20 Ağustos 2019, Salı 22:12

Yanak Sarkması Nasıl Giderilir Ne İyi Gelir Yanak Sarkmasına Bitkisel Çözüm

Yanak Sarkması Nasıl Giderilir Ne İyi Gelir Yanak Sarkmasına Bitkisel Çözüm

Yüz sarkması ani kilo kaybından, yaşlanmaya kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Makalemizde yüz sarkması için evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini okuyabilirsiniz. Ayrıca Retin A içeren kremler de yüz sarkmasını toplamaya yardımcı olabilir.

Yüz Sarkması Neden Olur?

 1. Yaşlanma. Yaşlanma ile birlikte ciltteki kolajen doku azalır ve bunun sonucunda yüzde sarkma görülebilir.
 2. Sigara içme alışkanlığı
 3. Ani kilo verme
 4. Yanlış yapılan yüz yogaları
 5. Uykusuzluk
 6. Yanlış pozisyonda uyuma (Yüz üstü uyuma)
 7. Uzun süreler güneşe maruz kalma
 8. Sürekli yağsız besinler tüketme
 9. Vitamin ve mineral eksikliği
 10. Az su içme alışkanlığı
 11. Sağlıksız beslenme
 12. Stres, üzüntü depresyon

Şeker ve karbonhidrat yüklü işlenmiş gıdalar lezzetli görünebilir ancak sağlıklı cilt düşmanıdırlar. Bu yüzden onları yemeyi azaltın ve onların yerine meyve ve sebze kullanın. Şekerce ve nişastalı yiyeceklerce zengin diyet, gençlik dostu olmayan ve yaşlanma sürecini hızlandıran 2 önemli etmendir.

Yüz Sarkması Bitkisel Tedavisi

Yumurta Akı

Yumurta akı doğal bir sıkılaştırıcıdır ve bu özelliği ile yüz sarkması için doğal çözüm olur. Cilt-besleyici bileşeni olan hidro lipidler gevşek cildi kaldırmaya yardımcı olur.

 1. 1-2 adet yumurta beyazını köpüklü hale gelene dek çırpın. Yüze ve boyna uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.
 2. Bir diğer seçenek olarak 1 yemek kaşığı sade yoğurdu 1 adet yumurta beyazına ekleyin ve çırpın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve durulamadan önce 20-30 dakika bekletin.
 3. Yüz sarkmasını toparlamak için bu iki yöntemi de haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Limon

Limondaki C vitamini kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Bu da cildinize elastikliğini geri kazandırmaya yardımcı olur. Ek olarak limon, cildi sıkılaştırmaya ve  erken yaşlanmanın cilt lekesi gibi belirtilerini yok etmeye yardımcı olan sıkıştırıcı özelliklere sahiptir.

 1. Biraz taze limon suyu alın ve yüzünüze ve boynunuza hafifçe sürün. 5-10 dakika bekletin ve yüzünüzü suyla durulayın. Bunu günde 2 veya 3 defa yapın ve nemli bir cilt kazanın.
 2. Ayrıca yarım limonun suyunu bir bardak soğuk suya ekleyebilirsiniz. Yeni yıkadığınız yüzünüze bu karışımı pamuk yardımıyla sürün. Limon suyunun yüzünüzde kurumasını bekleyin. Bu yöntemi iyi bir sonuç için günde 1 veya 2 defa uygulayın.

Aloe Vera

Aloe vera, gevşek cildi sıkılaştırmak için en etkili doğal çözümlerdendir. Aloe vera jelindeki malik asit cildinizin elastikliğinin artırmaya yardımcı olur ve cilt sarkmasından kurtarır. Ayrıca, cildiniz için doğal bir nemlendiricidir.

 1. Aloe vera yaprağını kesip jelini çıkarın  ve yüzünüze ve boynunuza sürün. 15-20 dakika kadar bekletin ve ılık suyla yıkayın. Haftada birkaç kez bunu tekrarlayın.
 2. Diğer bir seçenek de 1 yemek kaşığı aloe vera jelini 1 tatlı kaşığı mayonez ve balla karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve yüzünüze biraz soğuk su çarpın. Bunu haftada 1 kez uygulayın.

Salatalık

Sarkık cildi sıkılaştırmak için salatalık da kullanabilirsiniz. Salatalık cilde ferahlatıcı etkisi olan en iyi doğal cilt toniklerinden biridir.

 1. Salatalığın yarısını rendeden geçirin, süzgeçten geçin ve suyunu çıkarın. Bu suyu yüzünüze uygulayın ve kuruyana kadar bekletin. Ilık suyla durulayın. Bu yöntemi günde bir defa uygulayın.
 2. Ayrıca, 1’er yemek kaşığı rendelenmiş salatalığı ve sade yoğurdu karıştırabilirsiniz. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. Haftada birkaç kez tekrarlayın.
 3. 2 yemek kaşığı taze salatalık suyu, 1 yumurta beyazı ve 3-5 damla E vitamini yağıyla yüz maskesi yapabilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın, 15 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 defa kullanın.

Bal

Bal, sarkan cildi tedavi etmekte yararlı olan doğal nemlendirici, antioksidan ve sarkma karşıtı özelliklere sahiptir.

 1. 2-3 tatlı kaşığı balı ve birkaç damla limon suyunu ve zeytinyağını karıştırın. Yüzünüze be boynunuza uygulayın, kurumasını bekleyin ve ılık suyla durulayın. İyi sonuçlar iki günde 1 veya 2 defa tekrarlayın.

Yüz Sarkmasını Toparlayan Krem İsimleri

 • Vichy liftactiv serum 
 • Nivea vital krem
 • Roc Pro Define Rich Cream
 • Estée Lauder Resilience Lift Firming/Sculpting Face and Neck Crème 
 • Cellex-C skin tightening cream
 • StriVectin Tightening Face Serum
 • Christian Dior Capture
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT