08 Temmuz 2020, Çarşamba 06:52

Squat Ne Demek Squad Zayıflatır Mı Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Squat Ne Demek Squad Zayıflatır Mı Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Squat Nedir, Nereleri Çalıştırır Kaç Kalori Yakar?

“Squat” aslında “çömelmek” anlamındadır. Basit bir tanımla, vücudu güçlendirmek ve özellikle bacak kaslarının çalışması için yapılan çömelip kalkma hareketine “squat” denir.

Squat vücut geliştirmek ve şekillendirmek için uğraşan herkesin vazgeçemediği hareketlerden biridir. Türkçeye “çömelme hareketi” olarak çevrilen bu hareket vücudun her bölgesinde kasları eş zamanlı olarak çalıştırmasıyla bütün spor eğitmenleri tarafından önerilir. Squat hem erkekler hem de kadınlar için oldukça faydalıdır. Kalori yakmayı hızlandırması sayesinde zayıflamaya katkı sağlar, vücudu sıkılaştırır ve toparlar, kasların ve kemiklerin güçlenmesinde etkilidir, duruş bozukluklarını düzeltir, selülitlerin yok edilmesini sağlar. Hızlı yağ yakma ve kas oranını artırmak için etkili olan squat, bir direnç egzersizidir. 1 ayda etkisini gösterir. Ortalama kiloya sahip biri 30 dakikalık squat egzersizi ile yaklaşık 230 kalori yakacaktır.

Squat Nasıl Yapılır?

Çok basit ama aynı zamanda hareket gerektiren bir egzersiz olan squatı belinde veya bacağında ciddi bir problem bulunmayan herkes rahatlıkla uygulayabilir. Hareket şu şekildedir:

 1. Bacaklar omuz hizasında açılır.
 2. Omurga dik tutulur.
 3. Sırtınızı düz tutarak omuzlar geriye doğru karın kaslarınızı gerginleştirin.
 4. Bel doğal kıvrımında kalarak düz tutmak için uğraşılmamalı.
 5. Dizler kırılarak çömelme pozisyonuna geçilir.
 6. Gücünüze göre kalça ve basenler yer paralel ya da inebildiğiniz kadar aşağıda olabilir.
 7. Topukların üzerine oturmadan ayak tabanlarınız yere düz bassın, ağırlığınızı topuklarınıza verin.
 8. Dizlerinizi kırın ve 3-5 saniye çömelmiş şekilde durun.
 9. Başladığınız pozisyona geri dönün ve 15 tekrardan oluşan setler şeklinde egzersizi tekrarlayın.

Squat Faydaları Nelerdir?

Kalçalarınızı Sıkılaştırır

Sıkı bir kalça için en etkili egzersiz squattır. Squat yaparken kalçayı sıkma ve bırakma hareketi kalçalarınızı sıkılaştırır, kaldırır ve yuvarlak bir görünüm vererek toparlar. Sarkık kalça görünümünü yok eder.

Kaslarınızı Kuvvetlendirir

Güçlü olması durumunda sakatlanmaları engellendiği gövde ve karın kaslarınızı kuvvetlendirir.

Selüliti Yok Eder

Squat düzenli yapıldığında selülit ihtimali sıfıra yakındır. Özellikle yaz mevsimine doğru selülitli görünümden bu egzersizle kaçınabilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yağ yakımında en etkili olan vücut geliştirme hareketidir. Squat, büyük kas kütlelerini harekete geçirerek nabzı hızlandırır ve yağ yakımınızı arttırarak kilo vermenize katkı sağlar.

Duruşunuzu Düzeltir

Duruş bozukluğunu gidererek kambur ve düşük omuzlu bir duruştan kaynaklanan bel ve boyun problemlerinin düzelmesini sağlar.

Hareket Kabiliyetini Artırır

Hareket kabiliyetini eklemlere hasar vermeden güçlendirir.

Basenlerinizi Toparlar

Kadınların ortak problemi olan iç basenlerin sıkılaşmasını ve toparlanmasını sağlar.

Yağ Yakmaya Yardımcı Olur

Yağ yakımına büyüme hormonunu çalıştırarak katkı sağlar. Egzersizlerinize 20 tekrar üzeri squat setlerini hgh tetikleyici olarak uygulayabilirsiniz.

Squat, vücuttaki yağ oranını azaltıp kas oranını artırır.

Bacak Kaslarını Güçlendirir

Squat bacak kaslarını en fazla çalıştıran egzersizdir. Büyük bir kas kütlesini harekete geçirerek nabzı hızlandırır, kan dolaşımını arttırır. Bu şekilde yağ yakımı hızlanır ve daha hızlı kilo kaybedilir. Ayrıca bacak ve kalçada birikmiş yağları hızlı bir biçimde yakmaya yardımcı olur.

Günlük yaşantımızda birçok eylem için bacak kaslarımıza ihtiyaç duyarız. Bacak kaslarımız yeteri kadar gelişmediğinde günlük aktivitelerde eğilip kalkarken güçlük yaşayabiliriz. Squat bunun gibi durumlara çözüm olarak günlük aktivitelerimizde rahat hareket etmemizi sağlar.

Squatın Diğer Faydaları Nelerdir?

 1. Vücudun en büyük kas kütlesi olan bacak kaslarını çalıştırır.
 2. Bacak ve baldır kaslarının şekillenmesini sağlar.
 3. Daha fazla güç anlamına gelen testosteron üretimini artırır.
 4. Basenleri sıkılaştırır, kalkık bir popo için etkildir.
 5. Duruş bozukluklarını giderir.
 6. Bel bölgesinin kuvvetlenmesini sağlar.
 7. Bu egzersiz kaslarınızı sıkılaştırır, şekillendirir ve yağ yakımını hızlandırır.

Squat Hangi Kasları Çalıştırıyor?

Squat, öncelikle ön bacak, arka bacak ve kalçayı çalıştırır. Ayrıca bel, sırt, karın kasları ve baldırları da küçümsenemeyecek kadar çalıştırır. Serbest bir çalışma şekli olduğundan tüm vücutta etkilidir.

Çok daha güzel gözüken bir popoya sahip olmanız için yardımcı olabilecek squatı uygularken bir hocadan yardım almanız faydalı olacaktır. Çünkü herhangi bir bel veya sırt rahatsızlığı olanların squat egzersizi yaparken çok dikkatli ve bilinçli olması gerekir. Hem daha doğru hem de daha etkili bir biçimde uygulamanız için uzman kişilerden yardım almanızda fayda vardır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT