21 Haziran 2021, Pazartesi 13:06

Türk Kahvesi Tansiyonu Yükseltir Mi, Mideye İyi Gelir Mi

Türk Kahvesi Tansiyonu Yükseltir Mi, Mideye İyi Gelir Mi

Türk kahvesi, Türk kültürünün en önemli sembollerindendir. Osmanlı’ dan bizlere miras kalan Türk kahvesi, tadıyla, sunumuyla ve kendine has kokusuyla bizleri kendine hayran bırakır. Cezbedici kokusunun yanı sıra kendisi de şifa kaynağıdır. Dünya genelinde yapılan araştırmalarda, günde 1 fincan kahve içmenin sağlığa oldukça fazla yararı olduğu kanıtlanmıştır.

Türk Kahvesi Kafein Oranı Nedir

Bir fincan Türk kahvesinde yaklaşık 65 mg kafein bulunur.

Türk Kahvesi Tansiyonu Yükseltir Mi

Türk kahvesi özellikle kafein içerdiğinden dolayı yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını yükselttiği düşünülür. Fakat bu konu hakkında net olarak bir açıklama yapılmamıştır. Uzmanlar tarafından yapılan bazı araştırmalar, Türk kahvesi içmenin kan basıncında hafif bir yükselme olduğunu bildiriyorken, bir diğer araştırmalar ise Türk kahvesinin tansiyonu düşürdüğü yönündedir.

Türk Kahvesi Mideye İyi Gelir Mi

Türk kahvesinin mide üzerinde faydalı etkilerini görebilmek için kişinin aç karnına Türk kahvesi tüketmemesi gerekir. Özellikle ülser ve mide asitlenmelerinin başlıca nedeni açken içilen Türk kahvesidir. Aç karına içilen Türk kahvesi kişide mide rahatsızlıklarının çoğalmasına sebep olurken tok karına tüketilen kahve hem mide rahatsızlığına hem de hazımsızlığa iyi gelir.

Türk Kahvesinin Sağlığımıza Faydaları

Türk kahvesini, sabah ayılmak ve gece uyanık kalmak  için tutun da yorgunluğumuzu atmak ve sevdiklerimizle karşılıklı keyif yapmaya kadar bir çok sebepten dolayı sık sık tüketiriz.. “Bir Kahvenin 40 yıl hatırı vardır” demişlerdir. Biz de hatırından daha çok faydaları olduğunu söyleyelim ve sağlığımıza ne gibi faydaları varmış gelin hep birlikte göz atalım;

 • Kahve tüketmenin faydaları hakkında Prof. Dr. Erkan Topuz şunları söylemiştir; “ Kanserle mücadele eden hastalarıma günlük 4-5 fincan kahve tüketmelerini tavsiye ediyorum.”
 • Türk kahvesi tüketmek karaciğer rahatsızlıklarının ve karaciğer yağlanmasının önüne geçer. Şayet başka bir hastalık nedeniyle kahve tüketmek yasak değil ise günde 1-2 fincan kahve tüketilebilir.
 • İtalya’da yapılan araştırmalara göre kahvenin kansere koruyucu olduğu saptanmıştır. 
 • Kahve zindelik ce canlılık verir. Sabah uykunu açmak ve güne daha zinde başlamak için şekersiz içeceğiniz kahve öğrenme ve anlama kabiliyetinizi arttırır.
 • Kalp dostu kahve, tıkanmış damarları açar ve kalp sağlığını korur. Kalp rahatsızlıkların önüne geçmek için, günde bir fincan kahve tüketmelidir. 
 • Kahve tüketmek yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. 
 • Kahve Serotonin, Endorfin, Dopamin,  gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını artırır. Depresyona yakalanma riskinizi azaltır. Tabi ki her şeyi de kahveden beklememek gerek değil mi?
 • Spor öncesi bir fincan kahve içmek, spor yaparken performansınızı arttırır.
 • Kahvenin içerisinde kafein maddesi bulunur. Bu madde, nöradrenalin ve adrenalin hormonlarının salgılanmasını arttırır. Böylece zihinsel fonksiyonları destekleyerek dikkatinizi arttırır, öğrenme ve kavramayı güçlendirir.
 • Uykunuzu açmanın yollarını mı arıyorsunuz?  Bol köpüklü ve şekersiz bir fincan kahve uykunuzu açacaktır. Güne daha zinde ve mutlu başlamanızı sağlayacaktır.
 • Kahvenin bir diğer faydası baş ağrısına karşı etkili olmasıdır.
 • Kahve tüketmek hafızayı kuvvetlendirir.  Alzheimer hastalığını önler. Kahvenin içerisinde bulunan kafein bilişsel gelişimi destekler.

Türk Kahvesinin Sağlığımıza Zararları

 • Kahve de bulunan kafein bağımlılık yapabilir. Bu nedenle dozajını iyi ayarlamak gerekir. Eğer gün içerisinde çok fazla kahve tüketirseniz, kafein bağımlısı olabilirsiniz. Kahve içmediğiniz günler ise kendinizi yorgun ve mutsuz hissedersiniz. Her şeyin azı karar çoğu zarar…
 • Çok sık kahve içmek, panikatağa, uyku problemlerine ve algı bozukluğuna neden olabilir.
 • Osteoporoz (Kemik Erimesi) hastaları, kahveyi fazla tüketmemelidir. Bünyeye çok fazla kafein yüklemek, kalsiyum eksikliğine neden olur. Bu nedenle Osteoporoz hastaları kemiklerinin korunması için Türk kahvesinden uzak durmalıdır.
 • Kahvenin idrar söktürücü özelliği vardır. Bu da vücutta su kaybettirir. Günlük su tüketimine dikkat etmeli, kahve içtiği günler fazla su içmelidir.
 • Gebelik sürecinde kahve tüketilmemelidir. Kahvedeki kafein bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Gelişmeyen, zayıf kalan bebeğin düşük riski artar.
 • Kahve, dişlerin sararmasına neden olur, dişlere zararlıdır.
 • Kahve fazla tüketildiği taktirde, kadınlarda kısırlığa, erkeklerde sperm azalmasına sebep olur. Bu yüzden kahveyi çok fazla tüketmemeli, günde 1-2 fincan kahve içmelidir. 

Türk Kahvesi Besin Değeri Nedir

Besin Değerleri

1 fincan sade Türk Kahvesi 7 (kcal) kalori değerine sahiptir.

1 fincan sade Türk kahvesinde 2.63 gram lif bulunur.

1 fincan Türk Kahvesi (sade) 0.06 gram karbonhidrat içerir.

1 fincan sade Türk kahvesinde 0.42 gram protein ve 0.52 gram yağ bulunur.

1 fincan Türk kahvesi (sade) 0.82 mg sodyum, 70.2 mg potasyum ve 9.22 mg kalsiyum içerir.

1 fincan sade Türk kahvesinde  0.04 mg A vitamini bulunur.

Türk kahvesi kolesterol ve C vitamini içermez.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT