17 Ekim 2021, Pazar 05:33

Sirke, Karbonat, Tuz İle Diş Beyazlatma, Sirke Diş Beyazlatır mı?

Sirke, Karbonat, Tuz İle Diş Beyazlatma, Sirke Diş Beyazlatır mı?

Evde diş beyazlatmak için kullanılan sayısız yöntem vardır. Yıllardır, tüketilen kahve alkol ve tütün gibi ürünlerin kullanımı dişleri sarartmaktadır. Dişleri beyazlatmanın etkili bir yolu ise elma sirkesidir. Bu makalemizde evde elma sirkesiyle dişlerimizi nasıl beyazlatabileceğimizi açıklayacağız.

Dişlerinizin sarılığından dolayı utanıyorsanız, elma sirkesi imdadınıza koşuyor. Elma sirkesi, dişinize doğal inci beyazlığı parlaklığını geri kazandırmanın ucuz ve basit bir yoludur. Elma sirkesi lekeleri çıkarmaya ve ağız ve diş etlerinizdeki bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

Kahve, tütün ve diğer faktörler dişlerin sararmasına ve lekelenmesine sebep olur. Yapmanız gereken ise her zaman ağzınızı elma sirkesi ile gargara yapıp ardından dişleri fırçalamak. Elma sirkesinde bulunan asidik özellikler dişlerdeki sarı lekeleri azaltıp, ağızdaki bakterileri öldürerek ağız sağlığını korur.

Elma Sirkesinin Ağız İçin Faydaları

Güçlü bir temizleyicidir: Elma sirkesi, diş minesi rengini etkileyen sarartan bakterileri yok eden etkili bir temizlik görevi görür.

Doğal bir beyazlatıcıdır: Elma sirkesi,  dişteki pH değerini dengelemek ve parlak dişler elde etmek için beyazlatıcı görevi görür.

Pektin bakımından zengindir: Sirke, fermente elmalar ile yapılır ve bu nedenle pektin açısından çok zengindir. Pektin, ağzı temizlemek ve enfeksiyonlardan korumak için doğal bir antibakteriyel görevi gören bir bileşendir. Bununla birlikte, dişlerdeki gülüşünüzü etkileyebilecek tartar ve lekeleri giderir.

Sirke İle Diş Beyazlatma 1. Yöntem

 1. Yarım tatlı kaşığı elma sirkesi
 2. 1 bardak su

Malzemeleri karıştırın. Karışım hazır olduktan sonra dişlerinizi bu karışımla her gece fırçalayın. Ardından her zaman kullandığınız diş macunuyla dişlerinizi fırçalayın. Bu uygulamada önemli olan diş minesine zarar vermemek adına günde bir defadan fazla yapılmamasıdır. Aynı zamanda bu yöntem 15 günden fazla tekrar edilmemelidir. Dişleriniz beyazlayana kadar bunu haftada 2 kez uygulayın.

Sirke İle Diş Beyazlatma 2. Yöntem

Eğer dişlerinizi beyazlatmak için daha etkili bir yöntem arıyorsanız, sirke içine karbonat ekleyebilirsiniz. Bu yöntemle diş mineleriniz temizlenecek ve daha beyaz dişlere sahip olacaksınız. Çoğu diş macunu markası temizleyici ve bakteri karşıtı özellikleri sebebiyle karbonatı kullanmaktadırlar.

Malzemeler

 1. Yarım tatlı kaşığı elma sirkesi
 2. Yarım tatlı kaşığı karbonat

Malzemeleri macun kıvamı elde edene kadar karıştırın. Eğer çok katı gelirse birkaç damla suyla seyreltebilirsiniz. Karışımınız hazır olduğunda uyumadan önce dişlerinizi bu karışımla fırçalayın. Bir önceki anlattığımız yöntem gibi, bu yöntem de günde birden fazla ve 15 günden daha uzun yapılmamalıdır. Yoksa bu diş ve ağız sağlığına zarar verir. Ayrıca, fazla sirke veya fazla karbonat kullanmanın da  zararlı olabileceğini belirtmek isteriz. Çünkü her iki ürün de diş etlerine zarar verebilecek aşındırıcı özelliklere sahiptir.

Sirke İle Diş Beyazlatma 3. Yöntem

Zeytinyağı dişleri beyazlatmak için kullanılan en eski yöntemlerden biridir. E vitamini açısından zengin olması sayesinde ağızdaki bakterileri öldürür ve ağız kokusunu önler. Aynı zamanda diş taşlarını da ortadan kaldırır.

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 2. 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 3. Diş fırçası
 4. Hazırlama süresi: 5 dakika

Bu yöntem için malzemeleri karıştırın ve bu karışımla dişlerinizi fırçalayın. Aynı zamanda bu karışıma 2 yemek kaşığı su ekleyerek ağzınızı yıkamak için de kullanabilirsiniz.

Sirke İle Diş Beyazlatma 4. Yöntem

Limonda bulunan E vitamini dişleri beyazlatmaya yardımcı olur. İçindeki anti bakteriyel özellikleri sayesinde bakterileri öldürerek dişleri korur. Elma sirkesinin asidik etkisi sayesinde dişleri kirlerden arındırıp daha parlak yapar.

Malzemeler

 1. 2 yemek kaşığı elma sirkesi
 2. Çeyrek limonun suyu

Malzemeleri karıştırın ve diş fırçanıza bu karışımı alarak dişlerinizi fırçalayın. Yüksek asidik özelliği nedeniyle haftada sadece 1 kez kullanılması önerilir. Haftada yalnızca bir kez kullanın.

Sirke İle Diş Beyazlatma İçin 5. Yöntem

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı karbonat
 2. Yarım tatlı kaşığı elma sirkesi
 3. 1 tutam tuz

Malzemeleri karıştırın ve bu karışımla dişlerinizi fırçalayın. Ardından durulayın. Kalan karışımı ise dişlerinize sürüp 10-15 dakika bekletin ve ardından durulayın. Bu uygulamayı düzenli olarak uyguladığınız taktirde dişlerinizdeki beyazlamayı fark edeceksiniz.

Diş Lekeleri Nasıl Geçer Çıkar Giderilir?Diş Lekesi Temizleyici Doğal Çözümler Tıklayınız

Evde Karbonatla Diş Beyazlatma İçin 4 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Doğal Bitkisel Organik Diş Macunu Nasıl Yapılır? Uzmanlardan Tarifler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT