17 Ekim 2021, Pazar 05:50

Vücuda dövme yaptırmanın sağlığa 9 büyük zararı

Vücuda dövme yaptırmanın sağlığa 9 büyük zararı

Günümüz çağında bilhassa gençler arasında dövme yaptırmak oldukça popüler hale gelmiştir. Ancak dövme yaptırmak isteyenlerin yaptırmadan evvel içeriğimize göz atmaları kendi sağlıklarının lehine olacaktır. Çünkü dövme işleminde kullanılan iğneli aletin, vücuda çok büyük zararları bulunmaktadır. Dövme yaptıran kimseler, derinin altına boya işlenmesi sonucunda cilt hastalığı gibi birçok olumsuzlukla karşı karşıya kalmaktadır. Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda dövmenin vücuda verdiği zararları kanıtlamıştır. Dövmenin vücuda olan yan etkileri neymiş, gelin birlikte bakalım;

Dövmenin Vücuda Verdiği Zararlar

Dövme işleminin nasıl yapıldığından kısaca bahsedelim; dövme uygulama işlemi, bir ya da daha fazla sayıda iğnenin, deriyi delmesiyle olur. Defalarca deriye girip çıkan iğneler, derinin hem üst hem de orta katmanında delikler açar. Bu iğneler, derinin altındaki açılan deliklere boya akıtır. Deri altına işlenen boya sonucunda,  vücutta birtakım sağlık sorunları meydana gelir. Şimdi gelelim dövmeni vücutta bıraktığı büyük zararlara;

1) Egzamaya Yol Açmaktadır

Prof. Doktor Ahmet Akgül dövme işlemi sonrası görülen en büyük zararın egzama olduğunu söylemiştir. Prof. Doktor Demet Can’ da renkli dövme işlemlerinde kullanılan civalı pigmnetlerin, “kontak dermatit’lerin” artmasına neden olacağını söylemiştir. Kontak dermatit; belirli bir maddeyle temas sonucunda ciltte ortaya çıkan bir çeşit egzamadır.

2) Cilt Yanığına Neden Olabilir

Lumbrosakral ismi verilen bel omurlarının bulunduğu bölgeye yapılan dövme işleminde, akıtılan boya cildin derinliklerine kadar yayılır. Bilhassa kırmızı ve siyah renkli boyalarda feriokoksit maddesi bulunur. Bu madde MR sırasında kişinin cildinde yanık oluşumuna sebep olabilmektedir.

3) Deri Hastalıklarına Neden Olabilir

Yapılan bir diğer araştırmalara göre ise dövme işlemi deri üzerinde; egzama, sedef, ürtikere yol açmaktadır.

4) Vasküler Hastalığa Yol Açabilir

Dövme işleminde uygulanan dövme iğnesinin, cilde çok defa girip çıkması sonucunda derinin alt tabakasına da ulaşılabilmektedir. Derinin alt tabakasına ulaşan iğne darbeleri ise, derinin altındaki bazı damar dokularının zedelenip yaralanmasına yol açmaktadır. Yaralanmanın beraberinde de vasküler hastalıkların oluşumuna neden olabilmektedir.

5) Alerjik Reaksiyonlar Gösterir

Dövme işleminde kullanılan kırmızı, yeşil sarı yahut mavi renkli boyalar, cilt üzerinde kaşıntı ve kızarıklık gibi ciltte alerjiye neden olabilir. Bu alerjik reaksiyonlar bazen dövme işleminden birkaç saat sonra bazen ise seneler sonra görülebilmektedir.

6) Cilt Kanseri Riski…

Renkli dövme işlemi esnasında cıva, demir, kobalt, arsenik, nikel, kadmiyum ve oksit gibi kimyasal ürünler kullanılır. Bu kimyasallar cilt yapısına zarar vermekle birlikte cilt hastalıklarına yol açar. Çeşitli cilt hastalıklarına yol açan dövmenin aynı zaman cilt kanserine de neden olduğu söylenmektedir.

7) Derinin Sertleşmesine Yol Açar

Cilt derisinin altına işlenen boya, dövme işleminin yapıldığı bölgenin etrafında iltihap oluşturabilir. İltihapla birlikte cildin doğal yapısı bozulur ve bununla birlikte deride sertleşme meydana gelebilir.

8) Kan Yoluyla Hastalık Bulaşma Riski

Dövme işleminde kullanılan alete, virüs taşıyan birinin kanı bulaşmış ve bu alet ile bir başkasına dövme yapılmış ise kişi kan yoluyla hastalanabilmektedir. MRSA, Hepatit B, Hepatit C ve AIDS virüsü olmak üzere kan yoluyla birçok hastalık bulaşabilir.

9) İç Organların Zarar Görmesine Yol Açabilir

Edinilen bir başka bilgiye göre, göbek çevresine yapılan dövme işlemi, iltihabın deri altından iç organlara iltihap bulaştığı görülmüştür. Hatta iç organların iltihap kapmasıyla, birçok kişi ciddi ameliyatlar geçirmiştir.

10) Genital Herpes ve Tetanoz Riski

Dövme işlemi, kişide tetanoz ve genital herpes yani genital uçuk gibi hastalıkların oluşmasına da yol açmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT