29 Şubat 2020, Cumartesi 09:54

Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Yapılır Üzerlik Tohumu Nedir Nasıl Kullanılır Fiyatı

Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Yapılır Üzerlik Tohumu Nedir Nasıl Kullanılır Fiyatı

Geçmiş tarihlerden günümüze kadar nazar otu adıyla gelen üzerlik otu, beyaz çiçekli kısa boylu bir bitki türüdür. Yakın tarihimize kadar büyü bozma ya da nazardan korunmak amacıyla kullanılan üzerlik otunun bilinmeyen birçok yararı mevcuttur. Üzerlik tohumunun fiyatı kilosu 25 TL'dir.Üzerlik otunun yani üzerlik tohumunun faydaları şöyledir;

Üzerlik Tohumu Faydaları Nelerdir?

 1. Alerjiye bağlı burun akıntılarına ve çeşitli nezle türlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.
 2. Nazara bağlı olarak kişide bazı bedensel sıkıntılara rastlanılabilmektedir. Bu durumlara bazı fiziksel rahatsızlıklar ve psikolojik rahatsızlıklar örnek verilebilmektedir. Bir miktar üzerlik otu tütsülendiği ve kişinin üzerinde gezdirildiği takdirde nazar ve kötü enerji oradan uzaklaşacaktır. Bunun için eski bir metal tas için küçük bir avuç üzerlik otu atın bunu çakmakla yakın, çıkan dumanı yani tütsüyü kişinin üzerinde gezdirin. 
 3. Oldukça etkili bir balgam attırıcı özelliği bulunmaktadır. Göğüs bölgesini ferahlatır.
 4. Tenya gibi bağırsak kurtlarının ortadan kaldırılmasını sağlar.
 5. Kanserle mücadelede takviye olarak üzerlik otuna başvurulabilir.
 6. Saçların eski rengini geri kazandırır.
 7. Kurdeşen ve alerjik sıkıntılara karşı vücudu savunur.
 8. Gerekli miktarda kullanıldığı takdirde afrodizyak özelliğine sahiptir.
 9. Nefes almakta güçlük ve öksürükten şikayetçi kişilere yardımcı olur.
 10. Hafızayı ve beyni destekler.
 11. Adet kanamalarını söktürür.
 12. Göz nezlesi ve alerjik durumlarla savaşır.
 13. Üzerlik otu, sara hastalığına ve baş ağrılarına oldukça iyi gelmektedir.
 14. Sezgilerinizi kuvvetlendirilerek birileri tarafınızdan kontrol edilmenizin önüne geçebilir.
 15. Normalden 2 kat daha rahat uyanmanızı sağlayabilir.
 16. Alerjik hastalıklara karşı vücudu korur.
 17. Epifiz bezinin daha aktif çalışmasına yardımcı olur.
 18. Zekayı kuvvetlendirerek öğrenme sürecini destekler.
 19. İş dünyasında başarıyı artırdığına inanılır.
 20. Kötü enerjinin etkilerinden kişiyi korur.
 21. Serotonin hormonu salgısını artırır ve bu hormonları muhafaza eder.

Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır?

Üzerlik otunun 2 farklı kullanım şekli bulundurmaktadır. İlk yöntem üzerlik tohumunu çay olarak tüketmektir. 2. yöntem ise üzerlik tohumu ile tütsü yapmaktır.

Üzerlik otu yakılıp kişi bununla tütsülenirse, yani etrafında bu yakılan otun dumanı gezdirilirse kişi nazardan arınacağa inanılır. Bunun için kullanılan yöntem; küçük bir metal kaseye kuru soğanın kabukları (kuru 3-5 yaprak), 1 tatlı kaşığı üzerlik tohumu, 1 tutam tuz dökülür. Rahat tutuşmaları için; kaba çok az kolonya dökülür. Kibrit yardımı ile tutuşturulur. Yanar vaziyette tüm odalarda gezdirilir. Tütsüden çıkan dumanı rahatsızlığı olan kişiye koklatılır. 

Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Yapılır

Bir su bardağı kadar suya bir çay kaşığı kadar üzerlik tohumu ilave edildikten sonra 1 dakika boyunca kaynatılır. Ardından 5 dakika demlenir ve süzüldükten sonra içilir. Fakat günde 2 çay kaşığını geçmek ve uzun süreli kullanımı sakıncalıdır. Çay 5-6 gün kullanılıp sonra ara verilmeli.

Üzerlik Tohumu ve Yağı Kullanma Yöntemleri

 1. Gözleri güçlendirmek amacı ile kullanılır: Rezene tohumuyla birlikte üzerlik tohumu kaynatılarak bir pamuk ile göze hafifçe pres yapılır. Bu uygulama gözlere iyi gelmektedir.
 2. Kilo almak amacı ile kullanılır: Öğütülmüş poleni üzerlik tohumu ve keten tohumu ile bir miktar balla karıştırılarak bir macun elde edilir ve bu macun düzenli olarak tüketilir.
 3. Adet söktürmesi amacı ile kullanılır: Üzerlik tohumu kaynatılır. Güzel bir tat vermesi için bir miktar bal eklenir ve 1 su bardağı kadar tüketilir.
 4. Nefes darlığını gidermesi amacı ile kullanılır: Keten tohumu ve üzerlik tohumu bal ile karıştırılarak bir macun elde edilir. Bu macun direkt olarak yutularak tüketilir.
 5. Göz nezlesini ve alerjiyi gidermesi amacı ile kullanılır: Üzerlik tohumu bir miktar suda kaynatılır. Ortaya çıkan bu su buruna çekilmek sureti ile kullanılır.
 6. Basur tedavisi amacı ile kullanılır: Kavrulduktan sonra öğütülen üzerlik tohumları, yemekten 30 dakika önce olacak şekilde düzenli olarak 1 tatlı kaşığı kadar tüketilir.
 7. Baş ağrısı giderici ve sara tedavisi amacı ile kullanılır: 7,5 kilogram üzüm suyuna 300 gram üzerlik tohumu olacak oranda kaynatılır. Toplam karışımın çeyreği kalana dek kaynatılma devam edilir. Elde edilen bu içecek 1 ay boyunca her gün yarım litre olacak şekilde tüketilir.
 8. Alerjik burun akıntısının ve saman nezlesinin tedavisi amacı ile kullanılır: 2 bardak kadar kaynatılan suya yaklaşık 4 çay kaşığı üzerlik tohumu ilave edilir. Bu karışımdan çıkan buhar içe çekilmek sureti ile söz konusu rahatsızlıklar tedavi edilir.
 9. Varis ve siyatik problemlerinin giderilmesi amacı ile kullanılır: Bir bardak su yardımı ile bir yemek kaşığı üzerlik tohumu içilir. Hemen ardından 1 bardak meyve suyu tüketilir. Bu işlem 12 gün boyunca düzenli olarak uygulanır.
 10. Vesvese, depresyon, panik atak, psikolojik sorunlar ve irade eksikliği için kullanılır: 1 tepeleme çay kaşığı çörek otu, 1 çay kaşığı üzerlik tohumu, 1 çay kaşığı toz halinde udihindi ve 1 tepeleme çay kaşığı misvak tozu karıştırılır. Elde edilen karışım su yardımı ile içilir. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa kullanılır, 3 ay boyunca devam edilir. Bazı zamanlar udihindi buruna çekilmek sureti ile de kullanılabilir.
 11. Nazardan kurtulmak amacı ile kullanılır: 1 çay bardağı kadar oda sıcaklığında suya 5 damla kadar üzerlik yağı damlatılır ve ardından içilir.
 12. Mevsimsel alerji için kullanılır: Bir litre su kaynatılır. Henüz kaynama halinde olan suya 2 yemek kaşığı kadar üzerlik tohumu eklenir. Kısık ateşte kaynatılmaya devam ederken kişi çıkan buharı teneffüs eder. 2 dakika kadar buharı soluma işlemine devam edilir. 2 dakika dolduğunda bir pamuktan yardım alarak üzerlik otu suyu ile burun delikleri yıkanırcasına ıslatılır. Gün aşırı olacak şekilde bir periyot ile 15 gün boyunca düzenli olarak uygulanır. Devam eden günlerde bu gibi sorunlar yaşanıldığı takdirde aynı şekilde işlem tekrarlanılır. İlk seferde etkisini gösteren bir uygulamadır. 
 13. Sabah oluşan ağız kokusunu engellemek için; yatmadan önce yarım çay kaşığı üzerlik toğumunu ağzınıza atın. Yutmadan 6-7 dakika ağzınızda tutun. Yumuşamaya başlayınca çiğneyerek özünün tükrüğünüz ile karışmasını sağlayın. Ağzınızda acımtırak bir tat oluşur. Bu suyun bir kısmını yutabilirsiniz. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Aynı zamanda hipofiz bezinin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. 3-5 dakika bu suyu ağzınızda dolandırın ve sonra kalanı lavaboya tükürün.

Üzerlik Tohumunun Zararları Yan Etkileri Nelerdir?

Aşırı miktarda kullanımı göz yanması ve mide bulantısı sorunlarına yol açabilmektedir. Tüketimden önce kişi, üzerlik tohumuna alerjisi olup olmadığını öğrenmek adına bazı testler yapmalıdır. 1 bardak suya 1 kaşık üzerlik tohumu olacak şekilde kaynatılır. Ardından çıkan buhar içe çekilir. Şayet bu uygulama kişiyi olumsuz etkiliyor, darlandırıyor ya da rahatsız ediyorsa bu üzerlik tohumuna alerjiniz olduğuna işaret etmektedir. Böyle bir durumda kesinle üzerlik tohumu tüketilmemelidir.(tadı ve kokusu kötü olduğundan çoğu kişi tarafından hoşlanılmaz. Bu alerjiniz olduğu anlamına gelmez)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT