane 5 farklı doktor gezdim. kortizonlu iğneler, doktorların verdiği içerisinde alkol içeren cildi yakıcı tahriş edici karışımlar, kuaförün sakalkıranlı bölgeye jiletle kazıyıp uyguladığı yakıcı karışım, kocakarı ilaçları, sarımsak, tuzlu sarımsak.... ismini unuttuğum daha nice nece karışımlar. yani internette gördüğüm bana söylenen hemen hemen herşeyi denedim geçmedi. Erzincan Devlet Hastanesinde görev yapan DR. Mustafa YAZICI hocam sağolsun. 3 yıldır bu durumun devam ettiğini giderek yayıldığını daha önce gittiğim doktorların verdiği karışımların işe yaramadığını söylediğimde "sakalkıranın şu ilacı verirsem geçer diyebileceğim bir çaresi yok.Tek sebebinin bilim insanlarının stres olarak açıkladığı bir rahatsızlık. Seni çok iyi anlıyorum kafaya takıyorsun ama rahat ol bi şekilde geçecek. kendini rahatlat diyerek ismini söyleyeceğim şu ilaçları verdi ve 1.5 ay sonunda dediği gibi önce sarıtüyler çıktı ve devamında sertleşerek sakalkıran bölgeleri kapandı. hocama minnettarım gerçekten. özellikle yazmak istedim belki bünyeden bünyeye fark ediyor ama. bende 3 yıl sonunda bu ilaç %100 etkili oldu. İlaçlar "5 adet Dipromed 5mg+ 2mg/ml, (kortizon içerikli iğne 5 ad 10 gün aralıklar ile kalçadan vurulmamı istedi) ve iki tanede losyon verdi günde 1 kez sakalkıran bölgesine uygulamamı söyledi. ilaçlar Androvium %2 topikal çözelti, betasalic losyon 50ml. bana faydası oldu inşaallah sizlerede olur.Bide rahat olun hayat kafaya takmayacak kadar kısa ve yalan...

 
 
KAPAT